Visitkort: Birk Motorsport ApS, CVR 45605434, Sportsaktiviteter i.a.n., Sabro, NORMAL
Visitkort for Birk Motorsport ApS (CVR 45605434) - genereret af CVRcheck.dk

Birk Motorsport ApS

CVR: 45605434 NORMAL

Anpartsselskab · Sportsaktiviteter i.a.n. · Hovvejen 60, 8471 Sabro

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Sportsaktiviteter i.a.n.
Adresse
Hovvejen 60, 8471 Sabro
Selskabskapital
20.000 DKK
Stiftet
2025-05-02 (1 år siden)
Kommune
FAVRSKOV
Region
Region Midtjylland

Om Birk Motorsport ApS

Birk Motorsport ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45605434 beliggende på Hovvejen 60 i 8471 Sabro (FAVRSKOV Kommune). Virksomheden opererer inden for "Sportsaktiviteter i.a.n." (branchekode 931900). Birk Motorsport ApS blev stiftet den 2025-05-02 og har dermed eksisteret i over 1 år. Selskabskapitalen er registreret til 20.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Birk Motorsport ApS

60
Tillids-Score
God
0
Stabilitets-Score
Kritisk
35
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af Birk Motorsport ApS

Birk Motorsport ApS opnår en tillids-score på 60/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 0/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 35/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Birk Motorsport ApS

Birk Motorsport ApS er en virksomhed med base i Sabro, der har forretning inden for Sportsaktiviteter i.a.n.. Med blot 1 års levetid er Birk Motorsport ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Vi arbejder proaktivt med risikostyring for at sikre stabilitet og fortsat succes.

Forretningsindsigt

Som supplement Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af produkter og ydelser. Dette omfatter ofte adgang til specialiserede faciliteter (f.eks. baner, haller, skydebaner), udlejning af udstyr (f.eks. raceudstyr, paddeludstyr, buer), kurser og instruktion i diverse sportsgrene, organisering af events, Branchen 'Sportsaktiviteter i.a.n.' (i.a.n. står for 'ikke andet nævnt') omfatter en bred vifte af virksomheder, der tilbyder sportsrelaterede aktiviteter og faciliteter, som ikke falder under mere specifikke kategorier som fitnesscentre, golfbaner eller ridecentre. Dette inkluderer ofte specialiserede sportsgrene, events, træningslejre, sportsrådgivning, facilitetsudlejning og organisering af unikke sportsoplevelser. Virksomhederne i denne branche agerer som bindeled mellem udøvere og sportslig En typisk virksomhed i denne branche opererer ofte med en flad organisationsstruktur, hvor ejeren eller en lille ledelsesgruppe har direkte involvering i den daglige drift. Medarbejderprofilen er divers og inkluderer ofte faglærte instruktører, eventkoordinatorer, administrativt personale og student Parallelt hermed De typiske kunder i denne branche er en blanding af B2C og B2B. På B2C-siden findes privatpersoner i alle aldersgrupper, der søger specifikke sportsoplevelser, træning eller fritidsaktiviteter. Dette kan være alt fra enkeltpersoner, der ønsker at prøve en ny sportsgren, til familier, der søger aktiv

Risikovurdering

Den unge alder (1 år) betyder, at virksomheden endnu ikke har bevist sin langsigtede levedygtighed. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031325575Birk Motorsport ApSHovvejen 60, 8471, SabroSportsaktiviteter i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om Birk Motorsport ApS

Er Birk Motorsport ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Birk Motorsport ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvilken branche tilhører Birk Motorsport ApS?
Ifølge CVR er Birk Motorsport ApS klassificeret under "Sportsaktiviteter i.a.n." (931900).
Hvor holder Birk Motorsport ApS til?
Virksomheden er med domicil i Sabro, FAVRSKOV.
Hvordan sikrer Birk Motorsport ApS i Sabro kvaliteten af sine sportsaktiviteter?
Kvalitet er altafgørende for Birk Motorsport ApS i Sabro. Vi sikrer dette gennem nøje udvalgte og certificerede instruktører, løbende vedligeholdelse af vores udstyr og faciliteter, samt en stærk fokus på kundefeedback. Inden for 'Sportsaktiviteter i.a.n.' er vores omdømme bygget på at levere sikre, sjove og lærerige oplevelser.
Hvor gammel er Birk Motorsport ApS?
Med 1 års levetid har Birk Motorsport ApS opereret siden 2025-05-02.
Hvor mange ansatte har Birk Motorsport ApS?
Medarbejdertallet for Birk Motorsport ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad laver Birk Motorsport ApS?
Birk Motorsport ApS driver virksomhed inden for Sportsaktiviteter i.a.n. (branchekode 931900) fra sin base i Sabro.
Hvad er Birk Motorsport ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Birk Motorsport ApS.
Er Birk Motorsport ApS aktivt?
Ja, Birk Motorsport ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2025.
Hvad er CVR-nummeret for Birk Motorsport ApS?
Birk Motorsport ApS har CVR-nummer 45605434 og er registreret i Sabro. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Birk Motorsport ApS?
Mads Birk Jensen Holding ApS ejer Birk Motorsport ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Sportsaktiviteter i.a.n.

HB LEISURE DENMARK ApS

CVR 35040773 · Hellerup · 73 ansatte

RACEHALL København A/S

CVR 39930757 · Taastrup · 38 ansatte

ULTIMATE SPORT SERVICE ApS

CVR 25828526 · Nyborg · 34 ansatte

TTH HOLSTEBRO A/S

CVR 32258867 · Holstebro · 30 ansatte

Fenris Nordic ApS

CVR 34735948 · Odense C · 28 ansatte

Padel Yard Jernbanebyen ApS

CVR 43208829 · København SV · 21 ansatte

Andre virksomheder i Sabro

ILVA A/S

CVR 28505108 · Detailhandel med møbler

SENG A/S

CVR 29526516 · Detailhandel med møbler

HOTEL SABRO KRO ApS

CVR 24222101 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

AKTIESELSKABET ROLD SKOV SAVVÆRK

CVR 31259517 · Udsavning og høvling af træ

Jacob Albertsen, 870 Sabro ApS

CVR 26360080 · Detailhandel med dagligvarer i discountsupermarkeder

SABRO BRUGSFORENING

CVR 57609419 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

Se Birk Motorsport ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Sabro

Se alle i branchen Sportsaktiviteter i.a.n.

Kan du stole på Birk Motorsport ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Birk Motorsport ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Birk Motorsport ApS i kontekst

Birk Motorsport ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Sportsaktiviteter i.a.n., med hjemsted i Sabro. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45605434, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Birk Motorsport ApS opererer i branchen "Sportsaktiviteter i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Sportsaktiviteter i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Sabro, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Sabro for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Birk Motorsport ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Birk Motorsport ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.