Visitkort: CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS, CVR 71303713, Selvstændigt udøvende scenekunstnere, København V, NORMAL
Visitkort for CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS (CVR 71303713) - genereret af CVRcheck.dk

CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS

CVR: 71303713 NORMAL

Anpartsselskab · Selvstændigt udøvende scenekunstnere · Enghave Plads 14, 1670 København V · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Selvstændigt udøvende scenekunstnere
Adresse
Enghave Plads 14, 1670 København V
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
200.000 DKK
Stiftet
1982-12-21 (44 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Telefon: 39610519

Om CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS

CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 71303713 beliggende på Enghave Plads 14 i 1670 København V (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Selvstændigt udøvende scenekunstnere" (branchekode 902020). CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS blev stiftet den 1982-12-21 og har dermed eksisteret i over 44 år. Med 2 ansatte klassificeres CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 200.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS

CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 6.172.342 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS

Fra sin adresse i København V er engageret CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS inden for Selvstændigt udøvende scenekunstnere som en mikrovirksomhed. I mere end 43 år har CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS leveret sine ydelser og opbygget et solidt omdømme. Arbejdsstyrken på 2 personer understreger virksomhedens omfang. Regnskabsoplysninger for CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS er ikke tilgængelige i digital form. At opretholde en stabil indtjening og fortsat investere i kunstnerisk udvikling er afgørende for vores fremtidige succes i København V. Vores engagement i København V er at levere scenekunst af højeste kaliber, der resonerer dybt med vores publikum. Kunder, der vælger CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS, køber ikke blot en billet; de investerer i en oplevelse, der udfordrer, beriger og underholder.

Forretningsindsigt

I tillæg hertil Kunderne i denne branche er en hybrid af B2C og B2B. På B2C-siden er det primært individuelle kulturforbrugere, der køber billetter til forestillinger, koncerter eller events. Disse kunder drives af et ønske om underholdning, kulturel berigelse, social interaktion og unikke oplevelser. De kan være s Branchen 'Selvstændigt udøvende scenekunstnere' omfatter en bred vifte af professionelle aktører, der er engageret i skabelse, produktion og fremførelse af scenekunst. Dette inkluderer solister, ensembler, performere, instruktører, koreografer, scenografer, dramatikere og andre kreative fagfolk, der opererer som selvstændige erhvervsdrivende eller via mindre selskabsstrukturer. Kerneaktiviteterne spænder fra udvikling af originale værker til fortolkning af eksisterende repertoire inden for genre Hertil kommer, at Virksomhederne i denne branche tilbyder en bred vifte af ydelser og produkter, der alle centreres om scenekunst. De primære ydelser inkluderer live-performances (teaterforestillinger, danseoptrædener, koncerter, stand-up shows, storytelling), foredrag og workshops (inden for f.eks. kreativitet, komm En typisk virksomhed i denne branche opererer ofte med en flad organisationsstruktur, hvor den eller de kunstneriske ledere også varetager de fleste administrative og strategiske funktioner. Mange er enkeltmandsvirksomheder eller små selskaber med få ansatte, der ofte er projektansatte eller freelan

Risikovurdering

Med 43 års levetid har virksomheden viser evnen til at overleve i markedet. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
96.019 kr.
Egenkapital
6.172.342 kr.
Aktiver
6.395.636 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1002340032CIRCUS COSMOS CLAUSEN APSEnghave Plads 14, 1670, København VSelvstændigt udøvende scenekunstnere

Ofte stillede spørgsmål om CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS

Hvordan kan jeg booke CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS til et arrangement i København V?
For at booke CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS til et arrangement i København V eller andre steder, bedes du kontakte os direkte via vores hjemmeside eller de angivne kontaktinformationer. Vi tilbyder skræddersyede løsninger, der passer til forskellige arrangementstyper og publikum.
Hvor holder CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS til?
CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS har sit domicil i København V, med adressen Enghave Plads 14.
Er CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS en aktiv virksomhed?
CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor gammel er CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS?
Virksomheden har eksisteret i 43 år siden den blev etableret.
Modtager CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS offentlig støtte til sine projekter i København V?
Som en uafhængig scenekunstner søger CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS ofte finansiering gennem en kombination af billetsalg, honorarer for private arrangementer og projektstøtte fra relevante kunstfonde og legater. Dette er en essentiel del af vores finansieringsmodel for at kunne realisere vores kunstneriske ambitioner i København V.
Hvilken branche tilhører CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Selvstændigt udøvende scenekunstnere" (kode: 902020).
Hvad er CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS.
Er CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS aktivt?
Ja, CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 1982.
Hvad er CVR-nummeret for CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS?
CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS har CVR-nummer 71303713 og er registreret i København V. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS?
Pernille Clausen ejer CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Selvstændigt udøvende scenekunstnere

Thunder-Power.dk ApS

CVR 37687626 · Vejle · 22 ansatte

SØMÆNDENE ApS

CVR 31629551 · Frederiksberg · 7 ansatte

GOOD LOOKING HERO ApS

CVR 35405844 · Vordingborg · 7 ansatte

BOS DDK ApS

CVR 42570362 · Rødovre · 6 ansatte

Tryl for mig ApS

CVR 39359464 · Herning · 6 ansatte

KEY SOUND ApS

CVR 37955310 · Præstø · 6 ansatte

Andre virksomheder i København V

PAN ME A/S

CVR 32749186 · Ikke-specialiseret engroshandel

Pandora Production Holding A/S

CVR 43236962 · Engroshandel med ure og smykker

AX VI Edda Group Holding III ApS

CVR 40727604 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TIVOLI A/S

CVR 10404916 · Drift af forlystelsesparker o.lign.

SCANDLINES ApS

CVR 35487131 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SCANDFERRIES ApS

CVR 35487077 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Wednesday Club FMBA

CVR 45227278 · Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.

Avilius Fond for Ung Trivsel

CVR 45227081 · Psykologisk og psykoterapeutisk rådgivning

Chubby Studios Inc ApS

CVR 45225577 · Andre reklameaktiviteter

Kødbyens Købmand ApS

CVR 45225550 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København V

Se alle i branchen Selvstændigt udøvende scenekunstnere

Kan du stole på CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS i kontekst

CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS er en etableret aktør med 44 års dokumenteret drift inden for branchen Selvstændigt udøvende scenekunstnere, med hjemsted i København V. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 71303713, stiftet i 1982. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS opererer i branchen "Selvstændigt udøvende scenekunstnere", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Selvstændigt udøvende scenekunstnere for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København V, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København V for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.