Visitkort: AMESP Holding ApS, CVR 41625767, Finansielle holdingselskaber, Gentofte, NORMAL
Visitkort for AMESP Holding ApS (CVR 41625767) - genereret af CVRcheck.dk

AMESP Holding ApS

CVR: 41625767 NORMAL

Anpartsselskab · Finansielle holdingselskaber · Dronningemarken 3, 2820 Gentofte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Finansielle holdingselskaber
Adresse
Dronningemarken 3, 2820 Gentofte
Selskabskapital
1.506.980 DKK
Stiftet
2020-08-27 (6 år siden)
Kommune
GENTOFTE
Region
Region Hovedstaden

Om AMESP Holding ApS

AMESP Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 41625767 beliggende på Dronningemarken 3 i 2820 Gentofte (GENTOFTE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Finansielle holdingselskaber" (branchekode 642110). AMESP Holding ApS blev stiftet den 2020-08-27 og har dermed eksisteret i over 6 år. Selskabskapitalen er registreret til 1.506.980 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for AMESP Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
15
Stabilitets-Score
Kritisk
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af AMESP Holding ApS

AMESP Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 15/100 (kritisk), med en egenkapital på -52.098 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af AMESP Holding ApS

I Gentofte finder man AMESP Holding ApS - en virksomhed der arbejder med Finansielle holdingselskaber. De 5 år i markedet giver AMESP Holding ApS en voksende erfaringsbase. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for AMESP Holding ApS. Den globale økonomiske usikkerhed og fluktuerende renteniveauer udgør en konstant risiko for AMESP Holding ApS's investeringsafkast.

Erhvervsmiljø i Gentofte

Branchen Finansielle holdingselskaber er en integreret del af den danske økonomi. Hertil kommer, at Branchen 'Finansielle holdingselskaber' (branchekode 642110) udgør en fundamental, men ofte indirekte, del af den danske økonomi. Disse selskaber er primært etableret med det formål at eje aktier eller anparter i andre virksomheder, uden selv at drive en operationel forretning i traditionel forstand. Kerneaktiviteten består i at forvalte disse ejerandele, hvilket typisk indebærer strategisk overvå Markedet for finansielle holdingselskaber er yderst fragmenteret med et meget stort antal aktører, ofte små og privatejede. Den samlede markedsstørrelse er vanskelig at kvantificere præcist, da den afhænger af værdien af de aktiver, de forvalter, som spænder bredt. Vækstraten er primært drevet af den generelle økonomiske aktivitet, behovet for generationsskifte og ønsket om at strukturere virksomheder effektivt. Der er begrænset konsolidering i branchen selv, da mange holdingselskaber er tæt kny

Risikovurdering

De 5 år giver AMESP Holding ApS en moderat erfaringsbase. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-8.271 kr.
Egenkapital
-52.098 kr.
Aktiver
0 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1026197852AMESP Holding ApSDronningemarken 3, 2820, GentofteFinansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om AMESP Holding ApS

Hvad er den primære funktion af AMESP Holding ApS i Gentofte?
AMESP Holding ApS fungerer som et finansielt holdingselskab, hvilket betyder, at dets hovedformål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre virksomheder. Det driver ikke selv en operationel forretning, men fokuserer på strategisk overvågning og kapitalallokering for at optimere værdiskabelsen i sine underliggende investeringer.
Hvilke typer ydelser kan man forvente fra et holdingselskab som AMESP Holding ApS?
Et holdingselskab som AMESP Holding ApS tilbyder primært passivt ejerskab og den dertilhørende strategiske og finansielle styring af kapitalandele. Dette inkluderer kapitalallokering, strategisk ledelse, risikostyring og finansiel forvaltning for de underliggende selskaber. Ydelserne er immaterielle og fokuserer på værdiskabelse.
Hvor holder AMESP Holding ApS til?
AMESP Holding ApS har adresse på Dronningemarken 3, 2820 Gentofte.
Hvad laver AMESP Holding ApS?
AMESP Holding ApS er registreret inden for branchen "Finansielle holdingselskaber" med branchekode 642110. Virksomheden er med base i Gentofte og er registreret som Anpartsselskab.
Hvad er AMESP Holding ApSs seneste regnskab?
AMESP Holding ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er AMESP Holding ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er AMESP Holding ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor gammel er AMESP Holding ApS?
Virksomheden har eksisteret i 5 år siden den blev oprettet.
Hvad er AMESP Holding ApSs CVR-nummer?
AMESP Holding ApSs CVR-nummer er 41625767. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Er AMESP Holding ApS aktivt?
Ja, AMESP Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2020.
Hvad er CVR-nummeret for AMESP Holding ApS?
AMESP Holding ApS har CVR-nummer 41625767 og er registreret i Gentofte. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer AMESP Holding ApS?
Maria Elisabeth Søe-Jensen ejer AMESP Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Finansielle holdingselskaber

140864 ApS

CVR 37391964 · Esbjerg · 28000 ansatte

INDUSTRIBO.DK ApS

CVR 35821791 · Hedensted · 3000 ansatte

Valby Familieholding Aps

CVR 41330880 · København V · 1335 ansatte

BMS Group A/S

CVR 39585065 · Aalborg SV · 749 ansatte

VINDERUP POULTRY ApS

CVR 34358028 · Vinderup · 645 ansatte

BCHG Holding A/S

CVR 38246712 · København S · 615 ansatte

H. Hagelskjær Holding ApS

CVR 41883227 · Hedehusene · 1 ansatte

Thingvad Holding ApS

CVR 41882719 · København S

Nørlev Holding ApS

CVR 41876514 · Broby

M.N.T. Holding ApS

CVR 41873353 · Silkeborg

Andre virksomheder i Gentofte

ARP-HANSEN HOTEL GROUP A/S

CVR 54399219 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

ARP-HANSEN HOLDING A/S

CVR 25128303 · Ikke-finansielle holdingselskaber

HARTMANN PACKAGING A/S

CVR 63049611 · Fremstilling af andre papir- og papvarer

Navigator Gas (Denmark) ApS

CVR 34093482 · Sø- og kysttransport af gods

CATJA WINTHER HOLDING ApS

CVR 44101084 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SMAN HOLDING ApS

CVR 27475183 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Dream Companies Holding ApS

CVR 41314958 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Inatura ApS

CVR 41311908 · Formidlingsaktiviteter inden for forretningsservice i.a.n.

Bonatura Holding ApS

CVR 41311517 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Casper Resenbro Holding ApS

CVR 41305878 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Se AMESP Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Gentofte

Se alle i branchen Finansielle holdingselskaber

Kan du stole på AMESP Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med AMESP Holding ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

AMESP Holding ApS i kontekst

AMESP Holding ApS er en aktiv virksomhed med 6 års markedshistorik inden for branchen Finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Gentofte. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 41625767, stiftet i 2020. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

AMESP Holding ApS opererer i branchen "Finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Gentofte, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Gentofte for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for AMESP Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret AMESP Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.