Visitkort: Blegmand Holding ApS, CVR 40101748, Ikke-finansielle holdingselskaber, Haslev, NORMAL
Visitkort for Blegmand Holding ApS (CVR 40101748) - genereret af CVRcheck.dk

Blegmand Holding ApS

CVR: 40101748 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Præstegårdsvej 2, 4690 Haslev

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Præstegårdsvej 2, 4690 Haslev
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2018-12-18 (8 år siden)
Kommune
FAXE
Region
Region Sjælland

Om Blegmand Holding ApS

Blegmand Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 40101748 beliggende på Præstegårdsvej 2 i 4690 Haslev (FAXE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Blegmand Holding ApS blev stiftet den 2018-12-18 og har dermed eksisteret i over 8 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Blegmand Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Blegmand Holding ApS

Blegmand Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 235.772 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Blegmand Holding ApS

Blegmand Holding ApS har til huse i 4690 Haslev og er registreret som Anpartsselskab inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. De 7 år i markedet giver Blegmand Holding ApS en voksende erfaringsbase. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Ved at identificere og integrere nye, innovative virksomheder kan holdingselskabet udvide sit markedssegment og diversificere sin portefølje.

Erhvervsmiljø i Haslev

Samtidig Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber er en integreret del af den danske økonomi.

Operationelle signaler

Uden registrerede medarbejdere kan virksomheden fungere som holdingselskab. Den aktive CVR-status bekræfter, at Blegmand Holding ApS er i drift. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
90.582 kr.
Egenkapital
235.772 kr.
Aktiver
314.557 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1024225360Blegmand Holding ApSPræstegårdsvej 2, 4690, HaslevIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Blegmand Holding ApS

Hvilke udfordringer står Blegmand Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Blegmand Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvad er Blegmand Holding ApSs seneste regnskab?
Blegmand Holding ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er Blegmand Holding ApS en aktiv virksomhed?
Blegmand Holding ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvordan måles succes for Blegmand Holding ApS?
Succes for Blegmand Holding ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvilken branche tilhører Blegmand Holding ApS?
Blegmand Holding ApS er registreret under branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120.
Hvor holder Blegmand Holding ApS til?
Blegmand Holding ApS har adresse på Præstegårdsvej 2, 4690 Haslev.
Hvad laver Blegmand Holding ApS?
Blegmand Holding ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er beliggende i Haslev og er registreret som Anpartsselskab.
Er Blegmand Holding ApS aktivt?
Ja, Blegmand Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2018.
Hvad er CVR-nummeret for Blegmand Holding ApS?
Blegmand Holding ApS har CVR-nummer 40101748 og er registreret i Haslev. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Blegmand Holding ApS?
Chris Vidar Baumann Blegmand ejer Blegmand Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Rudbæksbanke Invest ApS

CVR 46504178 · Middelfart

MBSK Invest ApS

CVR 46504038 · Billund

Lileli Holding ApS

CVR 46504003 · Valby

Bulletwood Holding ApS

CVR 46503775 · Aarhus C

Andre virksomheder i Haslev

FIBIA P/S

CVR 36058552 · Andre telekommunikationsaktiviteter

HOLDINGSELSKABET KONGSTEDLUND ApS

CVR 31937744 · Ikke-finansielle holdingselskaber

A/S MORTALIN

CVR 24385914 · Anden rengøring

FINN L. & DAVIDSEN A/S

CVR 12147376 · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

ANDERSEN-DAHL ApS

CVR 32056598 · Detailhandel med kioskvarer

HE JØRGENSEN A/S

CVR 25482727 · Agenturhandel med motorcykler, biler, busser og trailere mv.

CF 2006 HOLDING ApS

CVR 29539855 · Anden finansiel formidling i.a.n.

BEPE HOLDING ApS

CVR 29411190 · Anden finansiel formidling i.a.n.

PEROZIN ApS

CVR 29183910 · Fremstilling af farmaceutiske præparater

SERVICE 96 ApS

CVR 29154740 · Almindelig rengøring i bygninger

Se Blegmand Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Haslev

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Blegmand Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Blegmand Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Blegmand Holding ApS i kontekst

Blegmand Holding ApS er en aktiv virksomhed med 8 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Haslev. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 40101748, stiftet i 2018. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Blegmand Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Haslev, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Haslev for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Blegmand Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Blegmand Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.