Visitkort: Holbæk Minibusser v/Michael Olsen, CVR 94322758, Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør, Holbæk
Visitkort for Holbæk Minibusser v/Michael Olsen (CVR 94322758) - genereret af CVRcheck.dk

Holbæk Minibusser v/Michael Olsen

CVR: 94322758

Enkeltmandsvirksomhed · Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør · Tobjergvej 18, 4300 Holbæk · 8 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Enkeltmandsvirksomhed
Branche
Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør
Adresse
Tobjergvej 18, 4300 Holbæk
Ansatte
8 (mikrovirksomhed)
Stiftet
1987-11-09 (39 år siden)
Kommune
HOLBÆK

Om Holbæk Minibusser v/Michael Olsen

Holbæk Minibusser v/Michael Olsen er en enkeltmandsvirksomhed med CVR-nummer 94322758 beliggende på Tobjergvej 18 i 4300 Holbæk (HOLBÆK Kommune). Virksomheden opererer inden for "Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør" (branchekode 493300). Holbæk Minibusser v/Michael Olsen blev stiftet den 1987-11-09 og har dermed eksisteret i over 39 år. Med 8 ansatte klassificeres Holbæk Minibusser v/Michael Olsen som en mikrovirksomhed efter EU's definition.

Scoreoverblik for Holbæk Minibusser v/Michael Olsen

30
Tillids-Score
Svag
30
Stabilitets-Score
Svag
20
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af Holbæk Minibusser v/Michael Olsen

Holbæk Minibusser v/Michael Olsen opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 30/100 (svag). Aktivitets-scoren er 20/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Holbæk Minibusser v/Michael Olsen

Inden for Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør finder vi Holbæk Minibusser v/Michael Olsen, en lille virksomhed med hjemsted i Holbæk. Med 38 års historie har Holbæk Minibusser v/Michael Olsen opbygget betydelig erfaring og stærke relationer i branchen. Organisationen tæller 8 medarbejdere, hvilket placerer Holbæk Minibusser v/Michael Olsen i en lille virksomhed-kategorien. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for Holbæk Minibusser v/Michael Olsen. Denne erfaring er en uvurderlig ressource i en branche præget af dynamik.

Forretningsindsigt

I samme kontekst Virksomheder i branchen tilbyder primært persontransportydelser på bestilling. Det primære produktsortiment inkluderer lufthavnstransport, firmakørsel, VIP-transport, eventkørsel, samt specifikke ture til private anledninger. Mange tilbyder også kurérkørsel med personlig levering af vigtige dokument Branchen 'Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør' (branchekode 493300) omfatter virksomheder, der leverer persontransport mod betaling, hvor transporten er forudbestilt og typisk udføres i personbiler eller mindre køretøjer med en professionel chauffør. Kernen i branchen er at tilbyde en fleksibel, dør-til-dør transportløsning, der imødekommer individuelle behov, ofte med fokus på komfort, pålidelighed og diskretion. Værdikæden starter med indkøb og vedligeholdelse af en køretøjs En typisk virksomhed i branchen kan variere i størrelse fra en enkeltmandsvirksomhed med én chauffør til en mellemstor virksomhed med en flåde af køretøjer og flere ansatte. Organisationsstrukturen er ofte flad, med en ejer eller leder, der varetager både administration, salg og drift. Medarbejderpr Parallelt hermed De typiske kunder i denne branche spænder bredt og omfatter både B2B og B2C segmenter. På B2C-siden er det ofte privatpersoner med specifikke behov for punktlig og komfortabel transport, f.eks. til og fra lufthavne, ved særlige lejligheder som bryllupper, eller for dem, der værdsætter diskretion og

Risikovurdering

Med 38 års levetid har virksomheden peger på evnen til at overleve i markedet. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Ofte stillede spørgsmål om Holbæk Minibusser v/Michael Olsen

Hvilke typer kunder betjener Holbæk Minibusser v/Michael Olsen primært i Holbæk?
Holbæk Minibusser v/Michael Olsen betjener typisk både erhvervskunder (B2B) med behov for firmakørsel og VIP-transport, samt privatkunder (B2C), der efterspørger pålidelig og komfortabel transport til f.eks. lufthavnen eller særlige anledninger.
Hvilken branche tilhører Holbæk Minibusser v/Michael Olsen?
Ifølge CVR er Holbæk Minibusser v/Michael Olsen klassificeret under "Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør" (493300).
Hvad er Holbæk Minibusser v/Michael Olsens seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Holbæk Minibusser v/Michael Olsen.
Hvor mange ansatte har Holbæk Minibusser v/Michael Olsen?
Ifølge CVR-registeret har Holbæk Minibusser v/Michael Olsen 8 registrerede medarbejdere.
Hvordan differentierer Holbæk Minibusser v/Michael Olsen sig fra almindelige taxaselskaber i Holbæk?
Holbæk Minibusser v/Michael Olsen differentierer sig ofte gennem en højere grad af personalisering, forudbestilte ture med faste priser, en mere eksklusiv køretøjspark og et udvidet serviceniveau, der er skræddersyet til kundens specifikke behov, frem for taxameterkørsel.
Hvor holder Holbæk Minibusser v/Michael Olsen til?
Holbæk Minibusser v/Michael Olsen har sit domicil i Holbæk, med adressen Tobjergvej 18.
Hvad laver Holbæk Minibusser v/Michael Olsen?
Holbæk Minibusser v/Michael Olsen opererer inden for Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør (branchekode 493300) fra sin base i Holbæk.
Er Holbæk Minibusser v/Michael Olsen en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Holbæk Minibusser v/Michael Olsens status "ukendt".
Er Holbæk Minibusser v/Michael Olsen aktivt?
Ja, Holbæk Minibusser v/Michael Olsen er en aktiv enkeltmandsvirksomhed registreret hos CVR siden 1987.
Hvad er CVR-nummeret for Holbæk Minibusser v/Michael Olsen?
Holbæk Minibusser v/Michael Olsen har CVR-nummer 94322758 og er registreret i Holbæk. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Holbæk Minibusser v/Michael Olsen?
Ejerstrukturen for Holbæk Minibusser v/Michael Olsen er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør

TERNDRUP TAXA OG TURISTBUSSER A/S

CVR 27085202 · Terndrup · 136 ansatte

Vojens Taxi Service ApS

CVR 39460033 · Vojens · 116 ansatte

Dantaxi4x48 A/S

CVR 39174901 · Bagsværd · 108 ansatte

MIDTBUS JYLLAND A/S

CVR 32144950 · Viborg · 83 ansatte

Taxa Aalborg ApS

CVR 39857138 · Klarup · 77 ansatte

VINDERUP TAXI ApS

CVR 36027444 · Vinderup · 76 ansatte

Copenmark ApS

CVR 44339137 · Vallensbæk Strand · 2 ansatte

Aleppo ApS

CVR 44335506 · Helsingør · 1 ansatte

TV.BASTAS ApS

CVR 44335018 · København N · 2 ansatte

Cab DK 089 ApS

CVR 44334429 · København N · 1 ansatte

Andre virksomheder i Holbæk

DITOBUS LINJETRAFIK A/S

CVR 12244843 · Passagertransport ad vej med fast køreplan

G&T Holding ApS

CVR 43815687 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Gran Holding ApS

CVR 43730630 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ETHICA Holding ApS

CVR 37394998 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BEWI Denmark A/S

CVR 31867304 · Fremstilling af plastemballage

FJORDSTJERNEN BOLIGER OG SUNDHEDSCENTER A/S

CVR 34613923 · Drift af plejehjem

Bodenhoff Invest ApS

CVR 40772103 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Ida. Holding ApS

CVR 40759441 · Ikke-finansielle holdingselskaber

H Østerby Invest ApS

CVR 40753508 · Bogføring og revision; skatterådgivning

Søren Karle Holding ApS

CVR 40751297 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

Cura Pleje Nordsjælland ApS

CVR 33266413 · Albertslund · 13 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

KIROPRAKTOR.COM ApS ODENSE

CVR 38899899 · Odense SØ · 11 ansatte

Cardstore Aarhus ApS

CVR 45930386 · Aarhus C · 8 ansatte

Se Holbæk Minibusser v/Michael Olsen på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Holbæk

Se alle i branchen Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør

Kan du stole på Holbæk Minibusser v/Michael Olsen?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Holbæk Minibusser v/Michael Olsen?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Holbæk Minibusser v/Michael Olsen i kontekst

Holbæk Minibusser v/Michael Olsen er en registreret virksomhed inden for branchen Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør, med hjemsted i Holbæk. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 94322758, stiftet i 1987. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Holbæk Minibusser v/Michael Olsen opererer i branchen "Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Holbæk, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Holbæk for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Holbæk Minibusser v/Michael Olsen reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Holbæk Minibusser v/Michael Olsen på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.