Visitkort: EUROPA PLADS ApS, CVR 34719640, Opførelse af bygninger, Aarhus C, NORMAL
Visitkort for EUROPA PLADS ApS (CVR 34719640) - genereret af CVRcheck.dk

EUROPA PLADS ApS

CVR: 34719640 NORMAL

Anpartsselskab · Opførelse af bygninger · Europaplads 16, 8000 Aarhus C · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Opførelse af bygninger
Adresse
Europaplads 16, 8000 Aarhus C
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
2012-10-01 (14 år siden)
Kommune
AARHUS
Region
Region Midtjylland

Om EUROPA PLADS ApS

EUROPA PLADS ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 34719640 beliggende på Europaplads 16 i 8000 Aarhus C (AARHUS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Opførelse af bygninger" (branchekode 410000). EUROPA PLADS ApS blev stiftet den 2012-10-01 og har dermed eksisteret i over 14 år. Med 2 ansatte klassificeres EUROPA PLADS ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for EUROPA PLADS ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af EUROPA PLADS ApS

EUROPA PLADS ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 18.188.720 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af EUROPA PLADS ApS

EUROPA PLADS ApS er en mikrovirksomhed med adresse i Aarhus C, der er aktiv inden for Opførelse af bygninger. De 13 års drift har givet EUROPA PLADS ApS en modnet position i branchen. Med 2 registrerede medarbejdere er EUROPA PLADS ApS en mikrovirksomhed i dansk kontekst. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Vores strategiske fokus på effektiv projektstyring og kundetilfredshed har cementeret vores position som en foretrukken leverandør i Aarhus C og det omkringliggende område.

Forretningsindsigt

Som supplement Typiske kunder i denne branche er en blanding af B2B og B2C, dog med en overvægt af B2B. På B2B-siden inkluderer kunderne ejendomsudviklere, offentlige institutioner (kommuner, regioner, staten), erhvervsvirksomheder (der skal have opført kontorer, fabrikker, lagerfaciliteter) og boligforeninger. Di Branchen 'Opførelse af bygninger' (branchekode 410000) omfatter virksomheder, der er specialiseret i opførelse af komplette bygninger eller anlægsarbejder. Dette inkluderer både nybyggeri, ombygning, tilbygning og renovering af en bred vifte af bygningstyper – fra boliger og kontorer til industribygninger, institutioner og infrastrukturprojekter. Kerneaktiviteterne strækker sig fra den indledende planlægning og projektledelse over opførelsen af råhuse, tagkonstruktioner, facader og indvendige in Parallelt hermed Virksomheder i branchen tilbyder en bred vifte af ydelser og produkter, der centrerer sig om opførelsen af bygninger. Det primære 'produkt' er den færdige bygning eller anlæg. Ydelserne omfatter typisk total- eller hovedentreprise, fagentrepriser (f.eks. murer-, tømrer-, betonarbejde), projektledels En typisk virksomhed i denne branche opererer med en flad til mellemstor organisationsstruktur, afhængig af størrelse. Mindre virksomheder ledes ofte af ejeren med et lille team af håndværkere og administrativt personale. Større virksomheder har typisk en direktion, projektledere, byggeledere, formæ

Risikovurdering

Med 13 års levetid har virksomheden illustrerer evnen til at overleve i markedet. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
76.843.554 kr.
Egenkapital
18.188.720 kr.
Aktiver
48.580.482 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1017990418EUROPA PLADS ApSEuropaplads 16, 8000, Aarhus COpførelse af bygninger

Ofte stillede spørgsmål om EUROPA PLADS ApS

Hvad er EUROPA PLADS ApSs seneste regnskab?
EUROPA PLADS ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad er EUROPA PLADS ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for EUROPA PLADS ApS er 34719640, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor gammel er EUROPA PLADS ApS?
EUROPA PLADS ApS blev oprettet for 13 år siden (startdato: 2012-10-01).
Er EUROPA PLADS ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er EUROPA PLADS ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er EUROPA PLADS ApSs tilgang til bæredygtigt byggeri?
EUROPA PLADS ApS integrerer bæredygtige principper i vores byggeprojekter, hvor det er muligt og ønsket. Dette kan omfatte valg af miljøvenlige materialer, energieffektive løsninger og designprincipper, der minimerer bygningens miljøaftryk over dens levetid.
Hvor holder EUROPA PLADS ApS til?
Virksomheden er forankret i Aarhus C, AARHUS.
Hvor mange ansatte har EUROPA PLADS ApS?
EUROPA PLADS ApS har ansat 2 medarbejdere (interval: uoplyst).
Hvordan starter jeg et samarbejde med EUROPA PLADS ApS om et byggeprojekt?
Du er velkommen til at kontakte EUROPA PLADS ApS direkte for en uforpligtende samtale om dit projekt. Vi vil derefter aftale et møde, hvor vi kan drøfte dine behov, forventninger og muligheder for at skræddersy en løsning, der passer dig.
Er EUROPA PLADS ApS aktivt?
Ja, EUROPA PLADS ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2012.
Hvad er CVR-nummeret for EUROPA PLADS ApS?
EUROPA PLADS ApS har CVR-nummer 34719640 og er registreret i Aarhus C. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer EUROPA PLADS ApS?
HALLE HOLDING ApS, Kristiansen CRM ApS ejer EUROPA PLADS ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Opførelse af bygninger

NCC SMET Kalvebod Konsortiet I/S

CVR 42738557 · Søborg · 1499000 ansatte

Konsortium NCC - Brøndum I/S

CVR 42658898 · Søborg · 1499000 ansatte

NCC Kronløbsøen I/S

CVR 40382917 · Søborg · 1499000 ansatte

NCC DANMARK A/S

CVR 69894011 · Søborg · 1423 ansatte

HOFFMANN A/S

CVR 63030228 · Glostrup · 522 ansatte

A. ENGGAARD A/S

CVR 18795507 · Svenstrup J · 380 ansatte

Scandinavian Homes ApS

CVR 43281437 · Hellerup

Pigeon Construct ApS

CVR 43278959 · Ærøskøbing · 1 ansatte

HOUSING Byg & Entreprise ApS

CVR 43270958 · København K · 1 ansatte

CSJ Ejendomme ApS

CVR 43268244 · Faaborg

Andre virksomheder i Aarhus C

SYSTEMATIC A/S

CVR 78834412 · Computerprogrammering

AB Family Invest ApS

CVR 43922580 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TIVOLI FRIHEDEN A/S

CVR 12503997 · Drift af forlystelsesparker o.lign.

TakeFive ApS

CVR 42827827 · Ikke-finansielle holdingselskaber

APM Terminals - Aarhus A/S

CVR 32658393 · Godshåndtering

DANSKE COMMODITIES A/S

CVR 28113951 · Anden handel med elektricitet

Emil Jepsen Holding ApS

CVR 45788830 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Fløjbjerg ApS

CVR 45788768 · Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder

KEQ Holding ApS

CVR 45787001 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Cat 2A ApS

CVR 45784509 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se EUROPA PLADS ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Aarhus C

Se alle i branchen Opførelse af bygninger

Kan du stole på EUROPA PLADS ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med EUROPA PLADS ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

EUROPA PLADS ApS i kontekst

EUROPA PLADS ApS er en etableret aktør med 14 års dokumenteret drift inden for branchen Opførelse af bygninger, med hjemsted i Aarhus C. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 34719640, stiftet i 2012. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

EUROPA PLADS ApS opererer i branchen "Opførelse af bygninger", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Opførelse af bygninger for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Aarhus C, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Aarhus C for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for EUROPA PLADS ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret EUROPA PLADS ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.