Visitkort: BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS, CVR 20806109, Ikke-finansielle holdingselskaber, Nærum, NORMAL
Visitkort for BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS (CVR 20806109) - genereret af CVRcheck.dk

BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS

CVR: 20806109 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Skodsborgvej 305, 2850 Nærum · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Skodsborgvej 305, 2850 Nærum
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
1998-01-01 (28 år siden)
Kommune
RUDERSDAL
Region
Region Hovedstaden

Om BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS

BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 20806109 beliggende på Skodsborgvej 305 i 2850 Nærum (RUDERSDAL Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS blev stiftet den 1998-01-01 og har dermed eksisteret i over 28 år. Med 1 ansatte klassificeres BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 2 produktionsenheder registreret.

Scoreoverblik for BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
48
Stabilitets-Score
Moderat
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS

BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 48/100 (moderat), med en egenkapital på -265.912 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS

Fra sin adresse i Nærum beskæftiger sig BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS inden for Ikke-finansielle holdingselskaber som en enkeltmandsvirksomhed. Med 28 års historie har BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS opbygget betydelig erfaring og stærke relationer i branchen. Virksomheden har 1 ansatte, hvilket kategoriserer den som en enkeltmandsvirksomhed. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. ALEX PETERSEN HOLDING ApS ligger i afhængigheden af de underliggende datterselskabers succes.

Erhvervsmiljø i Nærum

Derudover Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Erhvervsmæssigt er Nærum karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder.

Risikovurdering

28 års drift understreger virksomhedens holdbarhed. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
2.296 kr.
Egenkapital
-265.912 kr.
Aktiver
4.093.268 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (2)

P-nummerNavnAdresseBranche
1006217285BRDR. ALEX PETERSEN CITY ApS3, 9999, UkendtUoplyst
1004606687BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApSSkodsborgvej 305, 2850, NærumIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS

Hvad er BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApSs CVR-nummer?
BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApSs CVR-nummer er 20806109. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvad laver BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Nærum.
Hvor mange ansatte har BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS?
BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS tæller 1 medarbejdere (interval: ANTAL_1_1).
Hvor gammel er BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS?
BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS blev grundlagt for 28 år siden (startdato: 1998-01-01).
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Hvordan måles succes for BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS?
Succes for BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Er BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Er BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS aktivt?
Ja, BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 1998.
Hvad er CVR-nummeret for BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS?
BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 20806109 og er registreret i Nærum. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS?
Viggo Hans Alex-Petersen ejer BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

JOA HOLDING ApS

CVR 80531915 · Næstved

LEIF KLING-PETERSEN HOLDING ApS

CVR 80385528 · Kolding · 1 ansatte

VALD. NIELSEN & SØN EXPORT A/S

CVR 80055714 · Karlslunde

EBBE ELMER GROUP ApS

CVR 79439118 · Rungsted Kyst

Andre virksomheder i Nærum

Erik Sophus Falck´s Erhvervsdrivende Fond

CVR 39133644 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

MENY Nærumvænge Torv I/S

CVR 37547468 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

DSTNY A/S

CVR 28313160 · Levering af fastnetbaseret, trådløs og satellitbaseret telekommunikation

Logos Payment Solutions A/S

CVR 26393647 · Anden udgivelse af software

PVK Gruppen ApS

CVR 45726398 · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.

MEDIDYNE A/S

CVR 26925398 · Engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler

Straightlines ApS

CVR 43315471 · Arkitektaktiviteter

Locationbus ApS

CVR 43273809 · Produktion af film, videoer og TV-programmer

Murat Alban Holding ApS

CVR 43263315 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Adix ApS

CVR 43074571 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Nærum

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS i kontekst

BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS er en etableret aktør med 28 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Nærum. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 20806109, stiftet i 1998. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Nærum, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Nærum for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret BRDR. ALEX PETERSEN HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.