Visitkort: Garant Maribo ApS, CVR 30534506, Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning, Maribo, NORMAL
Visitkort for Garant Maribo ApS (CVR 30534506) - genereret af CVRcheck.dk

Garant Maribo ApS

CVR: 30534506 NORMAL

Anpartsselskab · Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning · Vestre Landevej 11, 4930 Maribo · 4 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning
Adresse
Vestre Landevej 11, 4930 Maribo
Ansatte
4 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2008-10-20 (18 år siden)
Kommune
LOLLAND
Region
Region Sjælland

Telefon: 40736740

Om Garant Maribo ApS

Garant Maribo ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 30534506 beliggende på Vestre Landevej 11 i 4930 Maribo (LOLLAND Kommune). Virksomheden opererer inden for "Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning" (branchekode 475300). Garant Maribo ApS blev stiftet den 2008-10-20 og har dermed eksisteret i over 18 år. Med 4 ansatte klassificeres Garant Maribo ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Garant Maribo ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
48
Stabilitets-Score
Moderat
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Garant Maribo ApS

Garant Maribo ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 48/100 (moderat), med en egenkapital på -194.950 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Garant Maribo ApS

Maribo er hjemsted for Garant Maribo ApS, en mikrovirksomhed inden for Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning. Med 17 års erfaring har Garant Maribo ApS opbygget erfaring og relationer i branchen. Garant Maribo ApS tæller et team på 4 medarbejdere til at drive forretningen. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Med 4 dedikerede medarbejdere og en omsætning på ikke offentliggjort demonstrerer Garant Maribo ApS i Maribo en robust forretningsmodel i et konkurrencepræget marked.

Konkurrenceposition

Dertil Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af produkter og ydelser. Produktsortimentet omfatter typisk et varieret udvalg af tæpper (væg-til-væg, løse, specialmål), trægulve (parket, planker), Garant Maribo ApSs størrelse som en mikrovirksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Erhvervsmiljø i Maribo

Konkurrencesituationen i branchen er kendetegnet ved en kombination af specialiserede detailhandlere, større byggemarkedskæder og onlineaktører. Markedet er fragmenteret med mange mindre, lokale spillere, men der ses også en vis konsolidering blandt de større aktører. Markedsstørrelsen er tæt korreleret med aktivitetsniveauet i bygge- og renoveringssektoren. Vækstraten forventes at være moderat, drevet af boligrenoveringer, nybyggeri og et øget fokus på indretning og æstetik. Entry barriers er r Det er desuden værd at bemærke, at Detailhandlen med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning omfatter salg af et bredt sortiment af produkter til gulve og vægge, primært til slutbrugere. Dette inkluderer tæpper (løse og væg-til-væg), vinyl, linoleum, trægulve, laminat, fliser, klinker samt tapeter og andre former for vægbeklædning. Kerneaktiviteten består i at indkøbe disse produkter fra producenter og grossister, udstille dem i but Branchen Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning er en integreret del af den danske økonomi.

Risikovurdering

Med 17 års levetid har virksomheden illustrerer evnen til at overleve i markedet. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
261.318 kr.
Egenkapital
-194.950 kr.
Aktiver
3.482.616 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1014832919Garant Maribo ApSVestre Landevej 11, 4930, MariboDetailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning

Ofte stillede spørgsmål om Garant Maribo ApS

Hvilken branche tilhører Garant Maribo ApS?
Garant Maribo ApS er registreret under branchen "Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning" med branchekode 475300.
Hvad laver Garant Maribo ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Garant Maribo ApS sig med Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning fra Maribo.
Hvor gammel er Garant Maribo ApS?
Virksomheden har eksisteret i 17 år siden den blev etableret.
Hvad er Garant Maribo ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Garant Maribo ApS er 30534506, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor holder Garant Maribo ApS til?
Garant Maribo ApS har sit domicil i Maribo, med adressen Vestre Landevej 11.
Er Garant Maribo ApS en aktiv virksomhed?
Garant Maribo ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvad er Garant Maribo ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Garant Maribo ApS.
Hvilke services udover salg tilbyder Garant Maribo ApS?
Udover salg af produkter tilbyder Garant Maribo ApS typisk services som professionel rådgivning, opmåling, skræddersyede løsninger, levering og fuld installation. Vi stræber efter at være en komplet løsningspartner for vores kunder.
Er Garant Maribo ApS aktivt?
Ja, Garant Maribo ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2008.
Hvad er CVR-nummeret for Garant Maribo ApS?
Garant Maribo ApS har CVR-nummer 30534506 og er registreret i Maribo. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Garant Maribo ApS?
HEDEAN HOLDING ApS, HEDEAN HOLDING ApS ejer Garant Maribo ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning

H.C. BRICH HANSEN TÆPPER. HOLSTEBRO A/S

CVR 21862479 · Holstebro · 30 ansatte

GARANT BRICH TÆPPER OG GULVE, SKIVE A/S

CVR 28856830 · Skive · 27 ansatte

GARANT GULVE BORNHOLM ApS

CVR 27042546 · Rønne · 22 ansatte

Gardingruppen Gardinmontøren ApS

CVR 15671599 · Odense SV · 21 ansatte

FLOTTEGULVE.DK A/S

CVR 29630631 · Ikast · 19 ansatte

Vivesti ApS

CVR 41660503 · Værløse · 17 ansatte

Andre virksomheder i Maribo

VIKAR SPECIALISTEN ApS

CVR 36488832 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

HIPPOTIGRIS ApS

CVR 47246814 · Drift af botaniske og zoologiske haver

EURO-WORKERS A/S

CVR 29795908 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

AKTIESELSKABET P. HATTEN & CO

CVR 34683212 · Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør

Knuthenborg Holding ApS

CVR 37063541 · Ikke-finansielle holdingselskaber

JOHANNES MERTZ A/S

CVR 70190028 · Engroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil

Virksomheder i samme størrelse

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Incedendo ApS

CVR 39165422 · Stenløse · 2 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

Balkan Food ApS

CVR 45082822 · Brønshøj · 3 ansatte

Se Garant Maribo ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Maribo

Se alle i branchen Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning

Kan du stole på Garant Maribo ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Garant Maribo ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Garant Maribo ApS i kontekst

Garant Maribo ApS er en etableret aktør med 18 års dokumenteret drift inden for branchen Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning, med hjemsted i Maribo. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 30534506, stiftet i 2008. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Garant Maribo ApS opererer i branchen "Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Maribo, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Maribo for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Garant Maribo ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Garant Maribo ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.