Visitkort: Hooded Organic ApS, CVR 42955930, Detailhandel med tøj, Aarhus C, NORMAL
Visitkort for Hooded Organic ApS (CVR 42955930) - genereret af CVRcheck.dk

Hooded Organic ApS

CVR: 42955930 NORMAL

Anpartsselskab · Detailhandel med tøj · Mariane Thomsens Gade 58, 8000 Aarhus C · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Detailhandel med tøj
Adresse
Mariane Thomsens Gade 58, 8000 Aarhus C
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2022-01-04 (4 år siden)
Kommune
AARHUS
Region
Region Midtjylland

Om Hooded Organic ApS

Hooded Organic ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 42955930 beliggende på Mariane Thomsens Gade 58 i 8000 Aarhus C (AARHUS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Detailhandel med tøj" (branchekode 477110). Hooded Organic ApS blev stiftet den 2022-01-04 og har dermed eksisteret i over 4 år. Med 1 ansatte klassificeres Hooded Organic ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Hooded Organic ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
21
Stabilitets-Score
Svag
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Hooded Organic ApS

Hooded Organic ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 21/100 (svag), med en egenkapital på -214.758 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Hooded Organic ApS

Fra sin adresse i Aarhus C er engageret Hooded Organic ApS inden for Detailhandel med tøj som en virksomhed. Virksomheden er relativt ung med 4 år bag sig, men har etableret sig i branchen. For Hooded Organic ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Med en omsætning på ikke offentliggjort og uoplyst antal engagerede medarbejdere, stræber Hooded Organic ApS efter at tilbyde en inspirerende shoppingoplevelse og produkter af høj kvalitet, der skaber loyalitet og tilfredshed. En væsentlig mulighed for Hooded Organic ApS i Aarhus C ligger i at styrke sin omnichannel-strategi, der kombinerer den personlige service i butikken med en robust online tilstedeværelse. Med uoplyst antal ansatte i Aarhus C har Hooded Organic ApS en solid base for at håndtere de operationelle udfordringer i tøjdetailhandlen.

Forretningsindsigt

En typisk virksomhed i detailhandlen med tøj opererer ofte med en flad organisationsstruktur, især i mindre og mellemstore virksomheder. Kerneteamet består typisk af ledelse, indkøbere/sortimentsansvarlige, salgspersonale (i butik eller online) og marketing. Medarbejderprofilen er ofte kendetegnet v Yderligere Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af beklædningsgenstande og relaterede accessories. Produktsortimentet omfatter typisk overtøj, underdele, toppe, kjoler, undertøj, nattøj, sportstøj samt accessories som bælter, tørklæder, huer, handsker og smykker. Nogle specialiserer sig inden for Detailhandlen med tøj, identificeret under branchekode 477110, omfatter salg af beklædningsgenstande til private forbrugere. Dette segment spænder bredt fra hverdagsbeklædning og arbejdstøj til high-fashion, specialtøj og accessories. Kjerneaktiviteterne inkluderer indkøb af varer fra producenter eller grossister, lagerstyring, visuel merchandising, salg og kundeservice. Værdikæden strækker sig fra design og produktion (ofte internationalt) over distribution og logistik til den endelige salgsopl Som supplement Typiske kunder i detailhandlen med tøj er primært B2C – private forbrugere i alle aldersgrupper og socioøkonomiske lag. Kundesegmenterne er yderst differentierede og spænder fra budgetbevidste købere over pris-kvalitetsorienterede til de, der søger eksklusive mærkevarer og unikke designs. Købsmønstr

Erhvervsmiljø i Aarhus C

Hooded Organic ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Det skal også nævnes, at Detailhandlen med tøj, identificeret under branchekode 477110, omfatter salg af beklædningsgenstande til private forbrugere. Dette segment spænder bredt fra hverdagsbeklædning og arbejdstøj til high-fashion, specialtøj og accessories. Kjerneaktiviteterne inkluderer indkøb af varer fra producenter eller grossister, lagerstyring, visuel merchandising, salg og kundeservice. Værdikæden strækker sig fr Konkurrencesituationen i detailhandlen med tøj er intens og præget af et stort antal aktører. Markedet er fragmenteret med mange små og mellemstore virksomheder, men også konsolideret i toppen med etablerede kæder og internationale brands. Markedsstørrelsen er betydelig, men vækstraterne er moderat positive, drevet af befolkningsvækst og en konstant efterspørgsel efter nye varer. Entry barriers er relativt lave for online-baserede forretninger, men højere for fysiske butikker grundet kapitalbeho

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-208.324 kr.
Egenkapital
-214.758 kr.
Aktiver
55.470 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1027874726Hooded Organic ApSMariane Thomsens Gade 58, 8000, Aarhus CDetailhandel med tøj

Ofte stillede spørgsmål om Hooded Organic ApS

Hvor gammel er Hooded Organic ApS?
Virksomheden har eksisteret i 4 år siden den blev oprettet.
Hvilke trends påvirker Hooded Organic ApS og detailhandlen med tøj generelt?
Den detailhandel med tøj, som Hooded Organic ApS er en del af, påvirkes af trends som øget e-handel, krav om bæredygtighed og etisk produktion, personalisering af kundeoplevelsen, samt en konstant jagt på nye modetrends. Virksomheder skal være agile for at tilpasse sig disse skift.
Er Hooded Organic ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Hooded Organic ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor mange ansatte har Hooded Organic ApS?
Medarbejdertallet for Hooded Organic ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvor holder Hooded Organic ApS til?
Hooded Organic ApS har sit domicil i Aarhus C, med adressen Mariane Thomsens Gade 58.
Hvordan differentierer Hooded Organic ApS sig fra andre aktører i tøjbranchen i Aarhus C?
Differentieringen for Hooded Organic ApS kan ligge i flere faktorer, såsom et unikt sortiment, en specifik niche (f.eks. bæredygtigt tøj, specialstørrelser, et bestemt mærkeudvalg), en fremragende kundeserviceoplevelse, eller en stærk lokal forankring og forståelse for kundernes behov i Aarhus C.
Hvad er Hooded Organic ApSs CVR-nummer?
Hooded Organic ApSs CVR-nummer er 42955930. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvad laver Hooded Organic ApS?
Hooded Organic ApS er registreret inden for branchen "Detailhandel med tøj" med branchekode 477110. Virksomheden er placeret i Aarhus C og er registreret som Anpartsselskab.
Er Hooded Organic ApS aktivt?
Ja, Hooded Organic ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for Hooded Organic ApS?
Hooded Organic ApS har CVR-nummer 42955930 og er registreret i Aarhus C. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Hooded Organic ApS?
Lennart Kirk Holding ApS, Marius Sand Kirk Holding ApS ejer Hooded Organic ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Detailhandel med tøj

H & M HENNES & MAURITZ A/S

CVR 33345828 · København K · 4335 ansatte

BESTSELLER Stores Denmark A/S

CVR 29287511 · Brande · 915 ansatte

ONLY STORES DENMARK A/S

CVR 34578699 · Brande · 548 ansatte

CHANGE OF SCANDINAVIA RETAIL A/S

CVR 28711336 · Farum · 317 ansatte

HUNKEMöLLER DANMARK A/S

CVR 30346718 · København S · 298 ansatte

KINGS AND QUEENS ApS

CVR 32087299 · Slagelse · 250 ansatte

S. HERMANN ApS

CVR 33509383 · Herlev · 4 ansatte

INGEMANN & VENG ApS

CVR 33504314 · Ballerup

TIMARCO ApS

CVR 33499906 · Frederiksberg · 1 ansatte

STOF & TEXTILDESIGN ApS

CVR 33495080 · Vejen · 3 ansatte

Andre virksomheder i Aarhus C

SYSTEMATIC A/S

CVR 78834412 · Computerprogrammering

AB Family Invest ApS

CVR 43922580 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TIVOLI FRIHEDEN A/S

CVR 12503997 · Drift af forlystelsesparker o.lign.

TakeFive ApS

CVR 42827827 · Ikke-finansielle holdingselskaber

APM Terminals - Aarhus A/S

CVR 32658393 · Godshåndtering

DANSKE COMMODITIES A/S

CVR 28113951 · Anden handel med elektricitet

TRNSMPL ApS

CVR 45444392 · Detailhandel med sports- og fritidsudstyr

Facade Eksperten Flensborg ApS

CVR 45443167 · Engroshandel med træ og byggematerialer samt sanitetsartikler

Markus Langhoff Holding ApS

CVR 45442691 · Ikke-finansielle holdingselskaber

KJ7 Properties ApS

CVR 45441938 · Anden udlejning af boliger

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Hooded Organic ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Aarhus C

Se alle i branchen Detailhandel med tøj

Kan du stole på Hooded Organic ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Hooded Organic ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →