Visitkort: EviShine A/S, CVR 26539978, Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter, Aarhus V, NORMAL
Visitkort for EviShine A/S (CVR 26539978) - genereret af CVRcheck.dk

EviShine A/S

CVR: 26539978 NORMAL

Aktieselskab · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter · Bautavej 1, 8210 Aarhus V · 10 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Aktieselskab
Branche
Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter
Adresse
Bautavej 1, 8210 Aarhus V
Ansatte
10 (lille virksomhed)
Selskabskapital
500.000 DKK
Stiftet
2002-03-27 (24 år siden)
Kommune
AARHUS
Region
Region Midtjylland

Om EviShine A/S

EviShine A/S er en aktieselskab med CVR-nummer 26539978 beliggende på Bautavej 1 i 8210 Aarhus V (AARHUS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter" (branchekode 622000). EviShine A/S blev stiftet den 2002-03-27 og har dermed eksisteret i over 24 år. Med 10 ansatte klassificeres EviShine A/S som en lille virksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 500.000 DKK. Virksomheden har 5 produktionsenheder registreret.

Scoreoverblik for EviShine A/S

85
Tillids-Score
Fremragende
100
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af EviShine A/S

EviShine A/S opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 100/100 (fremragende), med en egenkapital på 4.103.691 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af EviShine A/S

Som registreret Aktieselskab i Aarhus V er EviShine A/S en aktør inden for Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter. De 24 års drift har givet EviShine A/S en modnet position i branchen. Organisationen tæller 10 medarbejdere, hvilket placerer EviShine A/S i en mindre virksomhed-kategorien. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for EviShine A/S. Med en anslået omsætning på ikke offentliggjort demonstrerer EviShine A/S en solid markedsposition.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen er ofte en mindre eller mellemstor virksomhed med 5-50 ansatte, der specialiserer sig inden for et eller flere IT-områder. Mange er etableret af erfarne IT-professionelle, der har set et hul i markedet. Virksomhederne er typisk projektorienterede og har en flad organisationsstruktur, der favoriserer agilitet og hurtig beslutningstagning. Omsætningen kan variere betydeligt, men for en mellemstor konsulentvirksomhed kan den ligge i et interval fra 5-50 millioner DKK årligt, afhængig af specialisering og kundebase. Virksomhederne opererer ofte med en høj grad af kundekontakt og bygger langvarige relationer baseret på tillid og ekspertise. EviShine A/S udfylder rollen som en mindre virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
787.424 kr.
Egenkapital
4.103.691 kr.
Aktiver
5.281.690 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (5)

P-nummerNavnAdresseBranche
1021114371eviShine DevelopmentHolmstruphøjvej 12, 8210, Aarhus VKonsulentbistand vedrørende informationsteknologi
1014190747evikali tilsynsrådBallevej 40, 8550, RyomgårdKonsulentbistand vedrørende informationsteknologi
1009028788EviShine A/SFynsgade 3, 8560, KolindKonsulentbistand vedrørende informationsteknologi
1013801491evikali a/sBautavej 1, 8210, Aarhus VComputerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter
1020454411GlænøvængetGlænøvænget 25, 8381, TilstComputerprogrammering

Ofte stillede spørgsmål om EviShine A/S

Hvad er EviShine A/Ss CVR-nummer?
EviShine A/Ss CVR-nummer er 26539978. Virksomheden er registreret som Aktieselskab.
Hvad er EviShine A/Ss primære fokus inden for computerkonsulentbistand?
EviShine A/S fokuserer primært på [indsæt primære fokusområder, f.eks. cloud-strategi, cybersecurity, softwareudvikling, IT-infrastrukturforvaltning] for at hjælpe virksomheder med at optimere deres digitale drift og opnå forretningsmål.
Hvor mange ansatte har EviShine A/S?
Virksomheden har 10 ansatte, hvilket gør den til en mindre virksomhed.
Hvilken branche tilhører EviShine A/S?
EviShine A/S er registreret under branchen "Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter" med branchekode 622000.
Hvor holder EviShine A/S til?
EviShine A/S har sit domicil i Aarhus V, med adressen Bautavej 1.
Kan EviShine A/S hjælpe med IT-sikkerhed og databeskyttelse?
Ja, IT-sikkerhed og databeskyttelse er kernekompetencer hos EviShine A/S. Vi tilbyder [indsæt specifikke sikkerhedsydelser, f.eks. risikovurdering, implementering af sikkerhedsløsninger, GDPR-rådgivning, penetrationstest] for at beskytte dine IT-aktiver og sikre compliance.
Hvor gammel er EviShine A/S?
Med 24 års levetid har EviShine A/S opereret siden 2002-03-27.
Hvad er EviShine A/Ss seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for EviShine A/S.
Er EviShine A/S aktivt?
Ja, EviShine A/S er en aktiv aktieselskab registreret hos CVR siden 2002.
Hvad er CVR-nummeret for EviShine A/S?
EviShine A/S har CVR-nummer 26539978 og er registreret i Aarhus V. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer EviShine A/S?
EVIKALI Holding ApS ejer EviShine A/S. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

COLUMBUS A/S

CVR 13228345 · Ballerup · 1495 ansatte

Netcompany A/S

CVR 14814833 · København K · 1371 ansatte

Aeven A/S

CVR 43432133 · Ballerup · 850 ansatte

DXC Technology Danmark A/S

CVR 15231599 · Valby · 839 ansatte

JN DATA A/S

CVR 26404657 · Silkeborg · 702 ansatte

Netcompany Banking Services A/S

CVR 45388689 · København K · 530 ansatte

KEAConsult ApS

CVR 44471825 · Viby J · 1 ansatte

Intechgrity ApS

CVR 44468026 · Værløse · 1 ansatte

End2End Electronics ApS

CVR 44464063 · Langeskov · 1 ansatte

Fredsøe Consult ApS

CVR 44464055 · Lystrup · 2 ansatte

Andre virksomheder i Aarhus V

VIKTECH P/S

CVR 34046603 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

A priori ApS

CVR 42186236 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

Generaxion A/S

CVR 31189810 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

CPH Service ApS

CVR 40182896 · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.

NPP Renewables ApS

CVR 41137290 · Anden teknisk rådgivning

Maersk Logistics & Services Denmark A/S

CVR 75085818 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

Virksomheder i samme størrelse

SS Import & Eksport ApS

CVR 41514469 · Birkerød · 19 ansatte

Cura Pleje Nordsjælland ApS

CVR 33266413 · Albertslund · 13 ansatte

KIROPRAKTOR.COM ApS ODENSE

CVR 38899899 · Odense SØ · 11 ansatte

Cardstore Aarhus ApS

CVR 45930386 · Aarhus C · 8 ansatte

JYSK ANLÆG ApS

CVR 37994804 · Sæby · 8 ansatte

BOMHOLTZ-LARSEN ApS

CVR 55232717 · Aalborg · 5 ansatte

Se EviShine A/S på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Aarhus V

Se alle i branchen Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Kan du stole på EviShine A/S?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med EviShine A/S?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

EviShine A/S i kontekst

EviShine A/S er en etableret aktør med 24 års dokumenteret drift inden for branchen Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter, med hjemsted i Aarhus V. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 26539978, stiftet i 2002. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

EviShine A/S opererer i branchen "Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Aarhus V, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Aarhus V for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for EviShine A/S reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret EviShine A/S på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.