Visitkort: BENT NØRGÅRD PEDERSEN, CVR 12086776, Avl af andre dyr, Tim
Visitkort for BENT NØRGÅRD PEDERSEN (CVR 12086776) - genereret af CVRcheck.dk

BENT NØRGÅRD PEDERSEN

CVR: 12086776

Enkeltmandsvirksomhed · Avl af andre dyr · Tim Kirkevej 43, 6980 Tim · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Enkeltmandsvirksomhed
Branche
Avl af andre dyr
Adresse
Tim Kirkevej 43, 6980 Tim
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Stiftet
1987-01-01 (39 år siden)
Kommune
RINGKØBING-SKJERN

Om BENT NØRGÅRD PEDERSEN

BENT NØRGÅRD PEDERSEN er en enkeltmandsvirksomhed med CVR-nummer 12086776 beliggende på Tim Kirkevej 43 i 6980 Tim (RINGKØBING-SKJERN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Avl af andre dyr" (branchekode 014800). BENT NØRGÅRD PEDERSEN blev stiftet den 1987-01-01 og har dermed eksisteret i over 39 år. Med 1 ansatte klassificeres BENT NØRGÅRD PEDERSEN som en mikrovirksomhed efter EU's definition.

Scoreoverblik for BENT NØRGÅRD PEDERSEN

30
Tillids-Score
Svag
23
Stabilitets-Score
Svag
20
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af BENT NØRGÅRD PEDERSEN

BENT NØRGÅRD PEDERSEN opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 23/100 (svag). Aktivitets-scoren er 20/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af BENT NØRGÅRD PEDERSEN

Den Tim-baserede virksomhed BENT NØRGÅRD PEDERSEN er klassificeret inden for Avl af andre dyr. I mere end 39 år har BENT NØRGÅRD PEDERSEN leveret sine ydelser og opbygget et solidt omdømme. Arbejdsstyrken på 1 personer demonstrerer virksomhedens omfang. For virksomheder inden for Avl af andre dyr afhænger regnskabspligten af selskabsform og størrelse. En diversificering af produktporteføljen kan yderligere styrke BENT NØRGÅRD PEDERSEN's modstandsdygtighed over for markedsrisici. Med en anslået omsætning på ikke offentliggjort ser BENT NØRGÅRD PEDERSEN i Tim gode muligheder for vækst.

Erhvervsmiljø i Tim

Branchen Avl af andre dyr er en integreret del af den danske økonomi. Konkurrencesituationen i branchen er kendetegnet ved en blanding af konsolidering og fragmentering. Dele af branchen, som f.eks. pelsdyravl, har historisk set været præget af store, specialiserede farme, mens andre segmenter som biavl er mere fragmenterede med mange små aktører. Markedsstørrelsen varierer stærkt per undersegment. Generelt er vækstraten moderat, men der er nicheområder med potentiale for høj vækst, især inden for bæredygtige alternativer og specialprodukter. Entry barriers kan væ Hertil kommer, at Branchen 'Avl af andre dyr' (branchekode 014800) omfatter virksomheder, der specialiserer sig i opdræt og avl af en bred vifte af dyr, der ikke falder ind under traditionelle husdyrbrancher som svin, kvæg eller fjerkræ. Dette inkluderer typisk pelsdyr som mink og chinchillaer, men også en række mindre specialiserede avlsaktiviteter såsom biavl, opdræt af snegle, insekter til foder eller forskning,

Operationelle signaler

De 1 ansatte bekræfter en operationel virksomhed.

Ofte stillede spørgsmål om BENT NØRGÅRD PEDERSEN

Hvilke produkter eller ydelser tilbyder BENT NØRGÅRD PEDERSEN i Tim?
Produktsortimentet hos BENT NØRGÅRD PEDERSEN i Tim afhænger af virksomhedens specialisering. Det kan inkludere råpelse, forskellige typer honning og biprodukter, levende avlsdyr eller specialiserede foderinsekter. Fælles for alle ydelser er et fokus på høj kvalitet og pålidelighed.
Hvor holder BENT NØRGÅRD PEDERSEN til?
BENT NØRGÅRD PEDERSEN har sit domicil i Tim, med adressen Tim Kirkevej 43.
Hvor gammel er BENT NØRGÅRD PEDERSEN?
Med 39 års levetid har BENT NØRGÅRD PEDERSEN opereret siden 1987-01-01.
Hvilke trends påvirker branchen 'Avl af andre dyr', som BENT NØRGÅRD PEDERSEN i Tim opererer indenfor?
Branchen påvirkes af trends som øget fokus på dyrevelfærd, bæredygtighed, sporbarhed og lokal produktion. Forbrugerpræferencer ændrer sig, og der er en stigende interesse for nicheprodukter og etiske produktionsmetoder, hvilket BENT NØRGÅRD PEDERSEN i Tim aktivt adresserer.
Hvad er BENT NØRGÅRD PEDERSENs seneste regnskab?
BENT NØRGÅRD PEDERSEN har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad laver BENT NØRGÅRD PEDERSEN?
Som Enkeltmandsvirksomhed beskæftiger BENT NØRGÅRD PEDERSEN sig med Avl af andre dyr fra Tim.
Hvilken branche tilhører BENT NØRGÅRD PEDERSEN?
Virksomheden opererer i branchen "Avl af andre dyr" (kode: 014800).
Er BENT NØRGÅRD PEDERSEN aktivt?
Ja, BENT NØRGÅRD PEDERSEN er en aktiv enkeltmandsvirksomhed registreret hos CVR siden 1987.
Hvad er CVR-nummeret for BENT NØRGÅRD PEDERSEN?
BENT NØRGÅRD PEDERSEN har CVR-nummer 12086776 og er registreret i Tim. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer BENT NØRGÅRD PEDERSEN?
Ejerstrukturen for BENT NØRGÅRD PEDERSEN er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Avl af andre dyr

Klaus og Kent Hermansen A/S

CVR 26474582 · Uldum · 29 ansatte

RAMME MINK A/S

CVR 20929944 · Thyholm · 15 ansatte

KOLLUND MINKFARM A/S

CVR 15392479 · Hedensted · 14 ansatte

VELVET MINK 20-15 ApS

CVR 32649963 · Blåvand · 11 ansatte

Stenagergaard Mink ApS

CVR 38267175 · Løsning · 11 ansatte

EWH BIOPRODUCTION ApS

CVR 29933901 · Tappernøje · 10 ansatte

Andre virksomheder i Tim

Soltra ApS

CVR 40121447 · Fremstilling af elektriske motorer, generatorer og transformatorer

TIMAN A/S

CVR 27609627 · Fremstilling af landbrugs- og skovbrugsmaskiner

SMEDEGÅRD, TIM A/S

CVR 27232817 · Engroshandel med motorkøretøjer

TIM BRUGSFORENING

CVR 37337412 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

Højen Maskinstation og -service ApS

CVR 37640166 · Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl

GAMBORG-PEDERSEN BYG ApS

CVR 26675472 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se BENT NØRGÅRD PEDERSEN på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Tim

Se alle i branchen Avl af andre dyr

Kan du stole på BENT NØRGÅRD PEDERSEN?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med BENT NØRGÅRD PEDERSEN?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

BENT NØRGÅRD PEDERSEN i kontekst

BENT NØRGÅRD PEDERSEN er en registreret virksomhed inden for branchen Avl af andre dyr, med hjemsted i Tim. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 12086776, stiftet i 1987. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

BENT NØRGÅRD PEDERSEN opererer i branchen "Avl af andre dyr", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Avl af andre dyr for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Tim, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Tim for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for BENT NØRGÅRD PEDERSEN reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret BENT NØRGÅRD PEDERSEN på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.