Visitkort: BA Holding Company ApS, CVR 43754440, Ikke-finansielle holdingselskaber, Albertslund, NORMAL
Visitkort for BA Holding Company ApS (CVR 43754440) - genereret af CVRcheck.dk

BA Holding Company ApS

CVR: 43754440 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Herstedvang 8, 2620 Albertslund

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Herstedvang 8, 2620 Albertslund
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-01-01 (3 år siden)
Kommune
ALBERTSLUND
Region
Region Hovedstaden

Om BA Holding Company ApS

BA Holding Company ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43754440 beliggende på Herstedvang 8 i 2620 Albertslund (ALBERTSLUND Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). BA Holding Company ApS blev stiftet den 2023-01-01 og har dermed eksisteret i over 3 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for BA Holding Company ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
58
Stabilitets-Score
Moderat
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af BA Holding Company ApS

BA Holding Company ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 40.000 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af BA Holding Company ApS

Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber tæller BA Holding Company ApS blandt sine aktører i Albertslund-området. BA Holding Company ApS er en nyere aktør med kun 3 år i branchen. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Med 3 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Erhvervsmiljø i Albertslund

Erhvervsmæssigt er Albertslund karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder. Endvidere Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
0 kr.
Egenkapital
40.000 kr.
Aktiver
40.000 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028895506BA Holding Company ApSHerstedvang 8, 2620, AlbertslundIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om BA Holding Company ApS

Hvilken branche tilhører BA Holding Company ApS?
BA Holding Company ApS er registreret under branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120.
Hvad laver BA Holding Company ApS?
BA Holding Company ApS er aktiv inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Albertslund.
Hvordan måles succes for BA Holding Company ApS?
Succes for BA Holding Company ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvor mange ansatte har BA Holding Company ApS?
Medarbejdertallet for BA Holding Company ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Er BA Holding Company ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er BA Holding Company ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er BA Holding Company ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for BA Holding Company ApS.
Hvor holder BA Holding Company ApS til?
BA Holding Company ApS har adresse på Herstedvang 8, 2620 Albertslund.
Hvilke typer virksomheder ejer BA Holding Company ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer BA Holding Company ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af BA Holding Company ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Er BA Holding Company ApS aktivt?
Ja, BA Holding Company ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for BA Holding Company ApS?
BA Holding Company ApS har CVR-nummer 43754440 og er registreret i Albertslund. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer BA Holding Company ApS?
Ejerstrukturen for BA Holding Company ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

MMeld Holding ApS

CVR 46629965 · Roskilde

Vorbjerg Holding ApS

CVR 46629620 · Lystrup

P. H. Holding 2026 2 ApS

CVR 46629183 · Odense S

SPPH ApS

CVR 46629175 · Odense M

Andre virksomheder i Albertslund

BRØDRENE A. & O. JOHANSEN A/S

CVR 58210617 · Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør

CARGLASS A/S

CVR 20718196 · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.

Avis Budget Denmark A/S

CVR 19673146 · Udlejning og leasing af biler og lette motorkøretøjer

HLM Group ApS

CVR 42454389 · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder

Hedin Nordic Truck A/S

CVR 56577815 · Agenturhandel med motorcykler, biler, busser og trailere mv.

ATOS IT SOLUTIONS AND SERVICES A/S

CVR 33051034 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Bilpleje mester Holding ApS

CVR 42416592 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Hovedvejen Ejendomme A/S

CVR 42412368 · Udlejning af erhvervsejendomme

FTHA Holding ApS

CVR 42402702 · Ikke-finansielle holdingselskaber

APNO ApS

CVR 42385522 · Anden undervisning i.a.n.

Se BA Holding Company ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Albertslund

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på BA Holding Company ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med BA Holding Company ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

BA Holding Company ApS i kontekst

BA Holding Company ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Albertslund. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43754440, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

BA Holding Company ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Albertslund, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Albertslund for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for BA Holding Company ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret BA Holding Company ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.