Visitkort: FRANK B HOLDING ApS, CVR 34883874, Finansielle holdingselskaber, Odense SØ, NORMAL
Visitkort for FRANK B HOLDING ApS (CVR 34883874) - genereret af CVRcheck.dk

FRANK B HOLDING ApS

CVR: 34883874 NORMAL

Anpartsselskab · Finansielle holdingselskaber · Lille Tornbjerg Vej 133, 5220 Odense SØ

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Finansielle holdingselskaber
Adresse
Lille Tornbjerg Vej 133, 5220 Odense SØ
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
2012-12-13 (14 år siden)
Kommune
ODENSE
Region
Region Syddanmark

Om FRANK B HOLDING ApS

FRANK B HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 34883874 beliggende på Lille Tornbjerg Vej 133 i 5220 Odense SØ (ODENSE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Finansielle holdingselskaber" (branchekode 642110). FRANK B HOLDING ApS blev stiftet den 2012-12-13 og har dermed eksisteret i over 14 år. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for FRANK B HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
20
Stabilitets-Score
Svag
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af FRANK B HOLDING ApS

FRANK B HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 20/100 (svag), med en egenkapital på -31.423 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af FRANK B HOLDING ApS

Med registrering i Odense SØ repræsenterer FRANK B HOLDING ApS Finansielle holdingselskaber-branchen som en virksomhed. Siden stiftelsen for 13 år siden har virksomheden vist evne til at tilpasse sig. Holdingselskaber som FRANK B HOLDING ApS aflægger ofte regnskab på koncernniveau. En diversificeret portefølje og en konservativ tilgang til gældsætning er ofte nøglen til at mitigere disse risici. Den primære værdi, FRANK B HOLDING ApS leverer, er en robust og strategisk ramme for formueforvaltning.

Konkurrenceposition

Endvidere Virksomheder i branchen tilbyder ikke traditionelle 'produkter' eller 'ydelser' i handelmæssig forstand. Deres primære 'produkt' er passivt ejerskab og den dertilhørende strategiske og finansielle sty FRANK B HOLDING ApS udfylder rollen som en virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-72.405 kr.
Egenkapital
-31.423 kr.
Aktiver
81.967 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1018126296FRANK B HOLDING ApSLille Tornbjerg Vej 133, 5220, Odense SØFinansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om FRANK B HOLDING ApS

Hvor mange ansatte har FRANK B HOLDING ApS?
Medarbejdertallet for FRANK B HOLDING ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvordan adskiller FRANK B HOLDING ApS sig fra en investeringsforening?
I modsætning til en investeringsforening, der typisk forvalter kapital for en bred kreds af eksterne investorer og handler aktivt med værdipapirer, fokuserer FRANK B HOLDING ApS på passivt ejerskab af strategiske kapitalandele i et begrænset antal virksomheder. Holdingselskabet optræder som en ejerstruktur frem for en finansiel tjenesteudbyder til eksterne kunder.
Hvad er FRANK B HOLDING ApSs seneste regnskab?
FRANK B HOLDING ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er FRANK B HOLDING ApS en aktiv virksomhed?
FRANK B HOLDING ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilken branche tilhører FRANK B HOLDING ApS?
Ifølge CVR er FRANK B HOLDING ApS klassificeret under "Finansielle holdingselskaber" (642110).
Hvilke faktorer driver succes for holdingselskaber som FRANK B HOLDING ApS?
Succes for holdingselskaber som FRANK B HOLDING ApS drives især af evnen til at foretage strategiske investeringer, effektivt forvalte risici, optimere kapitalstrukturen og yde strategisk støtte til de underliggende operationelle selskaber. Langsigtet værdiskabelse og en robust governance-struktur er også afgørende.
Hvor gammel er FRANK B HOLDING ApS?
Med 13 års levetid har FRANK B HOLDING ApS opereret siden 2012-12-13.
Hvad laver FRANK B HOLDING ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger FRANK B HOLDING ApS sig med Finansielle holdingselskaber fra Odense SØ.
Er FRANK B HOLDING ApS aktivt?
Ja, FRANK B HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2012.
Hvad er CVR-nummeret for FRANK B HOLDING ApS?
FRANK B HOLDING ApS har CVR-nummer 34883874 og er registreret i Odense SØ. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer FRANK B HOLDING ApS?
Frank Immanuel Bendtsen, Frank Immanuel Bendtsen ejer FRANK B HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Finansielle holdingselskaber

140864 ApS

CVR 37391964 · Esbjerg · 28000 ansatte

INDUSTRIBO.DK ApS

CVR 35821791 · Hedensted · 3000 ansatte

Valby Familieholding Aps

CVR 41330880 · København V · 1335 ansatte

BMS Group A/S

CVR 39585065 · Aalborg SV · 749 ansatte

VINDERUP POULTRY ApS

CVR 34358028 · Vinderup · 645 ansatte

BCHG Holding A/S

CVR 38246712 · København S · 615 ansatte

Kristian Rytter Gruppen Holding A/S

CVR 41488735 · Svenstrup J

Dr. Bech Holding ApS

CVR 41486066 · Skanderborg · 1 ansatte

WiNi Holding ApS

CVR 41483369 · Roskilde

TJT Holding ApS

CVR 41480947 · Frederiksberg

Andre virksomheder i Odense SØ

INVESTERINGSSELSKABET AF 1. SEPTEMBER ApS

CVR 21158372 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Sanovo Logistic ApS

CVR 38038001 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SANOVO CAPITAL A/S

CVR 35518746 · Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker

Weifu Holding ApS

CVR 40362681 · Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder

ODENSE SPORT & EVENT A/S

CVR 71172112 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

BlueCollar A/S

CVR 32095828 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

Se FRANK B HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Odense SØ

Se alle i branchen Finansielle holdingselskaber

Kan du stole på FRANK B HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med FRANK B HOLDING ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

FRANK B HOLDING ApS i kontekst

FRANK B HOLDING ApS er en etableret aktør med 14 års dokumenteret drift inden for branchen Finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Odense SØ. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 34883874, stiftet i 2012. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

FRANK B HOLDING ApS opererer i branchen "Finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Odense SØ, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Odense SØ for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for FRANK B HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret FRANK B HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.