Visitkort: Dansk Bilombygning ApS, CVR 40620028, Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n., Viborg, NORMAL
Visitkort for Dansk Bilombygning ApS (CVR 40620028) - genereret af CVRcheck.dk

Dansk Bilombygning ApS

CVR: 40620028 NORMAL

Anpartsselskab · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Vinkelvej 128, 8800 Viborg · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.
Adresse
Vinkelvej 128, 8800 Viborg
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2019-06-27 (7 år siden)
Kommune
VIBORG
Region
Region Midtjylland

Om Dansk Bilombygning ApS

Dansk Bilombygning ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 40620028 beliggende på Vinkelvej 128 i 8800 Viborg (VIBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n." (branchekode 953190). Dansk Bilombygning ApS blev stiftet den 2019-06-27 og har dermed eksisteret i over 7 år. Med 2 ansatte klassificeres Dansk Bilombygning ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Dansk Bilombygning ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
73
Stabilitets-Score
God
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Dansk Bilombygning ApS

Dansk Bilombygning ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 73/100 (god), med en egenkapital på 16.960 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Dansk Bilombygning ApS

Dansk Bilombygning ApS er blandt de virksomheder i Viborg, der driver virksomhed inden for Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.. Med 6 års aktivitet er Dansk Bilombygning ApS stadig i en opbygningsfase. Virksomheden tæller 2 medarbejdere i segmentet ANTAL_2_4. For Dansk Bilombygning ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Med 6 års erfaring og et dedikeret team af 2 medarbejdere, er vi din foretrukne partner, når din bil skal have den bedste behandling.

Konkurrenceposition

Derudover Virksomheder i branchen tilbyder et omfattende spektrum af ydelser. Deres produktsortiment omfatter typisk periodisk serviceeftersyn, olieskift, udskiftning af bremser, reparation af motor og transmis Som en mikrovirksomhed har Dansk Bilombygning ApS sin egen position i branchens konkurrencelandskab.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-4.375 kr.
Egenkapital
16.960 kr.
Aktiver
34.935 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1024825740Dansk Bilombygning ApSVinkelvej 128, 8800, ViborgReparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om Dansk Bilombygning ApS

Hvad er Dansk Bilombygning ApSs seneste regnskab?
Dansk Bilombygning ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad laver Dansk Bilombygning ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Dansk Bilombygning ApS sig med Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. fra Viborg.
Hvilken garanti tilbyder Dansk Bilombygning ApS i Viborg på udført arbejde?
De fleste seriøse værksteder, som Dansk Bilombygning ApS, tilbyder garanti på både udført arbejde og de anvendte reservedele. Standardgarantien er ofte 3 år på reparationer og reservedele, men det anbefales at bekræfte de specifikke betingelser direkte med værkstedet.
Hvilken branche tilhører Dansk Bilombygning ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n." (kode: 953190).
Udfører Dansk Bilombygning ApS i Viborg også skadesreparationer?
Mange virksomheder i branchen, herunder Dansk Bilombygning ApS, tilbyder skadesreparationer. Dette kan omfatte alt fra mindre lakskader til større pladearbejde efter en kollision. Det er ofte muligt at få hjælp til forsikringsskader.
Hvor gammel er Dansk Bilombygning ApS?
Dansk Bilombygning ApS blev stiftet for 6 år siden (startdato: 2019-06-27).
Hvor mange ansatte har Dansk Bilombygning ApS?
Ifølge CVR-registeret har Dansk Bilombygning ApS 2 registrerede medarbejdere.
Er Dansk Bilombygning ApS aktivt?
Ja, Dansk Bilombygning ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2019.
Hvad er CVR-nummeret for Dansk Bilombygning ApS?
Dansk Bilombygning ApS har CVR-nummer 40620028 og er registreret i Viborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Dansk Bilombygning ApS?
A313 Holding ApS ejer Dansk Bilombygning ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.

CARGLASS A/S

CVR 20718196 · Albertslund · 192 ansatte

CPH Service ApS

CVR 40182896 · Aarhus V · 160 ansatte

Semler Fleet Logistics A/S

CVR 17890476 · Søborg · 110 ansatte

Keolis Service Danmark ApS

CVR 34458073 · Glostrup · 67 ansatte

HANDIMOBIL A/S

CVR 18669137 · Herning · 66 ansatte

GoCollective Bus Service A/S

CVR 45057240 · Kastrup · 66 ansatte

LARS BØGH SØRENSEN ApS

CVR 66731316 · Aars · 1 ansatte

BREMSECENTERET. DOLLERUPVEJ ApS

CVR 66702618 · Tilst · 1 ansatte

EMIMO ApS

CVR 61107010 · Egå · 1 ansatte

CHR. TANGELSBJERG CHRISTENSEN ApS

CVR 59919911 · Faaborg

Andre virksomheder i Viborg

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Dalgas A/S

CVR 27623549 · Støtteaktiviteter i forbindelse med skovbrug

Evida Holding A/S

CVR 37926671 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Brøndum Family Invest ApS

CVR 40824820 · Ikke-finansielle holdingselskaber

F&H Group A/S

CVR 10325838 · Engroshandel med andre husholdningsartikler i.a.n.

Evida Service A/S

CVR 40318941 · Distribution af gas

BILSPECIALISTEN HOVWDIAUDI A/S

CVR 71139816 · Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer

OVERLUND BYGGERÅDGIVNING ApS

CVR 68756928 · Anden teknisk rådgivning

MOGENS SKOV HANSEN ApS

CVR 65696312 · Anden finansiel formidling i.a.n.

VIBO ApS

CVR 60109117 · Udlejning af erhvervsejendomme

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se Dansk Bilombygning ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Viborg

Se alle i branchen Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.

Kan du stole på Dansk Bilombygning ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Dansk Bilombygning ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Dansk Bilombygning ApS i kontekst

Dansk Bilombygning ApS er en aktiv virksomhed med 7 års markedshistorik inden for branchen Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n., med hjemsted i Viborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 40620028, stiftet i 2019. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Dansk Bilombygning ApS opererer i branchen "Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Viborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Viborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Dansk Bilombygning ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Dansk Bilombygning ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.