Visitkort: Wild Rover Travel ApS, CVR 44079755, Rejsebureauers aktiviteter, Helsingør, NORMAL
Visitkort for Wild Rover Travel ApS (CVR 44079755) - genereret af CVRcheck.dk

Wild Rover Travel ApS

CVR: 44079755 NORMAL

Anpartsselskab · Rejsebureauers aktiviteter · Hovedvagtsstræde 2, 3000 Helsingør · 4 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Rejsebureauers aktiviteter
Adresse
Hovedvagtsstræde 2, 3000 Helsingør
Ansatte
4 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2023-05-25 (3 år siden)
Kommune
HELSINGØR
Region
Region Hovedstaden

E-mail: info@wildrovertravel.com

Telefon: 20888040

Hjemmeside: https://www.wildrovertravel.dk/

Om Wild Rover Travel ApS

Wild Rover Travel ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44079755 beliggende på Hovedvagtsstræde 2 i 3000 Helsingør (HELSINGØR Kommune). Virksomheden opererer inden for "Rejsebureauers aktiviteter" (branchekode 791100). Wild Rover Travel ApS blev stiftet den 2023-05-25 og har dermed eksisteret i over 3 år. Med 4 ansatte klassificeres Wild Rover Travel ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Wild Rover Travel ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
86
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Wild Rover Travel ApS

Wild Rover Travel ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 86/100 (fremragende), med en egenkapital på 1.397.174 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Wild Rover Travel ApS

Inden for Rejsebureauers aktiviteter finder vi Wild Rover Travel ApS, en mikrovirksomhed med hjemsted i Helsingør. Som en ung virksomhed (3 år) befinder Wild Rover Travel ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Med en stab på 4 personer har Wild Rover Travel ApS en organisation der matcher en mikrovirksomhed-segmentet. Årets resultat på 679.447 kr. tegner et stærk billede af virksomheden. Med en egenkapital på 1.397.174 kr. har virksomheden et solid kapitalgrundlag. Virksomheden betjener et bredt kundesegment med fokus på kvalitet og service. Som en erfaren aktør i branchen 'Rejsebureauers aktiviteter', har Wild Rover Travel ApS i Helsingør gennem 3 år opbygget en solid ekspertise i at sammensætte og formidle rejser.

Forretningsindsigt

Dertil Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af produkter og ydelser. Det typiske produktsortiment inkluderer pakkerejser (fly, hotel, transfer), skræddersyede individuelle rejser, grupperejser, temarejser (f.eks. ski-, golf-, kultur-, eventyrrejser), krydstogter, forretningsrejser, og salg af En typisk virksomhed i branchen opererer ofte med en flad organisationsstruktur, især blandt de mindre aktører, hvor ejere og ledere ofte er direkte involveret i den daglige drift og kundekontakt. Større virksomheder har typisk mere hierarkiske strukturer med afdelinger for salg, marketing, drift, a Branchen 'Rejsebureauers aktiviteter' (branchekode 791100) omfatter virksomheder, der formidler, organiserer og sælger rejser og relaterede ydelser. Kernen i aktiviteten er at sammensætte og levere rejseoplevelser, der spænder fra standardpakkerejser til skræddersyede eventyr. Dette inkluderer typisk booking af fly, hotel, billeje, krydstogter, udflugter og forsikringer. Værdikæden strækker sig fra indkøb af ydelser hos flyselskaber, hoteller, transportselskaber og lokale oplevelsesudbydere, til Det er desuden værd at bemærke, at Typiske kunder i denne branche er både B2C og B2B. På B2C-siden omfatter det private rejsende, der søger ferier, oplevelsesrejser, studierejser eller specialrejser. Kundesegmenterne er brede og dækker alt fra børnefamilier og unge par til seniorer og solo-rejsende, ofte med varierende budgetter og p

Erhvervsmiljø i Helsingør

Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. Konkurrencesituationen i branchen er præget af både et stort antal små specialiserede aktører og et par større, etablerede selskaber. Markedet kan beskrives som fragmenteret med en vis konsolideringstendens blandt de største. Markedsstørrelsen er betydelig og har historisk set udvist en solid vækstrate, dog med periodiske udsving påvirket af globale begivenheder. Entry barriers er moderate, men kræver investering i teknologi, netværk af leverandører, og overholdelse af komplekse regulatoriske kr Dertil Branchen 'Rejsebureauers aktiviteter' (branchekode 791100) omfatter virksomheder, der formidler, organiserer og sælger rejser og relaterede ydelser. Kernen i aktiviteten er at sammensætte og levere rejseoplevelser, der spænder fra standardpakkerejser til skræddersyede eventyr. Dette inkluderer typisk booking af fly, hotel, billeje, krydstogter, udflugter og forsikringer. Værdikæden strækker sig fr

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
679.447 kr.
Egenkapital
1.397.174 kr.
Aktiver
3.210.145 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029344732Wild Rover Travel ApSHovedvagtsstræde 2, 3000, HelsingørRejsebureauers aktiviteter

Ofte stillede spørgsmål om Wild Rover Travel ApS

Hvor gammel er Wild Rover Travel ApS?
Med 3 års levetid har Wild Rover Travel ApS opereret siden 2023-05-25.
Hvilken branche tilhører Wild Rover Travel ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Rejsebureauers aktiviteter" (kode: 791100).
Hvordan bidrager Wild Rover Travel ApS i Helsingør til bæredygtig turisme?
Wild Rover Travel ApS kan bidrage til bæredygtig turisme ved at prioritere samarbejde med miljøcertificerede hoteller og transportudbydere, fremme rejser til mindre overrendte destinationer og informere kunder om ansvarlig adfærd under rejsen.
Hvad laver Wild Rover Travel ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Wild Rover Travel ApS sig med Rejsebureauers aktiviteter fra Helsingør.
Hvor mange ansatte har Wild Rover Travel ApS?
Ifølge CVR-registeret har Wild Rover Travel ApS 4 registrerede medarbejdere.
Hvad er Wild Rover Travel ApSs CVR-nummer?
Wild Rover Travel ApSs CVR-nummer er 44079755. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvordan håndterer Wild Rover Travel ApS i Helsingør uforudsete situationer under en rejse?
Wild Rover Travel ApS har et dedikeret team, der er trænet i at håndtere uforudsete situationer som aflysninger, forsinkelser eller nødsituationer. Kunderne kan forvente hurtig og effektiv assistance for at minimere generne.
Er Wild Rover Travel ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Wild Rover Travel ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Er Wild Rover Travel ApS aktivt?
Ja, Wild Rover Travel ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for Wild Rover Travel ApS?
Wild Rover Travel ApS har CVR-nummer 44079755 og er registreret i Helsingør. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Wild Rover Travel ApS?
John Niall Bech Corcoran, Cecilie Bech Corcoran ejer Wild Rover Travel ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Rejsebureauers aktiviteter

EGENCIA DENMARK A/S

CVR 26524857 · København K · 154 ansatte

Jysk Rejsebureau A/S

CVR 39312123 · København K · 148 ansatte

Global Business Travel ApS

CVR 73489628 · København K · 146 ansatte

Skinetworks 2020 A/S

CVR 41917725 · København V · 115 ansatte

KILROY INTERNATIONAL A/S

CVR 10915295 · København K · 92 ansatte

FDM TRAVEL A/S

CVR 26194210 · Kongens Lyngby · 67 ansatte

Andre virksomheder i Helsingør

SERVICEFIRMAET RENELL A/S

CVR 26096294 · Almindelig rengøring i bygninger

TRELLEBORG SEALING SOLUTIONS HELSINGOR A/S

CVR 26230519 · Fremstilling af andre plastprodukter

PETER BEIER CHOKOLADE A/S

CVR 26058007 · Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events

KONVENTUM A/S

CVR 31163633 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

Sequoia Sommerdahl ApS

CVR 40256644 · Produktion af film, videoer og TV-programmer

BENNY DJARLO AUTOMOBILER A/S

CVR 13148570 · Detailhandel med motorkøretøjer

Pluscoaching ApS

CVR 38038818 · Anden undervisning i.a.n.

Søren Bak ApS

CVR 38038095 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Trattoria Veneta ApS

CVR 38029053 · Servering af mad i restauranter og caféer

Genath ApS

CVR 38008994 · Detailhandel med motorkøretøjer

Virksomheder i samme størrelse

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Incedendo ApS

CVR 39165422 · Stenløse · 2 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

Balkan Food ApS

CVR 45082822 · Brønshøj · 3 ansatte

Se Wild Rover Travel ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Helsingør

Se alle i branchen Rejsebureauers aktiviteter

Kan du stole på Wild Rover Travel ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Wild Rover Travel ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Wild Rover Travel ApS i kontekst

Wild Rover Travel ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Rejsebureauers aktiviteter, med hjemsted i Helsingør. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44079755, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Wild Rover Travel ApS opererer i branchen "Rejsebureauers aktiviteter", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Rejsebureauers aktiviteter for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Helsingør, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Helsingør for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Wild Rover Travel ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Wild Rover Travel ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.