Visitkort: ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS, CVR 29846383, Ikke-finansielle holdingselskaber, Gilleleje, NORMAL
Visitkort for ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS (CVR 29846383) - genereret af CVRcheck.dk

ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS

CVR: 29846383 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Nordre Strandvej 47, 3250 Gilleleje

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Nordre Strandvej 47, 3250 Gilleleje
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2006-09-06 (20 år siden)
Kommune
GRIBSKOV
Region
Region Hovedstaden

E-mail: allan@abc-bolte.dk

Telefon: 23650207

Om ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS

ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 29846383 beliggende på Nordre Strandvej 47 i 3250 Gilleleje (GRIBSKOV Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS blev stiftet den 2006-09-06 og har dermed eksisteret i over 20 år. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS

ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 7.902.796 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS

I Gilleleje finder man ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS - en virksomhed med speciale inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. ALLAN LINDGAARD HOLDING ApSs 19 leveår i branchen giver et fundament af erfaring. Offentlige regnskabstal er endnu ikke registreret for virksomheden. En særlig mulighed for ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS ligger i at udnytte den akkumulerede kapital til yderligere investeringer i nye teknologier eller markeder. Ved at identificere og integrere nye, innovative virksomheder kan holdingselskabet udvide sit markedssegment og diversificere sin portefølje.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Erhvervsmiljø i Gilleleje

Erhvervsmæssigt er Gilleleje karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder. I tillæg hertil Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
187.501 kr.
Egenkapital
7.902.796 kr.
Aktiver
7.924.393 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1012559107ALLAN LINDGAARD HOLDING ApSNordre Strandvej 47, 3250, GillelejeIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS

Hvordan bidrager ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS til økonomien i Gilleleje?
Selvom ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Gilleleje ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad laver ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Gilleleje.
Hvilke udfordringer står ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvad er ALLAN LINDGAARD HOLDING ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS.
Hvor gammel er ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS?
ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS blev etableret for 19 år siden (startdato: 2006-09-06).
Hvor mange ansatte har ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS?
Medarbejdertallet for ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvilken branche tilhører ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Er ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS aktivt?
Ja, ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2006.
Hvad er CVR-nummeret for ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS?
ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS har CVR-nummer 29846383 og er registreret i Gilleleje. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS?
Allan Lindgaard Pedersen, Allan Lindgaard Pedersen ejer ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Gefion Group Holdco III A/S

CVR 55660018 · København K

RN HOLDING A/S

CVR 55408416 · Kastrup · 4 ansatte

BELEMI ApS

CVR 55396213 · Greve · 1 ansatte

KBS HOLDING ApS

CVR 55226911 · Skødstrup

Andre virksomheder i Gilleleje

HOLDINGSELSKABET NORDKYSTEN ApS

CVR 26638615 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ENTREPRENØRFIRMAET NORDKYSTEN A/S

CVR 26862930 · Specialiserede anlægsaktiviteter

Store-Pit ApS

CVR 31852242 · Oplagring og opbevaring

ADAMSEN'S FISK ApS

CVR 16524409 · Servering af mad i restauranter og caféer

FINN'S KØRSEL & GRIBSKOV TURIST ApS

CVR 27985254 · Passagertransport ad vej uden fast køreplan

VIKARTOTEKET ApS

CVR 31578086 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

OPTICON DANMARK ApS

CVR 35486364 · Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr

Strandhavehus ApS

CVR 35481990 · Anden udlejning af boliger

Hillstrand ApS

CVR 35477470 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Ren Invest ApS

CVR 35466894 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Se ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Gilleleje

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS i kontekst

ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS er en etableret aktør med 20 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Gilleleje. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 29846383, stiftet i 2006. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Gilleleje, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Gilleleje for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret ALLAN LINDGAARD HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.