Visitkort: City Polstring ApS, CVR 45226107, Fremstilling af yderbeklædning, Greve, NORMAL
Visitkort for City Polstring ApS (CVR 45226107) - genereret af CVRcheck.dk

City Polstring ApS

CVR: 45226107 NORMAL

Anpartsselskab · Fremstilling af yderbeklædning · Grønlykkeparken 18, 2670 Greve · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Fremstilling af yderbeklædning
Adresse
Grønlykkeparken 18, 2670 Greve
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2024-11-18 (2 år siden)
Kommune
GREVE
Region
Region Sjælland

E-mail: kontakt@cityskraedderi.dk

Telefon: 22244366

Om City Polstring ApS

City Polstring ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45226107 beliggende på Grønlykkeparken 18 i 2670 Greve (GREVE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Fremstilling af yderbeklædning" (branchekode 142100). City Polstring ApS blev stiftet den 2024-11-18 og har dermed eksisteret i over 2 år. Med 2 ansatte klassificeres City Polstring ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for City Polstring ApS

90
Tillids-Score
Fremragende
86
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af City Polstring ApS

City Polstring ApS opnår en tillids-score på 90/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 86/100 (fremragende), med en egenkapital på 44.228 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af City Polstring ApS

Erhvervsvirksomheden City Polstring ApS holder til i Greve, hvor den virker inden for Fremstilling af yderbeklædning. City Polstring ApS er en nyere aktør med kun 1 år i branchen. Med 2 registrerede medarbejdere er City Polstring ApS en mikrovirksomhed i dansk kontekst. Egenkapitalen er positiv med 44.228 kr., hvilket styrker det finansielle fundament. Bundlinjen viser et overskud på 4.228 kr., hvilket signalerer sund drift. Med en dedikeret indsats fra vores 2 medarbejdere, leverer vi produkter, der kombinerer funktionalitet med moderne æstetik.

Forretningsindsigt

Branchen 'Fremstilling af yderbeklædning' omfatter virksomheder, der designer, producerer og distribuerer tøj til udendørs brug, herunder overtøj som jakker, frakker, veste, regntøj og specialbeklædning. Kerneaktiviteterne spænder fra konceptudvikling og design, over materialevalg og indkøb, til skæring, syning, forarbejdning og færdiggørelse af beklædningsgenstande. En væsentlig del af værdikæden involverer ofte sourcing af tekstiler og komponenter fra globale leverandører, mens selve fremstill Endvidere De typiske kunder i branchen kan opdeles i både B2B- og B2C-segmenter. På B2C-siden er det primært individuelle forbrugere, der søger funktionelt og moderigtigt overtøj til hverdagsbrug, fritidsaktiviteter eller specifikke formål. Disse kunder drives af en kombination af design, kvalitet, komfort, p En typisk virksomhed i branchen har ofte en flad organisationsstruktur med fokus på design, produktudvikling, salg og marketing. Produktionsprocessen er ofte udliciteret til specialiserede producenter, enten i Danmark eller i udlandet, hvilket reducerer behovet for store produktionsfaciliteter in-ho Som supplement Virksomheder i branchen tilbyder en bred vifte af yderbeklædningsprodukter. Dette inkluderer typisk jakker (vinterjakker, overgangsjakker, letvægtsjakker), frakker (uldfrakker, trenchcoats), regntøj (jakker, bukser), veste, og specialbeklædning som skijakker, outdoorbeklædning eller arbejdsjakker. P

Erhvervsmiljø i Greve

Erhvervsmæssigt er Greve karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder. Konkurrencesituationen i branchen er kendetegnet ved en blanding af etablerede nationale og internationale brands samt et stigende antal nicheaktører. Markedet er fragmenteret med mange små og mellemstore virksomheder, men også med nogle større spillere, der dominerer specifikke segmenter. Vækstraten er moderat, drevet af modecyklusser, klimaforandringer og en stigende bevidsthed om bæredygtighed. Entry barriers er relativt lave for design- og salgsdelen, men højere for etablering af egen produk Parallelt hermed Branchen 'Fremstilling af yderbeklædning' omfatter virksomheder, der designer, producerer og distribuerer tøj til udendørs brug, herunder overtøj som jakker, frakker, veste, regntøj og specialbeklædning. Kerneaktiviteterne spænder fra konceptudvikling og design, over materialevalg og indkøb, til skæring, syning, forarbejdning og færdiggørelse af beklædningsgenstande. En væsentlig del af værdikæden

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
4.228 kr.
Egenkapital
44.228 kr.
Aktiver
110.587 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030855678City Polstring ApSGrønlykkeparken 18, 2670, GreveFremstilling af yderbeklædning

Ofte stillede spørgsmål om City Polstring ApS

Hvordan adskiller City Polstring ApS's produkter sig fra konkurrenternes?
City Polstring ApS differentierer sig ofte gennem unikt design, innovative materialer, overlegen håndværksmæssig kvalitet, en stærk brandfortælling eller en særlig fokus på funktionalitet og teknologi. Virksomheden stræber efter at tilbyde en merværdi, der appellerer til specifikke kundesegmenter.
Hvad laver City Polstring ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger City Polstring ApS sig med Fremstilling af yderbeklædning fra Greve.
Hvor gammel er City Polstring ApS?
Virksomheden har eksisteret i 1 år siden den blev oprettet.
Hvad er City Polstring ApSs seneste regnskab?
Det seneste regnskab er fra 2025. Resultatet var 4.228 kr..
Hvor holder City Polstring ApS til?
City Polstring ApS har adresse på Grønlykkeparken 18, 2670 Greve.
Er City Polstring ApS en aktiv virksomhed?
City Polstring ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvad er City Polstring ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for City Polstring ApS er 45226107, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilken branche tilhører City Polstring ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Fremstilling af yderbeklædning" (kode: 142100).
Er City Polstring ApS aktivt?
Ja, City Polstring ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for City Polstring ApS?
City Polstring ApS har CVR-nummer 45226107 og er registreret i Greve. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer City Polstring ApS?
Jazia Heme ejer City Polstring ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Fremstilling af yderbeklædning

BESTSELLER A/S

CVR 88216512 · Brande · 2510 ansatte

F. ENGEL KONFEKTION A/S

CVR 30637119 · Haderslev · 536 ansatte

VILA A/S

CVR 67756819 · Skanderborg · 176 ansatte

GANNI A/S

CVR 21664731 · København K · 154 ansatte

NÜ A/S

CVR 16835048 · Randers SØ · 45 ansatte

ELKA RAINWEAR A/S

CVR 10138698 · Herning · 27 ansatte

HABEL DESIGN ApS

CVR 31849071 · Snekkersten

AB MODELKONSTRUKTION ApS

CVR 30522478 · Aulum · 1 ansatte

CR CO. ApS

CVR 30087542 · Viby J · 4 ansatte

TVK HOLDING ApS

CVR 28684193 · Esbjerg · 2 ansatte

Andre virksomheder i Greve

LEMAN HOLDING A/S

CVR 36700513 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

KIM JOHANSEN HOLDING A/S

CVR 25454367 · Ikke-finansielle holdingselskaber

NEYE A/S

CVR 36447125 · Detailhandel med lædervarer

CEMB Gruppen ApS

CVR 43362089 · Administration af fast ejendom på kontraktbasis

LEMAN A/S

CVR 41955619 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

NEYE-FONDEN. STIFTET AF KNUD OG AGATHE NEYE

CVR 87275310 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DOS ApS

CVR 46011414 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

Naan Pizza ApS

CVR 46008731 · Servering af mad i restauranter og caféer

Viktor Kjeldskov Holding ApS

CVR 46003179 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Carl B Holding ApS

CVR 45996468 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se City Polstring ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Greve

Se alle i branchen Fremstilling af yderbeklædning

Kan du stole på City Polstring ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med City Polstring ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

City Polstring ApS i kontekst

City Polstring ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Fremstilling af yderbeklædning, med hjemsted i Greve. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45226107, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

City Polstring ApS opererer i branchen "Fremstilling af yderbeklædning", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Fremstilling af yderbeklædning for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Greve, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Greve for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for City Polstring ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret City Polstring ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.