Visitkort: Hotel Lindø ApS, CVR 43591037, Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, Munkebo, NORMAL
Visitkort for Hotel Lindø ApS (CVR 43591037) - genereret af CVRcheck.dk

Hotel Lindø ApS

CVR: 43591037 NORMAL

Anpartsselskab · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter · Bycentret 302, 5330 Munkebo · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter
Adresse
Bycentret 302, 5330 Munkebo
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2022-10-21 (4 år siden)
Kommune
KERTEMINDE
Region
Region Syddanmark

Om Hotel Lindø ApS

Hotel Lindø ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43591037 beliggende på Bycentret 302 i 5330 Munkebo (KERTEMINDE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter" (branchekode 551000). Hotel Lindø ApS blev stiftet den 2022-10-21 og har dermed eksisteret i over 4 år. Med 1 ansatte klassificeres Hotel Lindø ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Hotel Lindø ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
21
Stabilitets-Score
Svag
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Hotel Lindø ApS

Hotel Lindø ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 21/100 (svag), med en egenkapital på -23.819 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Hotel Lindø ApS

Hotel Lindø ApS er blandt de virksomheder i Munkebo, der har aktiviteter inden for Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter. Hotel Lindø ApS er en nyere aktør med kun 3 år i branchen. Med 1 registrerede medarbejdere er Hotel Lindø ApS en enkeltmandsvirksomhed i dansk kontekst. Hotel Lindø ApS har på nuværende tidspunkt ikke offentliggjort digitale årsrapporter. En afgørende faktor for Hotel Lindø ApSs succes er evnen til at levere en problemfri og mindeværdig gæsteoplevelse. Kunderne vælger Hotel Lindø ApS i Munkebo på grund af den konsekvent høje servicekvalitet og de velholdte faciliteter. Som en integreret del af overnatningsbranchen i Munkebo udgør Hotel Lindø ApS en vigtig brik i byens attraktivitet for både turister og erhvervsrejsende.

Erhvervsmiljø i Munkebo

Som supplement Branchen 'Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter' (branchekode 551000) omfatter virksomheder, der primært beskæftiger sig med at tilbyde kortvarig indkvartering til rejsende, turister og forretningsfolk. Kerneaktiviteten er udlejning af værelser eller enheder, typisk på daglig basis, ofte suppleret med en række yderligere services. Værdikæden strækker sig fra indkøb af ejendomme, in Hotel Lindø ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Konkurrencesituationen i branchen er kendetegnet ved en blanding af både konsolidering og fragmentering. Store internationale hotelkæder og nationale aktører eksisterer side om side med et stort antal mindre, ofte familieejede, uafhængige etablissementer. Markedsstørrelsen er betydelig og har oplevet en stabil vækst, primært drevet af øget turisme og erhvervsaktivitet. Entry barriers kan være høje grundet kapitalintensive investeringer i ejendomme og faciliteter, samt krav til servicekvalitet og

Operationelle signaler

De 1 ansatte bekræfter en operationel virksomhed. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-366.384 kr.
Egenkapital
-23.819 kr.
Aktiver
24.584.116 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028679943Hotel Lindø ApSBycentret 302, 5330, MunkeboDrift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

Ofte stillede spørgsmål om Hotel Lindø ApS

Hvor mange ansatte har Hotel Lindø ApS?
Virksomheden har 1 ansatte, hvilket gør den til en enkeltmandsvirksomhed.
Hvordan bidrager Hotel Lindø ApS til den lokale økonomi i Munkebo?
Hotel Lindø ApS bidrager til den lokale økonomi i Munkebo gennem jobskabelse, indkøb hos lokale leverandører, tiltrækning af turister og erhvervskunder, samt generering af skatteindtægter.
Hvordan håndterer Hotel Lindø ApS sæsonudsving i Munkebo?
Hotel Lindø ApS håndterer sæsonudsving gennem dynamisk prisstrategi, fleksibel personalestyring, samt markedsføring af specifikke tilbud i lavsæsonen for at tiltrække gæster til Munkebo.
Hvad er Hotel Lindø ApSs CVR-nummer?
Hotel Lindø ApSs CVR-nummer er 43591037. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvilken branche tilhører Hotel Lindø ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter" (kode: 551000).
Hvor gammel er Hotel Lindø ApS?
Hotel Lindø ApS blev oprettet for 3 år siden (startdato: 2022-10-21).
Hvad er Hotel Lindø ApSs seneste regnskab?
Hotel Lindø ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er Hotel Lindø ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Hotel Lindø ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Er Hotel Lindø ApS aktivt?
Ja, Hotel Lindø ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for Hotel Lindø ApS?
Hotel Lindø ApS har CVR-nummer 43591037 og er registreret i Munkebo. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Hotel Lindø ApS?
Family Kocwin Holding ApS ejer Hotel Lindø ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

SCANDIC HOTEL A/S

CVR 12596774 · København K · 2124 ansatte

ARP-HANSEN HOTEL GROUP A/S

CVR 54399219 · Gentofte · 942 ansatte

ODENSE SPORT & EVENT A/S

CVR 71172112 · Odense SØ · 464 ansatte

Erik Sophus Falck´s Erhvervsdrivende Fond

CVR 39133644 · Nærum · 387 ansatte

CP Hotel A/S

CVR 30548043 · København S · 285 ansatte

CABINN A/S

CVR 28896662 · Frederiksberg C · 281 ansatte

Bogense Hotel ApS

CVR 45226662 · Bogense · 3 ansatte

CMH ApS

CVR 45195449 · København NV · 1 ansatte

Hotel Villum ApS

CVR 45173585 · Lemvig

Nanortalik Lodge ApS

CVR 45156435 · Nanortalik · 1 ansatte

Andre virksomheder i Munkebo

Family Kocwin Holding ApS

CVR 43590936 · Ikke-finansielle holdingselskaber

FA Investment ApS

CVR 89760615 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TW Andersen Holding ApS

CVR 45159930 · Ikke-finansielle holdingselskaber

FAYARD A/S

CVR 33824114 · Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både

EURO-DK Group A/S

CVR 35401725 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

PERSOLIT STILLADSFIRMA A/S

CVR 34585369 · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.

Munkebo Autogenbrug ApS

CVR 44103958 · Engroshandel med affaldsprodukter

JF Holding Munkebo ApS

CVR 44053292 · Formueforvaltning

B.E.L. Holding ApS

CVR 44038161 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Lene Yde Holding ApS

CVR 43949551 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Hotel Lindø ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Munkebo

Se alle i branchen Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

Kan du stole på Hotel Lindø ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Hotel Lindø ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Hotel Lindø ApS i kontekst

Hotel Lindø ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, med hjemsted i Munkebo. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43591037, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Hotel Lindø ApS opererer i branchen "Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Munkebo, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Munkebo for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Hotel Lindø ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Hotel Lindø ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.