Visitkort: Greven EL ApS, CVR 40847472, El-installation, Hellerup, NORMAL
Visitkort for Greven EL ApS (CVR 40847472) - genereret af CVRcheck.dk

Greven EL ApS

CVR: 40847472 NORMAL

Anpartsselskab · El-installation · Kildegårdsvej 16, 2900 Hellerup · 6 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
El-installation
Adresse
Kildegårdsvej 16, 2900 Hellerup
Ansatte
6 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2019-10-08 (7 år siden)
Kommune
GENTOFTE
Region
Region Hovedstaden

Om Greven EL ApS

Greven EL ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 40847472 beliggende på Kildegårdsvej 16 i 2900 Hellerup (GENTOFTE Kommune). Virksomheden opererer inden for "El-installation" (branchekode 432100). Greven EL ApS blev stiftet den 2019-10-08 og har dermed eksisteret i over 7 år. Med 6 ansatte klassificeres Greven EL ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Greven EL ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
80
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Greven EL ApS

Greven EL ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 80/100 (fremragende), med en egenkapital på 216.137 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Greven EL ApS

I Hellerup finder man Greven EL ApS - en lille virksomhed som beskæftiger sig med El-installation. Virksomheden er relativt ung med 6 år bag sig, men har etableret sig i branchen. Med en stab på 6 personer har Greven EL ApS en organisation der matcher en lille virksomhed-segmentet. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Vi tilbyder innovative løsninger, der optimerer dit energiforbrug og øger komforten i dit hjem eller din virksomhed i Hellerup.

Forretningsindsigt

En typisk el-installationsvirksomhed er ofte organiseret med en flad hierarkisk struktur. Ledelsen består typisk af en autoriseret el-installatør, der også fungerer som faglig ansvarlig. Medarbejderprofilen er domineret af faglærte elektrikere og lærlinge, ofte med specialisering inden for områder s I tillæg hertil De typiske kunder i el-installationsbranchen er en blanding af B2C og B2B. På B2C-siden er det primært private husstande, der efterspørger alt fra småreparationer, udskiftning af eltavler, installation af nye stikkontakter, til opsætning af ladestandere og smartere hjemmeløsninger. Købsmønstret her Branchen for el-installation (branchekode 432100) omfatter et bredt spektrum af virksomheder, der specialiserer sig i installation, vedligeholdelse og reparation af elektriske systemer. Dette inkluderer alt fra boliginstallationer og erhvervsbyggeri til industrielle anlæg og infrastrukturprojekter. Kerneaktiviteterne spænder over trækning af kabler, montering af stikkontakter, belysning og eltavler, opsætning af intelligente bygningssystemer (Smart Home/Building), samt installation af alarm- og Parallelt hermed Virksomheder i el-installationsbranchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser. De primære ydelser omfatter nyinstallation af elektriske systemer i boliger og erhverv, renovering og modernisering af eksisterende installationer, fejlfinding og reparation, samt service og vedligeholdelse. Specifikke yd

Risikovurdering

Med 6 års aktivitet er Greven EL ApS kommet ud af den mest kritiske startfase. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
35.546 kr.
Egenkapital
216.137 kr.
Aktiver
1.616.705 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1025115909Greven EL ApSKildegårdsvej 16, 2900, HellerupEl-installation

Ofte stillede spørgsmål om Greven EL ApS

Tilbyder Greven EL ApS serviceaftaler for el-installationer i Hellerup?
Ja, Greven EL ApS tilbyder fleksible service- og vedligeholdelsesaftaler, der er skræddersyet til både private og erhvervskunder i Hellerup. Dette sikrer optimal drift, forebygger fejl og forlænger levetiden på dine elektriske installationer.
Hvor holder Greven EL ApS til?
Greven EL ApS har adresse på Kildegårdsvej 16, 2900 Hellerup.
Hvilken branche tilhører Greven EL ApS?
Virksomheden opererer i branchen "El-installation" (kode: 432100).
Hvor mange ansatte har Greven EL ApS?
Greven EL ApS beskæftiger 6 medarbejdere (interval: ANTAL_5_9).
Hvad er Greven EL ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Greven EL ApS.
Hvad er Greven EL ApSs CVR-nummer?
Greven EL ApSs CVR-nummer er 40847472. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvad skal jeg overveje, når jeg vælger en el-installatør i Hellerup?
Når du vælger en el-installatør i Hellerup, er det vigtigt at overveje autorisation, erfaring, kundereferencer, og om virksomheden tilbyder de specifikke ydelser, du har brug for. Greven EL ApS lægger vægt på gennemsigtighed, faglighed og god kundeservice.
Hvad laver Greven EL ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Greven EL ApS sig med El-installation fra Hellerup.
Er Greven EL ApS aktivt?
Ja, Greven EL ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2019.
Hvad er CVR-nummeret for Greven EL ApS?
Greven EL ApS har CVR-nummer 40847472 og er registreret i Hellerup. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Greven EL ApS?
MALN Holding ApS ejer Greven EL ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for El-installation

CBRE Teknisk Servicepartner A/S

CVR 31165563 · Aalborg · 859 ansatte

CAVERION DANMARK A/S

CVR 10112354 · Fredericia · 765 ansatte

DKTV A/S

CVR 17981684 · København SV · 524 ansatte

SIF GRUPPEN A/S

CVR 46379918 · Søborg · 386 ansatte

MARIENDAL EL-TEKNIK A/S

CVR 15539240 · Aalborg · 230 ansatte

Easca ApS

CVR 44402106 · Ringsted · 226 ansatte

Affitto ApS

CVR 42487902 · Odense S

TECHMA AUTOMATION ApS

CVR 42487678 · Stenløse · 1 ansatte

Pinaldo ApS

CVR 42482293 · Hellerup

Tarup EL ApS

CVR 42465232 · Odense NV · 3 ansatte

Andre virksomheder i Hellerup

Vetopia III ApS

CVR 40727671 · Ikke-finansielle holdingselskaber

IMPLEMENT CONSULTING GROUP P/S

CVR 32767788 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Capio A/S

CVR 27506909 · Aktiviteter inden for hospitalsvæsen

SANDLAU HOLDING ApS

CVR 26865395 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ANNE KATHRINE STEENBJERGE HOLDING ApS

CVR 27478077 · Ikke-finansielle holdingselskaber

FORCA A/S

CVR 29850550 · Aktiviteter i forbindelse med forsikring og pensionsforsikring i.a.n.

ISJ SOLUTION ApS

CVR 45317986 · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik

PG Capital ApS

CVR 45315444 · Investering for egen regning

Anders Uhrskov Holdingselskab ApS

CVR 45314405 · Ikke-finansielle holdingselskaber

O Dental Brædstrup ApS

CVR 45300080 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

KIROPRAKTOR.COM ApS ODENSE

CVR 38899899 · Odense SØ · 11 ansatte

Balkan Food ApS

CVR 45082822 · Brønshøj · 3 ansatte

Se Greven EL ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Hellerup

Se alle i branchen El-installation

Kan du stole på Greven EL ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Greven EL ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Greven EL ApS i kontekst

Greven EL ApS er en aktiv virksomhed med 7 års markedshistorik inden for branchen El-installation, med hjemsted i Hellerup. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 40847472, stiftet i 2019. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Greven EL ApS opererer i branchen "El-installation", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen El-installation for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Hellerup, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Hellerup for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Greven EL ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Greven EL ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.