Visitkort: Hill-Madsen Holding ApS, CVR 46010353, Ikke-finansielle holdingselskaber, København Ø, NORMAL
Visitkort for Hill-Madsen Holding ApS (CVR 46010353) - genereret af CVRcheck.dk

Hill-Madsen Holding ApS

CVR: 46010353 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Silkeborggade 23, 2100 København Ø

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Silkeborggade 23, 2100 København Ø
Selskabskapital
20.000 DKK
Stiftet
2025-10-30 (1 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Hill-Madsen Holding ApS

Hill-Madsen Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 46010353 beliggende på Silkeborggade 23 i 2100 København Ø (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Hill-Madsen Holding ApS blev stiftet den 2025-10-30 og har dermed eksisteret i over 1 år. Selskabskapitalen er registreret til 20.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Hill-Madsen Holding ApS

60
Tillids-Score
God
0
Stabilitets-Score
Kritisk
35
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af Hill-Madsen Holding ApS

Hill-Madsen Holding ApS opnår en tillids-score på 60/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 0/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 35/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Hill-Madsen Holding ApS

Som en virksomhed i København Ø bidrager til Hill-Madsen Holding ApS den danske Ikke-finansielle holdingselskaber-sektor. Med blot 0 års levetid er Hill-Madsen Holding ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. Regnskabsoplysninger for Hill-Madsen Holding ApS er ikke tilgængelige i digital form. Ved at identificere og integrere nye, innovative virksomheder kan holdingselskabet udvide sit markedssegment og diversificere sin portefølje.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. I branchens kontekst placerer Hill-Madsen Holding ApS sig som en virksomhed.

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031830237Hill-Madsen Holding ApSSilkeborggade 23, 2100, København ØIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Hill-Madsen Holding ApS

Hvilke udfordringer står Hill-Madsen Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Hill-Madsen Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvor holder Hill-Madsen Holding ApS til?
Hill-Madsen Holding ApS har sit domicil i København Ø, med adressen Silkeborggade 23.
Hvor mange ansatte har Hill-Madsen Holding ApS?
Medarbejdertallet for Hill-Madsen Holding ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad er Hill-Madsen Holding ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Hill-Madsen Holding ApS.
Er Hill-Madsen Holding ApS en aktiv virksomhed?
Hill-Madsen Holding ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvordan måles succes for Hill-Madsen Holding ApS?
Succes for Hill-Madsen Holding ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvor gammel er Hill-Madsen Holding ApS?
Stiftelsesdatoen for Hill-Madsen Holding ApS er ikke registreret i de tilgængelige data.
Er Hill-Madsen Holding ApS aktivt?
Ja, Hill-Madsen Holding ApS er aktivt: men firmaet er kun 9 måneder gammelt, så vær ekstra opmærksom.
Hvad er CVR-nummeret for Hill-Madsen Holding ApS?
Hill-Madsen Holding ApS har CVR-nummer 46010353 og er registreret i København Ø. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Hill-Madsen Holding ApS?
Andreas Hill-Madsen ejer Hill-Madsen Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

BØRGE BAY HOLDING, RANDERS ApS

CVR 61102019 · Randers SV · 1 ansatte

EP SERVICE HOLDING ApS

CVR 61071016 · Aabenraa

K.S.C. HOLDING A/S

CVR 60304912 · Pandrup · 1 ansatte

DANOSEF A/S

CVR 60299714 · København V

Andre virksomheder i København Ø

Thorco Capital III ApS

CVR 37557463 · Gennemløbsholdingselskaber

Nilfisk Holding A/S

CVR 38998870 · Fremstilling af andre maskiner til generelle formål i.a.n.

DFDS A/S

CVR 14194711 · Sø- og kysttransport af passagerer

ALM. BRAND FORSIKRING A/S

CVR 10526949 · Anden forsikring

Comsa-Munck-Efacec Consortium I/S

CVR 38793373 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

TotalEnergies EP Danmark A/S

CVR 22757318 · Indvinding af råolie

Ora Biotics ApS

CVR 46095170 · Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik

EnergiAtlas ApS

CVR 46095073 · Anden teknisk rådgivning

Raf´S ApS

CVR 46093666 · Drift af øvrige spisesteder

Victor Becker Holding ApS

CVR 46092848 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se Hill-Madsen Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København Ø

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Hill-Madsen Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Hill-Madsen Holding ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Hill-Madsen Holding ApS i kontekst

Hill-Madsen Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i København Ø. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 46010353, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Hill-Madsen Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København Ø, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København Ø for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Hill-Madsen Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Hill-Madsen Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.