Visitkort: Emvic Holding ApS, CVR 37395285, Ikke-finansielle holdingselskaber, København Ø, NORMAL
Visitkort for Emvic Holding ApS (CVR 37395285) - genereret af CVRcheck.dk

Emvic Holding ApS

CVR: 37395285 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Slagelsegade 10, 2100 København Ø

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Slagelsegade 10, 2100 København Ø
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2016-01-20 (10 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Emvic Holding ApS

Emvic Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 37395285 beliggende på Slagelsegade 10 i 2100 København Ø (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Emvic Holding ApS blev stiftet den 2016-01-20 og har dermed eksisteret i over 10 år. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Emvic Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
65
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Emvic Holding ApS

Emvic Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 65/100 (god), med en egenkapital på 368.662 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Emvic Holding ApS

København Ø er hjemsted for Emvic Holding ApS, en virksomhed inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Virksomheden er relativt ung med 10 år bag sig, men har etableret sig i branchen. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for Emvic Holding ApS. Som en integreret del af erhvervslivet i København Ø, fungerer Emvic Holding ApS som en paraply for flere forretningsenheder.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Risikovurdering

Med 10 års aktivitet er Emvic Holding ApS kommet ud af den mest kritiske startfase. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-248 kr.
Egenkapital
368.662 kr.
Aktiver
914.838 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1021088966Emvic Holding ApSSlagelsegade 10, 2100, København ØIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Emvic Holding ApS

Hvordan bidrager Emvic Holding ApS til økonomien i København Ø?
Selvom Emvic Holding ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i København Ø ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad laver Emvic Holding ApS?
Emvic Holding ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er etableret i København Ø og er registreret som Anpartsselskab.
Hvilken branche tilhører Emvic Holding ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Er Emvic Holding ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Emvic Holding ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor mange ansatte har Emvic Holding ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Emvic Holding ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvor holder Emvic Holding ApS til?
Emvic Holding ApS har sit domicil i København Ø, med adressen Slagelsegade 10.
Hvad er Emvic Holding ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Emvic Holding ApS er 37395285, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor gammel er Emvic Holding ApS?
Virksomheden har eksisteret i 10 år siden den blev grundlagt.
Er Emvic Holding ApS aktivt?
Ja, Emvic Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2016.
Hvad er CVR-nummeret for Emvic Holding ApS?
Emvic Holding ApS har CVR-nummer 37395285 og er registreret i København Ø. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Emvic Holding ApS?
Martin Stolten ejer Emvic Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

HENNING VILLADSEN HOLDING A/S

CVR 70621819 · Risskov · 1 ansatte

JENS ELLERSGAARD HOLDING. HERNING A/S

CVR 70610418 · Herning · 2 ansatte

CAM Holding Vejle ApS

CVR 70534517 · Vejle Øst

J. Blokhus Holding ApS

CVR 70502518 · Pandrup

Andre virksomheder i København Ø

Thorco Capital III ApS

CVR 37557463 · Gennemløbsholdingselskaber

Nilfisk Holding A/S

CVR 38998870 · Fremstilling af andre maskiner til generelle formål i.a.n.

DFDS A/S

CVR 14194711 · Sø- og kysttransport af passagerer

ALM. BRAND FORSIKRING A/S

CVR 10526949 · Anden forsikring

Comsa-Munck-Efacec Consortium I/S

CVR 38793373 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

TotalEnergies EP Danmark A/S

CVR 22757318 · Indvinding af råolie

Maritime Consultants ApS

CVR 46153766 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JFG ApS

CVR 46152050 · Ikke-finansielle holdingselskaber

U.N Holding 2 ApS

CVR 46149947 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Nordisk Frugt ApS

CVR 46149807 · Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer

Se Emvic Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København Ø

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Emvic Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Emvic Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Emvic Holding ApS i kontekst

Emvic Holding ApS er en etableret aktør med 10 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i København Ø. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 37395285, stiftet i 2016. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Emvic Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København Ø, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København Ø for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Emvic Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Emvic Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.