Visitkort: Fonden Studenterkollegiet Jomsborg, CVR 34356696, Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n., København V, NORMAL
Visitkort for Fonden Studenterkollegiet Jomsborg (CVR 34356696) - genereret af CVRcheck.dk

Fonden Studenterkollegiet Jomsborg

CVR: 34356696 NORMAL

Erhvervsdrivende fond · Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n. · Dahlerupsgade 3, 1603 København V

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Erhvervsdrivende fond
Branche
Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.
Adresse
Dahlerupsgade 3, 1603 København V
Selskabskapital
300.000 DKK
Stiftet
2012-02-29 (14 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Fonden Studenterkollegiet Jomsborg

Fonden Studenterkollegiet Jomsborg er en erhvervsdrivende fond med CVR-nummer 34356696 beliggende på Dahlerupsgade 3 i 1603 København V (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n." (branchekode 949900). Fonden Studenterkollegiet Jomsborg blev stiftet den 2012-02-29 og har dermed eksisteret i over 14 år. I regnskabsåret 2025 omsatte Fonden Studenterkollegiet Jomsborg for 600.000 kr. med et resultat på 300.663 kr.. Omsætningen faldt med 0% fra 2024 til 2025. Selskabskapitalen er registreret til 300.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Fonden Studenterkollegiet Jomsborg

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Fonden Studenterkollegiet Jomsborg

Fonden Studenterkollegiet Jomsborg opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 4.026.084 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Fonden Studenterkollegiet Jomsborg

København V er hjemsted for Fonden Studenterkollegiet Jomsborg, en virksomhed inden for Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.. Fonden Studenterkollegiet Jomsborg har opereret i 14 år, hvilket bekræfter en vis stabilitet. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Den primære værdi, Fonden Studenterkollegiet Jomsborg leverer til sine medlemmer, er et stærkt socialt netværk og adgang til specifikke aktiviteter eller faciliteter.

Forretningsindsigt

En typisk virksomhed i denne branche opererer ofte med en flad organisationsstruktur, hvor bestyrelsen – typisk ulønnet og frivillig – varetager den overordnede ledelse og strategiske retning. Den daglige drift varetages ofte af frivillige, eventuelt suppleret med en eller få ansatte i større organi Hertil kommer, at De typiske 'kunder' i denne branche er primært B2C, altså individuelle medlemmer, men kan også omfatte B2B i form af andre organisationer eller offentlige institutioner, der samarbejder eller deltager i fælles projekter. Kundesegmenterne er ekstremt diverse og defineres af den specifikke forenings f Herudover Produkt- og ydelsessortimentet er meget differentieret. Typiske ydelser inkluderer organiserede aktiviteter (f.eks. sportstræning, kulturelle arrangementer, workshops), administration og vedligeholdelse af fællesarealer (for grundejerforeninger), netværksarrangementer, informationsformidling (nyheds Branchen 'Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.' (branchekode 949900) omfatter en bred vifte af non-profit organisationer, interesseorganisationer, hobbyforeninger, ejerforeninger, idrætsforeninger og lignende sammenslutninger, hvis primære formål ikke er kommercielt overskud. Kerneaktiviteterne spænder fra facilitering af fælles interesser og aktiviteter, netværksopbygning, informationsudveksling og rådgivning til forvaltning af fælles ressourcer som f.eks. grundejerforeninger

Erhvervsmiljø i København V

Branchen Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n. er en integreret del af den danske økonomi. Det bemærkes også, at Branchen 'Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.' (branchekode 949900) omfatter en bred vifte af non-profit organisationer, interesseorganisationer, hobbyforeninger, ejerforeninger, idrætsforeninger og lignende sammenslutninger, hvis primære formål ikke er kommercielt overskud. Kerneaktiviteterne spænder fra facilitering af fælles interesser og aktiviteter, netværksopbygning, info Konkurrencesituationen i branchen er yderst fragmenteret og lokaliseret, med mange små enheder, der sjældent konkurrerer direkte med hinanden på tværs af geografi eller interesseområde. Markedsstørrelsen er svær at kvantificere i traditionel økonomisk forstand, da den primært måles i antal medlemmer, frivillige timer og den samfundsmæssige værdi. Væksten er typisk organisk og afhænger af demografisk udvikling, ændrede fritidsinteresser og lokalt engagement. Konsolidering er sjælden og begrænset

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
600.000 kr.
Resultat
300.663 kr.
Egenkapital
4.026.084 kr.
Aktiver
6.362.158 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1017510998Fonden Studenterkollegiet JomsborgDahlerupsgade 3, 1603, København VAndre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om Fonden Studenterkollegiet Jomsborg

Hvordan kan jeg blive medlem af Fonden Studenterkollegiet Jomsborg?
Medlemskab af Fonden Studenterkollegiet Jomsborg opnås typisk gennem en ansøgningsproces og betaling af et årligt kontingent. De specifikke krav og procedurer findes ofte på organisationens hjemmeside eller ved direkte kontakt til bestyrelsen i København V.
Hvad er Fonden Studenterkollegiet Jomsborgs CVR-nummer?
Fonden Studenterkollegiet Jomsborgs CVR-nummer er 34356696. Virksomheden er registreret som Erhvervsdrivende fond.
Hvor mange ansatte har Fonden Studenterkollegiet Jomsborg?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Fonden Studenterkollegiet Jomsborg. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad laver Fonden Studenterkollegiet Jomsborg?
Fonden Studenterkollegiet Jomsborg er engageret inden for Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n. (branchekode 949900) fra sin base i København V.
Hvor gammel er Fonden Studenterkollegiet Jomsborg?
Fonden Studenterkollegiet Jomsborg blev dannet for 14 år siden (startdato: 2012-02-29).
Hvad er formålet med Fonden Studenterkollegiet Jomsborg i København V?
Formålet med Fonden Studenterkollegiet Jomsborg er at samle personer med en fælles interesse, fremme et specifikt formål (f.eks. sport, kultur, lokalt fællesskab), og skabe rammer for sociale interaktioner og aktiviteter. Det præcise formål er defineret i organisationens vedtægter.
Er Fonden Studenterkollegiet Jomsborg en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Fonden Studenterkollegiet Jomsborgs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Er Fonden Studenterkollegiet Jomsborg aktivt?
Ja, Fonden Studenterkollegiet Jomsborg er en aktiv erhvervsdrivende fond registreret hos CVR siden 2012.
Hvad er CVR-nummeret for Fonden Studenterkollegiet Jomsborg?
Fonden Studenterkollegiet Jomsborg har CVR-nummer 34356696 og er registreret i København V. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Fonden Studenterkollegiet Jomsborg?
Ejerstrukturen for Fonden Studenterkollegiet Jomsborg er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.

WWF VERDENSNATURFONDEN

CVR 40781218 · København NV · 52 ansatte

DEN SELVEJENDE INSTITUTION KATUAQ

CVR 12208227 · Nuuk · 48 ansatte

FORBRUGSFORENINGEN AF 1886

CVR 15491914 · København K · 32 ansatte

Fonden Democracy x

CVR 34577358 · København Ø · 24 ansatte

FONDEN DE KØBENHAVNSKE FILMFESTIVALER

CVR 31285569 · København V · 23 ansatte

Østifterne Almennyttig f.m.b.a

CVR 44398540 · Nordhavn · 16 ansatte

Andre virksomheder i København V

PAN ME A/S

CVR 32749186 · Ikke-specialiseret engroshandel

Pandora Production Holding A/S

CVR 43236962 · Engroshandel med ure og smykker

AX VI Edda Group Holding III ApS

CVR 40727604 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TIVOLI A/S

CVR 10404916 · Drift af forlystelsesparker o.lign.

SCANDLINES ApS

CVR 35487131 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SCANDFERRIES ApS

CVR 35487077 · Ikke-finansielle holdingselskaber

XSeed ApS

CVR 45259455 · Ikke-finansielle holdingselskaber

WECOYA DENMARK UNDERWRITING ApS

CVR 45256529 · Ikke-finansielle holdingselskaber

FORE HVC & HG Holding ApS

CVR 45256049 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SADE Containers Denmark ApS

CVR 45255662 · Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events

Se Fonden Studenterkollegiet Jomsborg på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København V

Se alle i branchen Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.

Kan du stole på Fonden Studenterkollegiet Jomsborg?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Fonden Studenterkollegiet Jomsborg?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Fonden Studenterkollegiet Jomsborg i kontekst

Fonden Studenterkollegiet Jomsborg er en etableret aktør med 14 års dokumenteret drift inden for branchen Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n., med hjemsted i København V. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 34356696, stiftet i 2012. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Fonden Studenterkollegiet Jomsborg opererer i branchen "Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København V, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København V for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Fonden Studenterkollegiet Jomsborg reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Fonden Studenterkollegiet Jomsborg på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.