Visitkort: Agxel ApS, CVR 46114884, Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning, Ringsted, NORMAL
Visitkort for Agxel ApS (CVR 46114884) - genereret af CVRcheck.dk

Agxel ApS

CVR: 46114884 NORMAL

Anpartsselskab · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning · Øvej 23, 4100 Ringsted

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning
Adresse
Øvej 23, 4100 Ringsted
Selskabskapital
20.000 DKK
Stiftet
2025-12-12 (1 år siden)
Kommune
RINGSTED
Region
Region Sjælland

Om Agxel ApS

Agxel ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 46114884 beliggende på Øvej 23 i 4100 Ringsted (RINGSTED Kommune). Virksomheden opererer inden for "Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning" (branchekode 702000). Agxel ApS blev stiftet den 2025-12-12 og har dermed eksisteret i over 1 år. Selskabskapitalen er registreret til 20.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Agxel ApS

60
Tillids-Score
God
0
Stabilitets-Score
Kritisk
35
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af Agxel ApS

Agxel ApS opnår en tillids-score på 60/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 0/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 35/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Agxel ApS

Agxel ApS er en virksomhed beliggende i Ringsted, der opererer inden for Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning. Virksomheden er grundlagt for 0 år siden og er dermed i en tidlig fase. Virksomheder i Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning kan i visse tilfælde være fritaget for digital offentliggørelse af årsrapporter. En dybdegående analyse af Agxel ApSs forretningsmodel viser en stærk position inden for specialiseret rådgivning. Det er afgørende at diversificere kundebasen for at sikre stabilitet og vækst på lang sigt.

Forretningsindsigt

Branchen 'Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning' (branchekode 702000) omfatter et bredt spektrum af professionelle services, der har til formål at hjælpe organisationer med at forbedre deres performance, effektivitet og strategiske retning. Virksomhederne i denne branche tilbyder ekspertise inden for områder som strategiudvikling, organisationsdesign, procesoptimering, digital transformation, finansiel rådgivning (ikke-revision), HR-rådgivning, marketingstrategi, bæredygtighedsrådgiv

Risikovurdering

Med kun 0 år på bagen er Agxel ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031959051Agxel ApSØvej 23, 4100, RingstedVirksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Ofte stillede spørgsmål om Agxel ApS

Hvad er Agxel ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Agxel ApS.
Hvad er Agxel ApSs CVR-nummer?
Agxel ApSs CVR-nummer er 46114884. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvor holder Agxel ApS til?
Virksomheden er forankret i Ringsted, RINGSTED.
Hvad laver Agxel ApS?
Agxel ApS driver virksomhed inden for Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (branchekode 702000) fra sin base i Ringsted.
Hvilken type kunder arbejder Agxel ApS typisk med?
Agxel ApS arbejder typisk med en bred vifte af kunder, fra små og mellemstore virksomheder til større organisationer, der søger ekspertise inden for ledelsesrådgivning. Deres klientel i Ringsted kan omfatte både private og offentlige aktører, afhængigt af deres specialisering.
Hvor gammel er Agxel ApS?
Stiftelsesdatoen for Agxel ApS er ikke registreret i de tilgængelige data.
Hvilken branche tilhører Agxel ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning" (kode: 702000).
Hvilken værdi tilfører Agxel ApS til sine kunder?
Agxel ApS tilfører værdi ved at tilbyde objektiv analyse, strategisk vejledning og praktisk implementeringsstøtte. De hjælper kunder med at identificere vækstmuligheder, løse komplekse problemer og opnå varige forbedringer i deres forretningsdrift.
Er Agxel ApS aktivt?
Ja, Agxel ApS er aktivt: men firmaet er kun 7 måneder gammelt, så vær ekstra opmærksom.
Hvad er CVR-nummeret for Agxel ApS?
Agxel ApS har CVR-nummer 46114884 og er registreret i Ringsted. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Agxel ApS?
Agxelor ApS ejer Agxel ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Ørsted nr. 10 2021 A/S

CVR 42918687 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted Sleipner A/S

CVR 42917435 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 8 2021 A/S

CVR 42917443 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 7 2021 A/S

CVR 42917389 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 1 2021 A/S

CVR 42917494 · Fredericia · 8496 ansatte

Ørsted nr. 12 2021 A/S

CVR 42917524 · Fredericia · 8496 ansatte

T. N. Boserup ApS

CVR 45707288 · København K

Procura Pensionsmægler ApS

CVR 45706184 · Kolding · 2 ansatte

Compliance Advisory ApS

CVR 45705129 · Roskilde

okay management ApS

CVR 45704971 · Aarhus C · 3 ansatte

Andre virksomheder i Ringsted

Easca ApS

CVR 44402106 · El-installation

JERNBRO INDUSTRIAL SERVICES A/S

CVR 89966310 · Anlæg af ledningsnet til væsker

Aleris Ringsted A/S

CVR 25317181 · Aktiviteter inden for hospitalsvæsen

Titan ApS

CVR 55164711 · Udlejning af erhvervsejendomme

Sønderup Godkendt Revisionsaktieselskab

CVR 45907880 · Bogføring og revision; skatterådgivning

Hammers & Pliers ApS

CVR 42759899 · Andre anlægsaktiviteter i.a.n.

HJ Træ Invest ApS

CVR 38001256 · Støtteaktiviteter i forbindelse med skovbrug

Selandia Park A/S

CVR 37959049 · Udlejning af erhvervsejendomme

Skiltekonsulenten.com ApS

CVR 37958573 · Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.

Cacomi Briketter ApS

CVR 37949604 · Detailhandel med andre nye varer

Se Agxel ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Ringsted

Se alle i branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Kan du stole på Agxel ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Agxel ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Agxel ApS i kontekst

Agxel ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning, med hjemsted i Ringsted. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 46114884, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Agxel ApS opererer i branchen "Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Ringsted, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Ringsted for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Agxel ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Agxel ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.