Visitkort: Guldfugl ApS, CVR 44498936, Ikke-finansielle holdingselskaber, Randers C, NORMAL
Visitkort for Guldfugl ApS (CVR 44498936) - genereret af CVRcheck.dk

Guldfugl ApS

CVR: 44498936 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Møllestræde 11, 8900 Randers C

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Møllestræde 11, 8900 Randers C
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-12-11 (3 år siden)
Kommune
RANDERS
Region
Region Midtjylland

Telefon: 40402558

Om Guldfugl ApS

Guldfugl ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44498936 beliggende på Møllestræde 11 i 8900 Randers C (RANDERS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Guldfugl ApS blev stiftet den 2023-12-11 og har dermed eksisteret i over 3 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Guldfugl ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
58
Stabilitets-Score
Moderat
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Guldfugl ApS

Guldfugl ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 40.000 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Guldfugl ApS

Guldfugl ApS er en Randers C-baseret Anpartsselskab med speciale inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Guldfugl ApSs 2-årige historie placerer virksomheden i kategorien af nyere etableringer. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Makroøkonomiske udsving eller branchespecifikke udfordringer kan direkte påvirke koncernens samlede indtjening og værdiansættelse. Desuden kan ændringer i skattelovgivningen medføre administrative byrder og påvirke den økonomiske optimering.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Risikovurdering

Med kun 2 år på bagen er Guldfugl ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
0 kr.
Egenkapital
40.000 kr.
Aktiver
40.000 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029921764Guldfugl ApSMøllestræde 11, 8900, Randers CIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Guldfugl ApS

Hvor holder Guldfugl ApS til?
Guldfugl ApS har adresse på Møllestræde 11, 8900 Randers C.
Hvor gammel er Guldfugl ApS?
Guldfugl ApS blev etableret for 2 år siden (startdato: 2023-12-11).
Er Guldfugl ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Guldfugl ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som Guldfugl ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som Guldfugl ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Hvor mange ansatte har Guldfugl ApS?
Medarbejdertallet for Guldfugl ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad er Guldfugl ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Guldfugl ApS.
Hvilken branche tilhører Guldfugl ApS?
Ifølge CVR er Guldfugl ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvilke typer virksomheder ejer Guldfugl ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer Guldfugl ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af Guldfugl ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Er Guldfugl ApS aktivt?
Ja, Guldfugl ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for Guldfugl ApS?
Guldfugl ApS har CVR-nummer 44498936 og er registreret i Randers C. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Guldfugl ApS?
Nick Mehlsen Batsberg ejer Guldfugl ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Asher Holding ApS

CVR 46353048 · Valby

Nyeland Mikkelsen Invest ApS

CVR 46353013 · Viborg

TrueTouched Ventures ApS

CVR 46353005 · Aarhus C

NemMatematik ApS

CVR 46352920 · København V

Andre virksomheder i Randers C

ID-SPARINVEST, FILIAL AF SPARINVEST S.A., LUXEMBOURG

CVR 35816399 · Formueforvaltning

Ejendomsselskabet Gaia A/S

CVR 41027614 · Anden udlejning af boliger

Det Sundheds- og Socialfaglige Børneteam ApS

CVR 33363427 · Sundhedspleje, hjemmesygepleje, jordemoderaktiviteter mv.

RISSKOV REJSER A/S

CVR 17007971 · Rejsearrangørers aktiviteter

HOTEL RANDERS A/S

CVR 24109828 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

Lou Advokater P/S

CVR 38718924 · Juridiske aktiviteter

Se Guldfugl ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Randers C

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Guldfugl ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Guldfugl ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Guldfugl ApS i kontekst

Guldfugl ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Randers C. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44498936, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Guldfugl ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Randers C, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Randers C for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Guldfugl ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Guldfugl ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.