Visitkort: EB-Holding15 ApS, CVR 37351415, Ikke-finansielle holdingselskaber, Rungsted Kyst, NORMAL
Visitkort for EB-Holding15 ApS (CVR 37351415) - genereret af CVRcheck.dk

EB-Holding15 ApS

CVR: 37351415 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Rungsted Bytorv 9, 2960 Rungsted Kyst

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Rungsted Bytorv 9, 2960 Rungsted Kyst
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2015-11-04 (11 år siden)
Kommune
HØRSHOLM
Region
Region Hovedstaden

Om EB-Holding15 ApS

EB-Holding15 ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 37351415 beliggende på Rungsted Bytorv 9 i 2960 Rungsted Kyst (HØRSHOLM Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). EB-Holding15 ApS blev stiftet den 2015-11-04 og har dermed eksisteret i over 11 år. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for EB-Holding15 ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af EB-Holding15 ApS

EB-Holding15 ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 24.042.134 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af EB-Holding15 ApS

Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber tæller EB-Holding15 ApS blandt sine aktører i Rungsted Kyst-området. Med 10 års aktivitet er EB-Holding15 ApS stadig i en opbygningsfase. Offentlige regnskabstal er endnu ikke registreret for virksomheden. EB-Holding15 ApS er et centralt holdingselskab, der strategisk forvalter en portefølje af virksomheder.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. EB-Holding15 ApSs størrelse som en virksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
920.366 kr.
Egenkapital
24.042.134 kr.
Aktiver
24.087.906 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1021037938EB-Holding15 ApSRungsted Bytorv 9, 2960, Rungsted KystIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om EB-Holding15 ApS

Hvilken branche tilhører EB-Holding15 ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvor holder EB-Holding15 ApS til?
Virksomheden er med base i Rungsted Kyst, HØRSHOLM.
Hvad er EB-Holding15 ApSs seneste regnskab?
EB-Holding15 ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som EB-Holding15 ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som EB-Holding15 ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Hvor mange ansatte har EB-Holding15 ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for EB-Holding15 ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvor gammel er EB-Holding15 ApS?
Med 10 års levetid har EB-Holding15 ApS opereret siden 2015-11-04.
Hvordan bidrager EB-Holding15 ApS til økonomien i Rungsted Kyst?
Selvom EB-Holding15 ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Rungsted Kyst ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad laver EB-Holding15 ApS?
EB-Holding15 ApS har aktiviteter inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Rungsted Kyst.
Er EB-Holding15 ApS aktivt?
Ja, EB-Holding15 ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2015.
Hvad er CVR-nummeret for EB-Holding15 ApS?
EB-Holding15 ApS har CVR-nummer 37351415 og er registreret i Rungsted Kyst. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer EB-Holding15 ApS?
Elin Brünner ejer EB-Holding15 ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

BRDR. MØLLER HOLDING ApS

CVR 48340911 · Skanderborg · 1 ansatte

NIELSEN & MAARSLET HOLDING ApS

CVR 48279414 · Gentofte · 2 ansatte

TAS ODENSE HOLDING ApS

CVR 47811015 · Odense C · 2 ansatte

FA. POULSEN HOLDING A/S

CVR 47623413 · Svendborg · 3 ansatte

Andre virksomheder i Rungsted Kyst

CBJ-HOLDING A/S

CVR 18747685 · Servering af mad i restauranter og caféer

CECA FOODS HOLDING ApS

CVR 29244537 · Ikke-finansielle holdingselskaber

FORSIKRINGS- OG PENSIONSAKADEMIET A/S

CVR 20733616 · Anden undervisning i.a.n.

NORDIC MEDICARE A/S

CVR 32772382 · Alment praktiserende lægers aktiviteter

CECA FOODS HILLERØD ApS

CVR 32668216 · Servering af mad i restauranter og caféer

CECA Foods - Maribo ApS

CVR 43050850 · Servering af mad i restauranter og caféer

Sæt i værk ApS

CVR 39483076 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Landin Holding ApS

CVR 39423480 · Ikke-finansielle holdingselskaber

My Beautiful Gallery ApS

CVR 39409585 · Drift af teater- og koncertsale, kulturhuse mv.

Skak Tosanian Holding ApS

CVR 39381702 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Se EB-Holding15 ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Rungsted Kyst

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på EB-Holding15 ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med EB-Holding15 ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

EB-Holding15 ApS i kontekst

EB-Holding15 ApS er en etableret aktør med 11 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Rungsted Kyst. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 37351415, stiftet i 2015. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

EB-Holding15 ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Rungsted Kyst, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Rungsted Kyst for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for EB-Holding15 ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret EB-Holding15 ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.