Visitkort: DISCOUNT ROOM 5 ApS, CVR 35519440, Anden finansiel formidling i.a.n., Solrød Strand, NORMAL
Visitkort for DISCOUNT ROOM 5 ApS (CVR 35519440) - genereret af CVRcheck.dk

DISCOUNT ROOM 5 ApS

CVR: 35519440 NORMAL

Anpartsselskab · Anden finansiel formidling i.a.n. · Engstien 6, 2680 Solrød Strand · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Anden finansiel formidling i.a.n.
Adresse
Engstien 6, 2680 Solrød Strand
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
2013-10-21 (13 år siden)
Kommune
SOLRØD
Region
Region Sjælland

Om DISCOUNT ROOM 5 ApS

DISCOUNT ROOM 5 ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 35519440 beliggende på Engstien 6 i 2680 Solrød Strand (SOLRØD Kommune). Virksomheden opererer inden for "Anden finansiel formidling i.a.n." (branchekode 649990). DISCOUNT ROOM 5 ApS blev stiftet den 2013-10-21 og har dermed eksisteret i over 13 år. Med 1 ansatte klassificeres DISCOUNT ROOM 5 ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for DISCOUNT ROOM 5 ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af DISCOUNT ROOM 5 ApS

DISCOUNT ROOM 5 ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 895.445 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af DISCOUNT ROOM 5 ApS

I Solrød Strand finder man DISCOUNT ROOM 5 ApS - en enkeltmandsvirksomhed med fokus på Anden finansiel formidling i.a.n.. Siden stiftelsen for 12 år siden har virksomheden vist evne til at tilpasse sig. Ifølge CVR-registeret tæller DISCOUNT ROOM 5 ApS 1 medarbejdere. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Som en del af den finansielle formidlingsbranche er DISCOUNT ROOM 5 ApS eksponeret over for markedsrisiko, kreditrisiko og operationel risiko.

Forretningsindsigt

Branchen 'Anden finansiel formidling i.a.n.' (kode 649990) er en bred og ofte misforstået kategori inden for den danske finansielle sektor. Den omfatter virksomheder, der udfører finansiel formidling, som ikke specifikt falder ind under bankvirksomhed, realkreditinstitutter, fondsmæglervirksomhed, investeringsforeninger, pensionskasser eller forsikringsselskaber. Dette inkluderer typisk holdingselskaber, family offices, administrationsselskaber for finansielle aktiver, lånudbydere uden for tradi

Risikovurdering

12 års drift understreger virksomhedens holdbarhed. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
24.512 kr.
Egenkapital
895.445 kr.
Aktiver
1.826.985 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1018844539DISCOUNT ROOM 5 ApSEngstien 6, 2680, Solrød StrandAnden finansiel formidling i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om DISCOUNT ROOM 5 ApS

Hvad er DISCOUNT ROOM 5 ApSs primære forretningsområde inden for 'Anden finansiel formidling i.a.n.'?
DISCOUNT ROOM 5 ApS i Solrød Strand opererer inden for den brede kategori 'Anden finansiel formidling i.a.n.' (branchekode 649990). Dette indebærer typisk aktiviteter som holdingselskaber, forvaltning af finansielle aktiver, investeringsvirksomhed eller alternativ finansiering. Deres præcise fokus afhænger af deres specifikke forretningsmodel og kundegrundlag.
Er DISCOUNT ROOM 5 ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er DISCOUNT ROOM 5 ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor holder DISCOUNT ROOM 5 ApS til?
DISCOUNT ROOM 5 ApS har sit domicil i Solrød Strand, med adressen Engstien 6.
Hvilken rolle spiller DISCOUNT ROOM 5 ApS i den danske finansielle sektor?
Som en del af branchen for 'Anden finansiel formidling i.a.n.', bidrager DISCOUNT ROOM 5 ApS i Solrød Strand til at facilitere kapitalstrømme og skabe værdi. De kan agere som et bindeled mellem investorer og investeringsmuligheder, forvalte porteføljer på vegne af ejere eller tilbyde specialiserede finansieringsløsninger, der supplerer de traditionelle banktilbud.
Hvilken branche tilhører DISCOUNT ROOM 5 ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Anden finansiel formidling i.a.n." (kode: 649990).
Hvad laver DISCOUNT ROOM 5 ApS?
DISCOUNT ROOM 5 ApS er aktiv inden for Anden finansiel formidling i.a.n. (branchekode 649990) fra sin base i Solrød Strand.
Hvor gammel er DISCOUNT ROOM 5 ApS?
Virksomheden har eksisteret i 12 år siden den blev stiftet.
Er DISCOUNT ROOM 5 ApS aktivt?
Ja, DISCOUNT ROOM 5 ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2013.
Hvad er CVR-nummeret for DISCOUNT ROOM 5 ApS?
DISCOUNT ROOM 5 ApS har CVR-nummer 35519440 og er registreret i Solrød Strand. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer DISCOUNT ROOM 5 ApS?
J.P. HOLDING 2009 ApS ejer DISCOUNT ROOM 5 ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Anden finansiel formidling i.a.n.

Vestas Infrastructure Invest ApS

CVR 37993921 · Aarhus N · 32729 ansatte

ANPARTSSELSKABET AF 1. OKTOBER 2011

CVR 34092524 · Bredebro · 21847 ansatte

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · København K · 16773 ansatte

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · København K · 14903 ansatte

Ørsted Ventures Europe A/S

CVR 40359176 · Fredericia · 8496 ansatte

SAS DANMARK A/S

CVR 56994912 · Kastrup · 2838 ansatte

EE invest ApS

CVR 46293118 · Videbæk

MADO Invest ApS

CVR 46284895 · Aarup

Lilja Madsen Invest ApS

CVR 46283864 · Frederiksværk

Longevity Strategy Fund A/S

CVR 46283406 · København K

Andre virksomheder i Solrød Strand

CHRV HOLDING ApS

CVR 32057675 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SceneKunst ApS

CVR 44164019 · Teater- og koncertproduktioner

K-TECH HOLDING ApS

CVR 30986717 · Ikke-finansielle holdingselskaber

OJD TRADING ApS

CVR 11888577 · Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer

EGON OLSEN & SØN A/S

CVR 26083834 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

KØBMAND LARS NIELSEN ApS

CVR 30586654 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

Karma Mainframe Holding ApS

CVR 41144386 · Ikke-finansielle holdingselskaber

New-Biz Invest ApS

CVR 41137746 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Facta Domum ApS

CVR 41136693 · Ikke-finansielle holdingselskaber

AMF 2020 ApS

CVR 41114967 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se DISCOUNT ROOM 5 ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Solrød Strand

Se alle i branchen Anden finansiel formidling i.a.n.

Kan du stole på DISCOUNT ROOM 5 ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med DISCOUNT ROOM 5 ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

DISCOUNT ROOM 5 ApS i kontekst

DISCOUNT ROOM 5 ApS er en etableret aktør med 13 års dokumenteret drift inden for branchen Anden finansiel formidling i.a.n., med hjemsted i Solrød Strand. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 35519440, stiftet i 2013. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

DISCOUNT ROOM 5 ApS opererer i branchen "Anden finansiel formidling i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Anden finansiel formidling i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Solrød Strand, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Solrød Strand for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for DISCOUNT ROOM 5 ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret DISCOUNT ROOM 5 ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.