Visitkort: CCN HAUGE HOLDING ApS, CVR 37866792, Ikke-finansielle holdingselskaber, Vejle, NORMAL
Visitkort for CCN HAUGE HOLDING ApS (CVR 37866792) - genereret af CVRcheck.dk

CCN HAUGE HOLDING ApS

CVR: 37866792 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Ved Bølgen 5, 7100 Vejle

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Ved Bølgen 5, 7100 Vejle
Selskabskapital
60.000 DKK
Stiftet
2016-07-01 (10 år siden)
Kommune
VEJLE
Region
Region Syddanmark

Om CCN HAUGE HOLDING ApS

CCN HAUGE HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 37866792 beliggende på Ved Bølgen 5 i 7100 Vejle (VEJLE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). CCN HAUGE HOLDING ApS blev stiftet den 2016-07-01 og har dermed eksisteret i over 10 år. Selskabskapitalen er registreret til 60.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for CCN HAUGE HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af CCN HAUGE HOLDING ApS

CCN HAUGE HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 5.370.016 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af CCN HAUGE HOLDING ApS

Vejle er hjemsted for CCN HAUGE HOLDING ApS, en virksomhed inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Siden stiftelsen for 9 år siden er virksomheden vokset ud af opstartsfasen. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Dette kan styrke koncernens position og sikre langvarig vækst, især i en tid med hurtige teknologiske forandringer og nye forretningsmodeller. Med 9 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi. Deres fokus er at sikre en robust og fremtidsorienteret koncernstruktur, der understøtter vækst og innovation.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. CCN HAUGE HOLDING ApS udfylder rollen som en virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Erhvervsmiljø i Vejle

Erhvervsmæssigt er Vejle karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder. Endvidere Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Risikovurdering

De 9 år giver CCN HAUGE HOLDING ApS en moderat erfaringsbase. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
456.029 kr.
Egenkapital
5.370.016 kr.
Aktiver
5.400.743 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1021586532CCN HAUGE HOLDING ApSVed Bølgen 5, 7100, VejleIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om CCN HAUGE HOLDING ApS

Hvor gammel er CCN HAUGE HOLDING ApS?
CCN HAUGE HOLDING ApS blev oprettet for 9 år siden (startdato: 2016-07-01).
Hvilken branche tilhører CCN HAUGE HOLDING ApS?
CCN HAUGE HOLDING ApS er registreret under branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120.
Hvilke typer virksomheder ejer CCN HAUGE HOLDING ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer CCN HAUGE HOLDING ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af CCN HAUGE HOLDING ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvor holder CCN HAUGE HOLDING ApS til?
Virksomheden er hjemmehørende i Vejle, VEJLE.
Er CCN HAUGE HOLDING ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er CCN HAUGE HOLDING ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er CCN HAUGE HOLDING ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for CCN HAUGE HOLDING ApS.
Hvordan måles succes for CCN HAUGE HOLDING ApS?
Succes for CCN HAUGE HOLDING ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvor mange ansatte har CCN HAUGE HOLDING ApS?
Medarbejdertallet for CCN HAUGE HOLDING ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Er CCN HAUGE HOLDING ApS aktivt?
Ja, CCN HAUGE HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2016.
Hvad er CVR-nummeret for CCN HAUGE HOLDING ApS?
CCN HAUGE HOLDING ApS har CVR-nummer 37866792 og er registreret i Vejle. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer CCN HAUGE HOLDING ApS?
Preben Juhl Hauge ejer CCN HAUGE HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

MAPPSO HOLDING ApS

CVR 46484746 · Aarhus V

Holst Christensen Holding ApS

CVR 46484665 · Hejnsvig

Kossa Yilmaz Holding ApS

CVR 46484657 · København NV

CCMM ApS

CVR 46484479 · Herlev

Andre virksomheder i Vejle

JEM & FIX A/S

CVR 10360641 · Detailhandel med byggematerialer og værktøj

Dagrofa Logistik a/s

CVR 78895918 · Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer

APCOA DANMARK A/S

CVR 19055108 · Drift af parkering og vejhjælp mv.

ETK FINANS APS

CVR 42623172 · Ikke-finansielle holdingselskaber

GOOD FOOD GROUP A/S

CVR 11574033 · Fremstilling af smagspræparater og krydderier

TEKNICLEAN A/S

CVR 27048749 · Anden rengøring af bygninger og rengøring af erhvervslokaler i.a.n.

ANBU Ejendomme ApS

CVR 44467038 · Udlejning af erhvervsejendomme

MJE Holding ApS

CVR 44464284 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Biliauto ApS

CVR 44463466 · Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer

Firkløveren, Ny Højen ApS

CVR 44461730 · Køb og salg af egen fast ejendom

Se CCN HAUGE HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Vejle

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på CCN HAUGE HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med CCN HAUGE HOLDING ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

CCN HAUGE HOLDING ApS i kontekst

CCN HAUGE HOLDING ApS er en etableret aktør med 10 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Vejle. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 37866792, stiftet i 2016. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

CCN HAUGE HOLDING ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Vejle, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Vejle for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for CCN HAUGE HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret CCN HAUGE HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.