Visitkort: GÅRDEJER JØRGEN SKOV, CVR 15187689, Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø, Stege
Visitkort for GÅRDEJER JØRGEN SKOV (CVR 15187689) - genereret af CVRcheck.dk

GÅRDEJER JØRGEN SKOV

CVR: 15187689

Enkeltmandsvirksomhed · Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø · Klostervej 8, 4780 Stege

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Enkeltmandsvirksomhed
Branche
Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø
Adresse
Klostervej 8, 4780 Stege
Stiftet
1991-07-01 (35 år siden)
Kommune
VORDINGBORG

Om GÅRDEJER JØRGEN SKOV

GÅRDEJER JØRGEN SKOV er en enkeltmandsvirksomhed med CVR-nummer 15187689 beliggende på Klostervej 8 i 4780 Stege (VORDINGBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø" (branchekode 011100). GÅRDEJER JØRGEN SKOV blev stiftet den 1991-07-01 og har dermed eksisteret i over 35 år.

Scoreoverblik for GÅRDEJER JØRGEN SKOV

30
Tillids-Score
Svag
15
Stabilitets-Score
Kritisk
0
Aktivitets-Score
Kritisk

Vurdering af GÅRDEJER JØRGEN SKOV

GÅRDEJER JØRGEN SKOV opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 15/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 0/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af GÅRDEJER JØRGEN SKOV

I hjertet af Stege har GÅRDEJER JØRGEN SKOV etableret sig som en virksomhed i Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø. Siden stiftelsen for 34 år siden har virksomheden navigeret adskillige konjunkturcyklusser. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Vores uoplyst antal ansatte er dedikerede til denne mission.

Konkurrenceposition

Hertil kommer, at Virksomheder i branchen tilbyder primært råvarer i form af forskellige kornsorter, bælgfrugter og olieholdige frø. Produktsortimentet omfatter typisk: foderhvede, brødhvede, maltbyg, foderbyg, havre, GÅRDEJER JØRGEN SKOV udfylder rollen som en virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Ofte stillede spørgsmål om GÅRDEJER JØRGEN SKOV

Hvilken rolle spiller bæredygtighed for GÅRDEJER JØRGEN SKOV i Stege?
Bæredygtighed er en stigende prioritet for GÅRDEJER JØRGEN SKOV og hele branchen. Det omfatter optimering af ressourceforbrug, reduktion af klimaaftryk, fremme af biodiversitet og ansvarlig jordforvaltning. Mange virksomheder arbejder med certificeringer og nye, mere miljøvenlige dyrkningsmetoder.
Hvad er de største udfordringer for GÅRDEJER JØRGEN SKOV i Stege i dagens marked?
De største udfordringer for GÅRDEJER JØRGEN SKOV, som for mange i branchen, inkluderer volatiliteten i råvarepriserne, de uforudsigelige klimatiske forhold, et stigende pres på miljøregulering og behovet for konstant at investere i ny teknologi for at opretholde konkurrenceevnen.
Hvad er GÅRDEJER JØRGEN SKOVs CVR-nummer?
CVR-nummeret for GÅRDEJER JØRGEN SKOV er 15187689, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor gammel er GÅRDEJER JØRGEN SKOV?
Med 34 års levetid har GÅRDEJER JØRGEN SKOV opereret siden 1991-07-01.
Hvad laver GÅRDEJER JØRGEN SKOV?
GÅRDEJER JØRGEN SKOV er registreret inden for branchen "Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø" med branchekode 011100. Virksomheden er med adresse i Stege og er registreret som Enkeltmandsvirksomhed.
Hvor holder GÅRDEJER JØRGEN SKOV til?
GÅRDEJER JØRGEN SKOV har adresse på Klostervej 8, 4780 Stege.
Er GÅRDEJER JØRGEN SKOV en aktiv virksomhed?
GÅRDEJER JØRGEN SKOV har CVR-status "ukendt".
Hvilken branche tilhører GÅRDEJER JØRGEN SKOV?
Ifølge CVR er GÅRDEJER JØRGEN SKOV klassificeret under "Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø" (011100).
Er GÅRDEJER JØRGEN SKOV aktivt?
Ja, GÅRDEJER JØRGEN SKOV er en aktiv enkeltmandsvirksomhed registreret hos CVR siden 1991.
Hvad er CVR-nummeret for GÅRDEJER JØRGEN SKOV?
GÅRDEJER JØRGEN SKOV har CVR-nummer 15187689 og er registreret i Stege. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer GÅRDEJER JØRGEN SKOV?
Ejerstrukturen for GÅRDEJER JØRGEN SKOV er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø

SOPHIENDAL ApS

CVR 79178012 · Skanderborg · 73 ansatte

Tårnfalke Holding 2 ApS

CVR 40794514 · Store Merløse · 58 ansatte

NORDIC SEED A/S

CVR 27229379 · Galten · 56 ansatte

Maskinstation Martin Børsting A/S

CVR 40638482 · Skive · 42 ansatte

TINGGAARD A/S

CVR 35046984 · Havndal · 39 ansatte

Nova Gård A/S

CVR 32080561 · Skjern · 24 ansatte

Andre virksomheder i Stege

MØNS BANK A/S

CVR 65746018 · Andre pengeinstitutters aktiviteter

DK Kurer ApS

CVR 38638971 · Andre post- og kuréraktiviteter

RAG Drift ApS

CVR 45508684 · Servering af mad i restauranter og caféer

Møn Bakkeby - Boliger og Neurorehabilitering A/S

CVR 43581821 · Traditionelle, komplementære og alternative behandlingsformer

SLAGTER STIG & CO. STEGE ApS

CVR 31186137 · Servering af mad i restauranter og caféer

JEMO-PHARM A/S

CVR 10216109 · Fremstilling af andre fødevarer i.a.n.

Se GÅRDEJER JØRGEN SKOV på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Stege

Se alle i branchen Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø

Kan du stole på GÅRDEJER JØRGEN SKOV?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med GÅRDEJER JØRGEN SKOV?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

GÅRDEJER JØRGEN SKOV i kontekst

GÅRDEJER JØRGEN SKOV er en registreret virksomhed inden for branchen Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø, med hjemsted i Stege. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 15187689, stiftet i 1991. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

GÅRDEJER JØRGEN SKOV opererer i branchen "Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Stege, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Stege for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for GÅRDEJER JØRGEN SKOV reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret GÅRDEJER JØRGEN SKOV på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.