Visitkort: Holding 1987 ApS, CVR 37836370, Ikke-finansielle holdingselskaber, Sæby, NORMAL
Visitkort for Holding 1987 ApS (CVR 37836370) - genereret af CVRcheck.dk

Holding 1987 ApS

CVR: 37836370 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Jacob Sewerinsvej 12, 9300 Sæby · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Jacob Sewerinsvej 12, 9300 Sæby
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2016-06-29 (10 år siden)
Kommune
FREDERIKSHAVN
Region
Region Nordjylland

Om Holding 1987 ApS

Holding 1987 ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 37836370 beliggende på Jacob Sewerinsvej 12 i 9300 Sæby (FREDERIKSHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Holding 1987 ApS blev stiftet den 2016-06-29 og har dermed eksisteret i over 10 år. Med 1 ansatte klassificeres Holding 1987 ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Holding 1987 ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Holding 1987 ApS

Holding 1987 ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 4.203.758 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Holding 1987 ApS

Holding 1987 ApS, registreret i Sæby, er en enkeltmandsvirksomhed der opererer i Ikke-finansielle holdingselskaber-sektoren. Virksomheden er relativt ung med 9 år bag sig, men har etableret sig i branchen. Holding 1987 ApS har i sin organisation et team på 1 medarbejdere til at drive forretningen. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Med 9 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. Som en enkeltmandsvirksomhed har Holding 1987 ApS sin egen position i branchens konkurrencelandskab.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
544.965 kr.
Egenkapital
4.203.758 kr.
Aktiver
4.256.192 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1021551690Holding 1987 ApSJacob Sewerinsvej 12, 9300, SæbyIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Holding 1987 ApS

Hvor gammel er Holding 1987 ApS?
Holding 1987 ApS blev registreret for 9 år siden (startdato: 2016-06-29).
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som Holding 1987 ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som Holding 1987 ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Hvilke udfordringer står Holding 1987 ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Holding 1987 ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvor mange ansatte har Holding 1987 ApS?
Ifølge CVR-registeret har Holding 1987 ApS 1 registrerede medarbejdere.
Hvad laver Holding 1987 ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Holding 1987 ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Sæby.
Hvor holder Holding 1987 ApS til?
Holding 1987 ApS har sit domicil i Sæby, med adressen Jacob Sewerinsvej 12.
Hvad er Holding 1987 ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Holding 1987 ApS.
Er Holding 1987 ApS aktivt?
Ja, Holding 1987 ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2016.
Hvad er CVR-nummeret for Holding 1987 ApS?
Holding 1987 ApS har CVR-nummer 37836370 og er registreret i Sæby. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Holding 1987 ApS?
Bjarne Andersen ejer Holding 1987 ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

NATUR-DROGERIET HOLDING ApS

CVR 58090328 · Hørning

BUHLDAN HOLDING A/S

CVR 58009415 · Spøttrup · 1 ansatte

G. & L. BEIJER A/S

CVR 56813616 · Ballerup

EJENDOMSSELSKABET AF 1. OKTOBER 1999 A/S

CVR 56769013 · Kolding

Andre virksomheder i Sæby

MRV Holding ApS

CVR 45147495 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Im. Stiholt A/S

CVR 27619312 · Agenturhandel med motorcykler, biler, busser og trailere mv.

NORDMARK MASKINFABRIK A/S

CVR 26632773 · Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.

Nordmark Group Holding ApS

CVR 43051180 · Ikke-finansielle holdingselskaber

EOWS ApS

CVR 37969885 · Bygning af civile skibe og flydende materiel

AVK TOOLING A/S

CVR 10209994 · Maskinforarbejdning af metal

OSTEFRUEN ApS

CVR 33068379 · Detailhandel med andre fødevarer

MØLLERS TØMRER- OG SNEDKERFORRETNING ApS

CVR 33045301 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

NYMARK FONDEN

CVR 33045174 · Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål

RASMUS F. HOLDING ApS

CVR 32662269 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Holding 1987 ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Sæby

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Holding 1987 ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Holding 1987 ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Holding 1987 ApS i kontekst

Holding 1987 ApS er en etableret aktør med 10 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Sæby. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 37836370, stiftet i 2016. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Holding 1987 ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Sæby, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Sæby for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Holding 1987 ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Holding 1987 ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.