Visitkort: Hanghøj Agro A/S, CVR 44763508, Produktion af slagtesvin, Nykøbing M, NORMAL
Visitkort for Hanghøj Agro A/S (CVR 44763508) - genereret af CVRcheck.dk

Hanghøj Agro A/S

CVR: 44763508 NORMAL

Aktieselskab · Produktion af slagtesvin · Østermøllevej 34, 7900 Nykøbing M · 29 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Aktieselskab
Branche
Produktion af slagtesvin
Adresse
Østermøllevej 34, 7900 Nykøbing M
Ansatte
29 (lille virksomhed)
Selskabskapital
850.000 DKK
Stiftet
2024-04-09 (2 år siden)
Kommune
MORSØ
Region
Region Nordjylland

Om Hanghøj Agro A/S

Hanghøj Agro A/S er en aktieselskab med CVR-nummer 44763508 beliggende på Østermøllevej 34 i 7900 Nykøbing M (MORSØ Kommune). Virksomheden opererer inden for "Produktion af slagtesvin" (branchekode 014620). Hanghøj Agro A/S blev stiftet den 2024-04-09 og har dermed eksisteret i over 2 år. Med 29 ansatte klassificeres Hanghøj Agro A/S som en lille virksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 850.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Hanghøj Agro A/S

75
Tillids-Score
God
73
Stabilitets-Score
God
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Hanghøj Agro A/S

Hanghøj Agro A/S opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 73/100 (god), med en egenkapital på 23.810.103 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Hanghøj Agro A/S

Hanghøj Agro A/S, registreret i Nykøbing M, er en mindre virksomhed der har forretning i Produktion af slagtesvin-sektoren. Som en ung virksomhed (2 år) befinder Hanghøj Agro A/S sig i en tidlig udviklingsfase. Organisationen tæller 29 medarbejdere, hvilket placerer Hanghøj Agro A/S i en mindre virksomhed-kategorien. Hanghøj Agro A/S har på nuværende tidspunkt ikke offentliggjort digitale årsrapporter. En fremtidig mulighed for Hanghøj Agro A/S i Nykøbing M ligger i at udforske nye teknologier inden for staldmanagement og dataanalyse, for yderligere at optimere foderudnyttelse og reducere ressourceforbrug i produktionen af slagtesvin.

Konkurrenceposition

Det bemærkes også, at Virksomheder i branchen tilbyder primært ét kerneprodukt: Slagtesvin. Disse leveres typisk i et specifikt vægtinterval, som aftales med aftageren, og skal opfylde visse kvalitetsstandarder for kødproc Hanghøj Agro A/S udfylder rollen som en mindre virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
519.977 kr.
Egenkapital
23.810.103 kr.
Aktiver
287.261.583 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030268047Hanghøj Agro A/SØstermøllevej 34, 7900, Nykøbing MProduktion af slagtesvin

Ofte stillede spørgsmål om Hanghøj Agro A/S

Hvad er Hanghøj Agro A/Ss seneste regnskab?
Hanghøj Agro A/S har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad er Hanghøj Agro A/Ss CVR-nummer?
CVR-nummeret for Hanghøj Agro A/S er 44763508, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor gammel er Hanghøj Agro A/S?
Med 2 års levetid har Hanghøj Agro A/S opereret siden 2024-04-09.
Hvem er de primære aftagere af slagtesvin fra Hanghøj Agro A/S?
De primære aftagere af slagtesvin fra Hanghøj Agro A/S er typisk større slagterier og kødforarbejdningsvirksomheder, der indgår i den industrielle fødevareværdikæde.
Hvor mange ansatte har Hanghøj Agro A/S?
Virksomheden har 29 ansatte, hvilket gør den til en mindre virksomhed.
Hvad er Hanghøj Agro A/S's fokus på dyrevelfærd i produktionen af slagtesvin?
Hanghøj Agro A/S prioriterer høj dyrevelfærd gennem moderne staldsystemer, omhyggelig pasning og overholdelse af gældende lovgivning og branchestandarder, for at sikre grisenes trivsel gennem hele produktionscyklussen.
Hvad laver Hanghøj Agro A/S?
Hanghøj Agro A/S er aktiv inden for Produktion af slagtesvin (branchekode 014620) fra sin base i Nykøbing M.
Hvor holder Hanghøj Agro A/S til?
Virksomheden er med base i Nykøbing M, MORSØ.
Er Hanghøj Agro A/S aktivt?
Ja, Hanghøj Agro A/S er en aktiv aktieselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for Hanghøj Agro A/S?
Hanghøj Agro A/S har CVR-nummer 44763508 og er registreret i Nykøbing M. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Hanghøj Agro A/S?
Frandsbjerg Pork Group ApS ejer Hanghøj Agro A/S. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Produktion af slagtesvin

Smedsgaard Agro ApS

CVR 43377531 · Lemvig · 45 ansatte

Pedersminde Agro K/S

CVR 45907171 · Ribe · 37 ansatte

HESTBJERG ØKOLOGI ApS

CVR 26672104 · Holstebro · 33 ansatte

MUNKBRO SVINEAVL A/S

CVR 27674534 · Holstebro · 26 ansatte

FHM Slagtegrise A/S

CVR 45119343 · Grindsted · 26 ansatte

Kustrup Margaard A/S

CVR 41230525 · Middelfart · 22 ansatte

Andre virksomheder i Nykøbing M

Bila Group A/S

CVR 30738497 · Ikke-finansielle holdingselskaber

K. K. HANSEN HOLDING ApS

CVR 25771214 · Ikke-finansielle holdingselskaber

KPK DØRE OG VINDUER A/S

CVR 15646101 · Fremstilling af døre og vinduer af træ

DFI-GEISLER A/S

CVR 14250794 · Fremstilling af møbler

OUTRUP VINDUER & DØRE A/S

CVR 72381211 · Fremstilling af døre og vinduer af træ

HE-VA ApS

CVR 89301416 · Fremstilling af landbrugs- og skovbrugsmaskiner

PETERLEG A/S

CVR 27565506 · Investering for egen regning

DENCKER VÆRKTØJ HOLDING ApS

CVR 27519121 · Udlejning af erhvervsejendomme

Morsø Byg, Komplementar ApS

CVR 27512887 · Opførelse af bygninger

LMC HOLDING A/S

CVR 27379397 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

DK ROOF A/S

CVR 37926434 · Aulum · 41 ansatte

SS Import & Eksport ApS

CVR 41514469 · Birkerød · 19 ansatte

AQUAGAIN - FOLDING SMED A/S

CVR 54249616 · Brørup · 52 ansatte

KJÆRSGAARD AUTO. AALBORG A/S

CVR 65782928 · Aalborg · 53 ansatte

BRYGGENS SPISEHUS ApS

CVR 28314124 · København S · 42 ansatte

Mester Jacob Hadsten ApS

CVR 45716198 · Hadsten · 29 ansatte

Se Hanghøj Agro A/S på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Nykøbing M

Se alle i branchen Produktion af slagtesvin

Kan du stole på Hanghøj Agro A/S?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Hanghøj Agro A/S?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Hanghøj Agro A/S i kontekst

Hanghøj Agro A/S er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Produktion af slagtesvin, med hjemsted i Nykøbing M. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44763508, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Hanghøj Agro A/S opererer i branchen "Produktion af slagtesvin", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Produktion af slagtesvin for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Nykøbing M, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Nykøbing M for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Hanghøj Agro A/S reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Hanghøj Agro A/S på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.