Visitkort: DAHLGAARD HAANDVAERK ApS, CVR 34224927, Murerarbejde, Tranbjerg J, NORMAL
Visitkort for DAHLGAARD HAANDVAERK ApS (CVR 34224927) - genereret af CVRcheck.dk

DAHLGAARD HAANDVAERK ApS

CVR: 34224927 NORMAL

Anpartsselskab · Murerarbejde · Horsevænget 15, 8310 Tranbjerg J · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Murerarbejde
Adresse
Horsevænget 15, 8310 Tranbjerg J
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
2012-01-31 (14 år siden)
Kommune
AARHUS
Region
Region Midtjylland

Om DAHLGAARD HAANDVAERK ApS

DAHLGAARD HAANDVAERK ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 34224927 beliggende på Horsevænget 15 i 8310 Tranbjerg J (AARHUS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Murerarbejde" (branchekode 439100). DAHLGAARD HAANDVAERK ApS blev stiftet den 2012-01-31 og har dermed eksisteret i over 14 år. Med 2 ansatte klassificeres DAHLGAARD HAANDVAERK ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for DAHLGAARD HAANDVAERK ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af DAHLGAARD HAANDVAERK ApS

DAHLGAARD HAANDVAERK ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 775.115 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af DAHLGAARD HAANDVAERK ApS

DAHLGAARD HAANDVAERK ApS er hjemmehørende i Tranbjerg J og har sin primære aktivitet inden for Murerarbejde. DAHLGAARD HAANDVAERK ApS har opereret i 14 år, hvilket afspejler en vis stabilitet. Personalestyrken på 3 medarbejdere placerer DAHLGAARD HAANDVAERK ApS som en mikrovirksomhed. For DAHLGAARD HAANDVAERK ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Virksomhedens imponerende omsætning på ikke offentliggjort vidner om en stærk markedsposition og en stabil vækststrategi i branchen. Den solide drift hos DAHLGAARD HAANDVAERK ApS i Tranbjerg J, med en omsætning på ikke offentliggjort, afspejler en effektiv forretningsmodel og en evne til at tiltrække og fastholde kunder i et konkurrencepræget marked. Med det stigende fokus på bæredygtigt byggeri og energieffektivitet har DAHLGAARD HAANDVAERK ApS i Tranbjerg J en unik mulighed for at udvide sit udbud af grønne murerløsninger og dermed styrke sin position i markedet.

Konkurrenceposition

Dertil Virksomheder i murerbranchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser og produkter. De primære ydelser omfatter nybyggeri af murværk, herunder fundamenter, ydermure og indervægge. Renovering er en stor d DAHLGAARD HAANDVAERK ApS udfylder rollen som en mikrovirksomhed i et konkurrencepræget marked.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
197.553 kr.
Egenkapital
775.115 kr.
Aktiver
1.494.612 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1017465526DAHLGAARD HAANDVAERK ApSHorsevænget 15, 8310, Tranbjerg JMurerarbejde

Ofte stillede spørgsmål om DAHLGAARD HAANDVAERK ApS

Hvad skal jeg overveje, når jeg vælger en murer som DAHLGAARD HAANDVAERK ApS i Tranbjerg J til mit projekt?
Når du vælger en murer som DAHLGAARD HAANDVAERK ApS i Tranbjerg J, er det vigtigt at overveje deres erfaring med lignende projekter, referencer fra tidligere kunder, faglige certifikater, samt deres evne til at levere et detaljeret tilbud og overholde aftalte tidsplaner og budgetter. God kommunikation er også afgørende.
Er DAHLGAARD HAANDVAERK ApS en aktiv virksomhed?
DAHLGAARD HAANDVAERK ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor mange ansatte har DAHLGAARD HAANDVAERK ApS?
DAHLGAARD HAANDVAERK ApS råder over 3 medarbejdere (interval: ANTAL_2_4).
Hvad laver DAHLGAARD HAANDVAERK ApS?
DAHLGAARD HAANDVAERK ApS er registreret inden for branchen "Murerarbejde" med branchekode 439100. Virksomheden er etableret i Tranbjerg J og er registreret som Anpartsselskab.
Kan DAHLGAARD HAANDVAERK ApS i Tranbjerg J rådgive om valg af materialer til mit murerprojekt?
Ja, DAHLGAARD HAANDVAERK ApS i Tranbjerg J tilbyder omfattende rådgivning om valg af materialer. Med deres dybe kendskab til forskellige mursten, mørteltyper, fliser og isoleringsmaterialer kan de vejlede dig til de mest holdbare, æstetiske og energieffektive løsninger, der passer til dit specifikke projekt og budget.
Hvilken branche tilhører DAHLGAARD HAANDVAERK ApS?
Ifølge CVR er DAHLGAARD HAANDVAERK ApS klassificeret under "Murerarbejde" (439100).
Hvad er DAHLGAARD HAANDVAERK ApSs CVR-nummer?
DAHLGAARD HAANDVAERK ApSs CVR-nummer er 34224927. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Er DAHLGAARD HAANDVAERK ApS aktivt?
Ja, DAHLGAARD HAANDVAERK ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2012.
Hvad er CVR-nummeret for DAHLGAARD HAANDVAERK ApS?
DAHLGAARD HAANDVAERK ApS har CVR-nummer 34224927 og er registreret i Tranbjerg J. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer DAHLGAARD HAANDVAERK ApS?
Michael Dahlgaard ejer DAHLGAARD HAANDVAERK ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Murerarbejde

HMC Byg & Anlæg A/S

CVR 41456493 · Løgstør · 254 ansatte

ØENS MURERFIRMA A/S

CVR 18814633 · København S · 176 ansatte

HMC Byg & Anlæg driftsmateriel H&M A/S

CVR 13972486 · Løgstør · 138 ansatte

BANG NIELSEN ApS

CVR 25090012 · Jægerspris · 124 ansatte

MURERFIRMAET AXEL POULSEN A/S

CVR 74995217 · Vejen · 116 ansatte

HANSEN & ANDERSEN. NÆSTVED A/S

CVR 16930008 · Næstved · 95 ansatte

JEKU ApS

CVR 39617285 · Ishøj · 2 ansatte

FRONT BYG ApS

CVR 39616475 · København NV · 1 ansatte

Byens Murer Svend ApS

CVR 39612410 · Aabenraa · 1 ansatte

Murermester Knudsen ApS

CVR 39611651 · Aalborg · 1 ansatte

Andre virksomheder i Tranbjerg J

OPUS 1000 ApS

CVR 32476996 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Mo'Rice ApS

CVR 42442410 · Servering af mad i restauranter og caféer

COMPANY HOLDING A/S

CVR 62864419 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Nordisk Fundering A/S

CVR 43958631 · Andre specialiserede bygningsarbejder

Claus Høegh, 814 Tranbjerg ApS

CVR 35468641 · Detailhandel med dagligvarer i discountsupermarkeder

BluJay Solutions A/S

CVR 12316100 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se DAHLGAARD HAANDVAERK ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Tranbjerg J

Se alle i branchen Murerarbejde

Kan du stole på DAHLGAARD HAANDVAERK ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med DAHLGAARD HAANDVAERK ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

DAHLGAARD HAANDVAERK ApS i kontekst

DAHLGAARD HAANDVAERK ApS er en etableret aktør med 14 års dokumenteret drift inden for branchen Murerarbejde, med hjemsted i Tranbjerg J. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 34224927, stiftet i 2012. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

DAHLGAARD HAANDVAERK ApS opererer i branchen "Murerarbejde", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Murerarbejde for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Tranbjerg J, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Tranbjerg J for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for DAHLGAARD HAANDVAERK ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret DAHLGAARD HAANDVAERK ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.