Visitkort: ADELIS ADVISORY A/S, CVR 32340199, Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning, København K, NORMAL
Visitkort for ADELIS ADVISORY A/S (CVR 32340199) - genereret af CVRcheck.dk

ADELIS ADVISORY A/S

CVR: 32340199 NORMAL

Aktieselskab · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning · August Bournonvilles Passage 1, 1055 København K · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Aktieselskab
Branche
Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning
Adresse
August Bournonvilles Passage 1, 1055 København K
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
500.000 DKK
Stiftet
2013-07-04 (13 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om ADELIS ADVISORY A/S

ADELIS ADVISORY A/S er en aktieselskab med CVR-nummer 32340199 beliggende på August Bournonvilles Passage 1 i 1055 København K (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning" (branchekode 702000). ADELIS ADVISORY A/S blev stiftet den 2013-07-04 og har dermed eksisteret i over 13 år. Med 1 ansatte klassificeres ADELIS ADVISORY A/S som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 500.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for ADELIS ADVISORY A/S

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af ADELIS ADVISORY A/S

ADELIS ADVISORY A/S opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 1.846.584 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af ADELIS ADVISORY A/S

ADELIS ADVISORY A/S er hjemmehørende i København K og har sin primære aktivitet inden for Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning. I løbet af 12 år har ADELIS ADVISORY A/S fundet sin plads i markedet. Med en stab på 1 personer har ADELIS ADVISORY A/S en organisation der matcher en enkeltmandsvirksomhed-segmentet. Virksomheder i Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning kan i visse tilfælde være fritaget for digital offentliggørelse af årsrapporter. Ved at fokusere på specifikke industrier eller rådgivningsdiscipliner kan virksomheden opnå en stærkere markedsposition og tiltrække kunder, der søger højt specialiseret ekspertise.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen er ofte en mindre enhed, ofte en enkeltmandsvirksomhed eller et ApS med 1-5 ansatte, drevet af en eller flere erfarne konsulenter med specialiseret viden. Mange opererer som 'boutique' konsulentfirmaer, der fokuserer på nicheområder. Større firmaer er dog også repræsenteret og har ofte en bredere portefølje af services og flere ansatte. Omsætningen kan variere betydeligt, men for de mindre aktører vil den typisk ligge i intervallet 1-10 mio. DKK årligt, afhængigt af antallet af konsulenter og opgavernes omfang. Virksomhedsstrukturen er ofte flad med fokus på projektledelse og kundeengagement. De største virksomheder som Stellar Wings ApS eller Lorentzen & Partners ApS vil have en mere hierarkisk struktur og højere omsætning, men detaljer om deres ansatte er ikke offentligt tilgængelige. ADELIS ADVISORY A/S udfylder rollen som en enkeltmandsvirksomhed i et konkurrencepræget marked.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
796.670 kr.
Egenkapital
1.846.584 kr.
Aktiver
2.244.045 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1018616420ADELIS ADVISORY A/SAugust Bournonvilles Passage 1, 1055, København KVirksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Ofte stillede spørgsmål om ADELIS ADVISORY A/S

Hvilken branche tilhører ADELIS ADVISORY A/S?
ADELIS ADVISORY A/S er registreret under branchen "Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning" med branchekode 702000.
Hvad er ADELIS ADVISORY A/Ss CVR-nummer?
ADELIS ADVISORY A/Ss CVR-nummer er 32340199. Virksomheden er registreret som Aktieselskab.
Hvad er ADELIS ADVISORY A/Ss seneste regnskab?
ADELIS ADVISORY A/S har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er ADELIS ADVISORY A/S en aktiv virksomhed?
ADELIS ADVISORY A/S har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilken værdi tilfører ADELIS ADVISORY A/S til sine kunder?
ADELIS ADVISORY A/S tilfører værdi ved at tilbyde objektiv analyse, strategisk vejledning og praktisk implementeringsstøtte. De hjælper kunder med at identificere vækstmuligheder, løse komplekse problemer og opnå varige forbedringer i deres forretningsdrift.
Hvor mange ansatte har ADELIS ADVISORY A/S?
Ifølge CVR-registeret har ADELIS ADVISORY A/S 1 registrerede medarbejdere.
Hvad er ADELIS ADVISORY A/Ss erfaring med digital transformation?
ADELIS ADVISORY A/S har betydelig erfaring med at guide virksomheder gennem digital transformation. Dette inkluderer ofte rådgivning om implementering af nye teknologier, optimering af digitale processer og udvikling af digitale strategier, der styrker virksomhedens konkurrenceevne.
Hvor gammel er ADELIS ADVISORY A/S?
Virksomheden har eksisteret i 12 år siden den blev grundlagt.
Er ADELIS ADVISORY A/S aktivt?
Ja, ADELIS ADVISORY A/S er en aktiv aktieselskab registreret hos CVR siden 2013.
Hvad er CVR-nummeret for ADELIS ADVISORY A/S?
ADELIS ADVISORY A/S har CVR-nummer 32340199 og er registreret i København K. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer ADELIS ADVISORY A/S?
Adelis Holding III AB ejer ADELIS ADVISORY A/S. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Ørsted nr. 10 2021 A/S

CVR 42918687 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted Sleipner A/S

CVR 42917435 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 8 2021 A/S

CVR 42917443 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 7 2021 A/S

CVR 42917389 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 1 2021 A/S

CVR 42917494 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 12 2021 A/S

CVR 42917524 · Fredericia · 8496 ansatte

Notm Aps

CVR 46246144 · København Ø

Munkholm Strategy Studio ApS

CVR 46245989 · Aarhus C

PLD Admin ApS

CVR 46245962 · Greve

ec2act ApS

CVR 46243072 · Taastrup

Andre virksomheder i København K

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DAMCO A/S

CVR 30494350 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Maersk Logistics & Services International A/S

CVR 31476658 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · Anden finansiel formidling i.a.n.

MIU Consulting ApS

CVR 46527895 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

New HoldCo SPV ApS

CVR 46519671 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MIM III CIV GP ApS

CVR 46514637 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Kompare ApS

CVR 46510550 · Drift af portaler til internettet

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se ADELIS ADVISORY A/S på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København K

Se alle i branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Kan du stole på ADELIS ADVISORY A/S?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med ADELIS ADVISORY A/S?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

ADELIS ADVISORY A/S i kontekst

ADELIS ADVISORY A/S er en etableret aktør med 13 års dokumenteret drift inden for branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning, med hjemsted i København K. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 32340199, stiftet i 2013. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

ADELIS ADVISORY A/S opererer i branchen "Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København K, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København K for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for ADELIS ADVISORY A/S reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret ADELIS ADVISORY A/S på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.