Visitkort: FIRST MILE ApS, CVR 31514762, Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer, Næstved, OPLØST EFTER ERKLÆRING
Visitkort for FIRST MILE ApS (CVR 31514762) - genereret af CVRcheck.dk

FIRST MILE ApS

CVR: 31514762 OPLØST EFTER ERKLÆRING

Anpartsselskab · Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer · Kyse Overdrevs Vej 46, 4700 Næstved · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer
Adresse
Kyse Overdrevs Vej 46, 4700 Næstved
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2008-06-19 (18 år siden)
Kommune
NÆSTVED

Om FIRST MILE ApS

FIRST MILE ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 31514762 beliggende på Kyse Overdrevs Vej 46 i 4700 Næstved (NÆSTVED Kommune). Virksomheden opererer inden for "Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer" (branchekode 453200). FIRST MILE ApS blev stiftet den 2008-06-19 og har dermed eksisteret i over 18 år. Med 1 ansatte klassificeres FIRST MILE ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK.

Scoreoverblik for FIRST MILE ApS

30
Tillids-Score
Svag
23
Stabilitets-Score
Svag
20
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af FIRST MILE ApS

FIRST MILE ApS opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 23/100 (svag). Aktivitets-scoren er 20/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Ofte stillede spørgsmål om FIRST MILE ApS

Er FIRST MILE ApS aktivt?
Nej, FIRST MILE ApS ophørte i 2022 efter 14 år.
Hvad er CVR-nummeret for FIRST MILE ApS?
FIRST MILE ApS har CVR-nummer 31514762 og er registreret i Næstved. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer FIRST MILE ApS?
Ejerstrukturen for FIRST MILE ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.
Hvilken branche er FIRST MILE ApS i?
FIRST MILE ApS opererer inden for branchen "Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer" (branchekode 453200). Se brancheoversigten for lignende virksomheder.
Hvor mange ansatte har FIRST MILE ApS?
FIRST MILE ApS har 1 ansatte (interval: ANTAL_1_1). Det gør dem til en mikrovirksomhed efter EU-definition.
Hvornår blev FIRST MILE ApS stiftet?
FIRST MILE ApS blev stiftet 2008-06-19 og har dermed eksisteret i 18 år. Virksomheden er i dag opløst efter erklæring.
Hvilken virksomhedsform har FIRST MILE ApS?
FIRST MILE ApS er registreret som Anpartsselskab med en selskabskapital på 125.000 DKK. Se virksomhedsoplysninger og historik.
Hvor ligger FIRST MILE ApS?
FIRST MILE ApS har adresse på Kyse Overdrevs Vej 46, 4700 Næstved i NÆSTVED Kommune.

Andre virksomheder i Næstved

SOS VIKAR A/S

CVR 32784046 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

Holbøll Group A/S

CVR 44517426 · Ikke-finansielle holdingselskaber

C. HOLBØLL ApS

CVR 33877072 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SOS Holding, Danmark ApS

CVR 45312275 · Ikke-finansielle holdingselskaber

HOWDEN AXIAL FANS ApS

CVR 15524243 · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr

NOVENCO BUILDING & INDUSTRY A/S

CVR 16926647 · Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug

Frabu ApS

CVR 42325333 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Seasons08 ApS

CVR 42325139 · Udlejning af erhvervsejendomme

T. Stryger Holding ApS

CVR 42320374 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Ejendomsselskabet Nygårdsvej 1-5 ApS

CVR 42317896 · Udlejning af erhvervsejendomme

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se FIRST MILE ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Næstved

Se alle i branchen Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer

Kan du stole på FIRST MILE ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med FIRST MILE ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

FIRST MILE ApS i kontekst

FIRST MILE ApS er en registreret virksomhed inden for branchen Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer, med hjemsted i Næstved. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 31514762, stiftet i 2008. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

FIRST MILE ApS opererer i branchen "Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Næstved, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Næstved for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for FIRST MILE ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret FIRST MILE ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.