Visitkort: Djurhuus Group ApS, CVR 41072466, Ikke-finansielle holdingselskaber, Hedehusene, NORMAL
Visitkort for Djurhuus Group ApS (CVR 41072466) - genereret af CVRcheck.dk

Djurhuus Group ApS

CVR: 41072466 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Hedelykken 14, 2640 Hedehusene

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Hedelykken 14, 2640 Hedehusene
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2020-01-01 (6 år siden)
Kommune
Høje-Taastrup
Region
Region Hovedstaden

Om Djurhuus Group ApS

Djurhuus Group ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 41072466 beliggende på Hedelykken 14 i 2640 Hedehusene (Høje-Taastrup Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Djurhuus Group ApS blev stiftet den 2020-01-01 og har dermed eksisteret i over 6 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Djurhuus Group ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
20
Stabilitets-Score
Svag
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Djurhuus Group ApS

Djurhuus Group ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 20/100 (svag), med en egenkapital på -1.253.307 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Djurhuus Group ApS

Som en virksomhed i Hedehusene er medvirkende til Djurhuus Group ApS den danske Ikke-finansielle holdingselskaber-sektor. De 6 år i markedet giver Djurhuus Group ApS en voksende erfaringsbase. Som holdingselskab offentliggør Djurhuus Group ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. Med uoplyst antal ansatte og en omsætning på ikke offentliggjort demonstrerer Djurhuus Group ApS en betydelig evne til at skabe synergi. For Djurhuus Group ApS er der betydelige muligheder for vækst gennem strategiske opkøb og konsolidering. Selvom virksomheden har uoplyst antal ansatte, er dens indflydelse på de underliggende operationelle virksomheder betydelig, og den bidrager til at skabe en stærk og stabil forretningsplatform.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Risikovurdering

Med 6 års aktivitet er Djurhuus Group ApS kommet ud af den mest kritiske startfase. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-174.961 kr.
Egenkapital
-1.253.307 kr.
Aktiver
12.696.506 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1025416011Djurhuus Group ApSHedelykken 14, 2640, HedehuseneIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Djurhuus Group ApS

Hvad er Djurhuus Group ApSs seneste regnskab?
Djurhuus Group ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad laver Djurhuus Group ApS?
Djurhuus Group ApS virker inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Hedehusene.
Hvor holder Djurhuus Group ApS til?
Virksomheden er placeret i Hedehusene, Høje-Taastrup.
Hvilke typer virksomheder ejer Djurhuus Group ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer Djurhuus Group ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af Djurhuus Group ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvor mange ansatte har Djurhuus Group ApS?
Medarbejdertallet for Djurhuus Group ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad er formålet med Djurhuus Group ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Djurhuus Group ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvilken branche tilhører Djurhuus Group ApS?
Djurhuus Group ApS er registreret under branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120.
Er Djurhuus Group ApS aktivt?
Ja, Djurhuus Group ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2020.
Hvad er CVR-nummeret for Djurhuus Group ApS?
Djurhuus Group ApS har CVR-nummer 41072466 og er registreret i Hedehusene. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Djurhuus Group ApS?
MØLBÆK DJURHUUS HOLDING ApS, TNAS Djurhuus Holding ApS ejer Djurhuus Group ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

314 Holding ApS

CVR 46626788 · Sønderborg

OVB Holding ApS

CVR 46626761 · Aarhus C

Hougaard-Holding ApS

CVR 46626583 · Randers SV

Wolf Vertex ApS

CVR 46626346 · Nibe

Andre virksomheder i Hedehusene

PC KH ApS

CVR 34073988 · Ikke-finansielle holdingselskaber

G.S.V. MATERIELUDLEJNING A/S

CVR 51457528 · Udlejning og leasing af entreprenørmateriel

DSV A/S

CVR 58233528 · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter

DSV CONTRACT LOGISTICS A/S

CVR 26366321 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

John Jensen VVS A/S

CVR 40272712 · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

Glade Tider ApS

CVR 43775790 · Servering af mad i restauranter og caféer

Københavns Tag & Blik A/S

CVR 38958429 · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.

Alex Bjørlig Holding ApS

CVR 38878859 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CENA Vandtætning ApS

CVR 38864327 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

URL Holding ApS

CVR 38851950 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Se Djurhuus Group ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Hedehusene

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Djurhuus Group ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Djurhuus Group ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Djurhuus Group ApS i kontekst

Djurhuus Group ApS er en aktiv virksomhed med 6 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Hedehusene. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 41072466, stiftet i 2020. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Djurhuus Group ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Hedehusene, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Hedehusene for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Djurhuus Group ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Djurhuus Group ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.