Visitkort: FABER FUEL ApS, CVR 25767039, Andre IT- og computerserviceaktiviteter, Frederiksberg C, NORMAL
Visitkort for FABER FUEL ApS (CVR 25767039) - genereret af CVRcheck.dk

FABER FUEL ApS

CVR: 25767039 NORMAL

Anpartsselskab · Andre IT- og computerserviceaktiviteter · Kochsvej 30, 1812 Frederiksberg C · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Andre IT- og computerserviceaktiviteter
Adresse
Kochsvej 30, 1812 Frederiksberg C
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
209.360 DKK
Stiftet
2000-11-16 (26 år siden)
Kommune
FREDERIKSBERG
Region
Region Hovedstaden

E-mail: chr@faberfuel.com

Telefon: 21211129

Hjemmeside: faberfiles.blogspot.com

Om FABER FUEL ApS

FABER FUEL ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 25767039 beliggende på Kochsvej 30 i 1812 Frederiksberg C (FREDERIKSBERG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Andre IT- og computerserviceaktiviteter" (branchekode 629000). FABER FUEL ApS blev stiftet den 2000-11-16 og har dermed eksisteret i over 26 år. Med 1 ansatte klassificeres FABER FUEL ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 209.360 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for FABER FUEL ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af FABER FUEL ApS

FABER FUEL ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 459.588 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af FABER FUEL ApS

Med base i Frederiksberg C opererer FABER FUEL ApS som en enkeltmandsvirksomhed med kernekompetence inden for Andre IT- og computerserviceaktiviteter. Virksomheden blev stiftet for 25 år siden og har opnået en etableret position. FABER FUEL ApS beskæftiger et team på 1 medarbejdere til at drive forretningen. Årets resultat på 15.300 kr. tegner et solid billede af virksomheden. Med en egenkapital på 459.588 kr. har virksomheden et positiv kapitalgrundlag. Hos FABER FUEL ApS i Frederiksberg C forstår vi de unikke udfordringer, som vores kunder står overfor.

Konkurrenceposition

Dertil Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af specialiserede IT-produkter og -ydelser. Dette kan omfatte udvikling af unikke softwareløsninger til specifikke forretningsbehov, avanceret system FABER FUEL ApSs størrelse som en enkeltmandsvirksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Erhvervsmiljø i Frederiksberg C

Det er desuden værd at bemærke, at Branchen 'Andre IT- og computerserviceaktiviteter' (branchekode 629000) omfatter en bred vifte af specialiserede IT-tjenester, der ikke falder ind under mere specifikke kategorier som softwareudvikling, IT-konsulentbistand eller databehandling. Kjerneaktiviteterne spænder fra nicheudvikling af avancerede IT-løsninger, systemintegration, drift og vedligehold af komplekse infrastrukturer, til specia Konkurrencesituationen i branchen er præget af dynamik og en kombination af fragmentering og specialisering. Markedsstørrelsen er betydelig og vokser konstant, drevet af den generelle digitaliseringstrend og et stigende behov for specialiseret IT-ekspertise. Vækstraten forventes at forblive robust i 2025-2026, især inden for områder som AI, maskinlæring, cybersikkerhed og cloud-optimering. Branchen er fragmenteret med mange små og mellemstore aktører, der konkurrerer på nichekompetencer, men der Erhvervsmæssigt er Frederiksberg C karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder.

Risikovurdering

Levetiden på 25 år placerer FABER FUEL ApS blandt de mere etablerede virksomheder. Soliditetsgraden er 86.1%, hvilket er acceptabelt. Det positive resultat bidrager til en lavere risikoprofil.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
15.300 kr.
Egenkapital
459.588 kr.
Aktiver
533.532 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1008116535FABER FUEL ApSKochsvej 30, 1812, Frederiksberg CAndre IT- og computerserviceaktiviteter

Ofte stillede spørgsmål om FABER FUEL ApS

Hvilke typer services tilbyder FABER FUEL ApS i Frederiksberg C inden for 'Andre IT- og computerserviceaktiviteter'?
FABER FUEL ApS specialiserer sig i en bred vifte af ydelser, der spænder fra skræddersyet softwareudvikling og systemintegration til avanceret cybersikkerhedsrådgivning, cloud-infrastruktur og dataanalyse. Vores fokus er på at levere innovative og forretningskritiske IT-løsninger, der passer præcist til kundernes unikke behov.
Er FABER FUEL ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er FABER FUEL ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er FABER FUEL ApSs CVR-nummer?
FABER FUEL ApSs CVR-nummer er 25767039. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvad laver FABER FUEL ApS?
FABER FUEL ApS er registreret inden for branchen "Andre IT- og computerserviceaktiviteter" med branchekode 629000. Virksomheden er forankret i Frederiksberg C og er registreret som Anpartsselskab.
Hvad er FABER FUEL ApSs seneste regnskab?
I 2025 aflagde FABER FUEL ApS sit seneste regnskab.
Hvor holder FABER FUEL ApS til?
FABER FUEL ApS har sit domicil i Frederiksberg C, med adressen Kochsvej 30.
Hvor gammel er FABER FUEL ApS?
Virksomheden har eksisteret i 25 år siden den blev startet.
Hvilken rolle spiller cybersikkerhed i de services, som FABER FUEL ApS tilbyder i Frederiksberg C?
Cybersikkerhed er en integreret del af alle de services, FABER FUEL ApS tilbyder. Uanset om vi udvikler software, integrerer systemer eller rådgiver om cloud-løsninger, indgår sikkerhed som et centralt element fra designfasen. Vi tilbyder også specialiserede cybersikkerhedsløsninger og rådgivning for at beskytte vores kunders digitale aktiver mod trusler.
Er FABER FUEL ApS aktivt?
Ja, FABER FUEL ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2000.
Hvad er CVR-nummeret for FABER FUEL ApS?
FABER FUEL ApS har CVR-nummer 25767039 og er registreret i Frederiksberg C. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer FABER FUEL ApS?
Christian Guldberg Faber ejer FABER FUEL ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Andre IT- og computerserviceaktiviteter

UNITY IPR ApS

CVR 30719883 · København K · 690 ansatte

UNITY TECHNOLOGIES ApS

CVR 30719913 · København K · 254 ansatte

PREVAS A/S

CVR 26180287 · Herlev · 83 ansatte

Freetrailer Group A/S

CVR 28891938 · København Ø · 73 ansatte

TrueCommerce Denmark ApS

CVR 33776349 · Birkerød · 67 ansatte

ADMIRE ApS

CVR 30583442 · Skovlunde · 57 ansatte

Streaming Technology ApS

CVR 45670422 · Roskilde

Kommando ApS

CVR 45669181 · Ballerup · 4 ansatte

Liqso ApS

CVR 45650820 · Aalborg

Data Directions

CVR 45645967 · Herning

Andre virksomheder i Frederiksberg C

SKFI Profil Holding ApS

CVR 41969504 · Administrations- og kontorserviceaktiviteter

CABINN A/S

CVR 28896662 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

Fellowmind Denmark A/S

CVR 25790936 · Computerprogrammering

Din Hjælperordning ApS

CVR 36939958 · Drift af hjemmehjælp

FAMKOP HOLDING ApS

CVR 25807936 · Ikke-finansielle holdingselskaber

NFLF HOLDING ApS

CVR 33493177 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SVEND JANSEN A/S

CVR 62739010 · Administration af fast ejendom på kontraktbasis

DIREKTØR K. STEINMANN'S FOND

CVR 61509917 · Anden udlejning af boliger

FREDERIK OG EMMA KRAGH'S MINDELEGAT

CVR 61095519 · Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål

AXEL B. LANGE A/S

CVR 59620916 · Udlejning af erhvervsejendomme

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se FABER FUEL ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Frederiksberg C

Se alle i branchen Andre IT- og computerserviceaktiviteter

Kan du stole på FABER FUEL ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med FABER FUEL ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

FABER FUEL ApS i kontekst

FABER FUEL ApS er en etableret aktør med 26 års dokumenteret drift inden for branchen Andre IT- og computerserviceaktiviteter, med hjemsted i Frederiksberg C. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 25767039, stiftet i 2000. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

FABER FUEL ApS opererer i branchen "Andre IT- og computerserviceaktiviteter", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Andre IT- og computerserviceaktiviteter for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Frederiksberg C, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Frederiksberg C for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for FABER FUEL ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret FABER FUEL ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.