Visitkort: Hvide Sande Murerforretning ApS, CVR 43560131, Murerarbejde, Hvide Sande, NORMAL
Visitkort for Hvide Sande Murerforretning ApS (CVR 43560131) - genereret af CVRcheck.dk

Hvide Sande Murerforretning ApS

CVR: 43560131 NORMAL

Anpartsselskab · Murerarbejde · Parallelvej 326, 6960 Hvide Sande · 16 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Murerarbejde
Adresse
Parallelvej 326, 6960 Hvide Sande
Ansatte
16 (lille virksomhed)
Selskabskapital
100.000 DKK
Stiftet
2022-10-06 (4 år siden)
Kommune
RINGKØBING-SKJERN
Region
Region Midtjylland

E-mail: juul.hoy@gmail.com

Telefon: 97311383

Om Hvide Sande Murerforretning ApS

Hvide Sande Murerforretning ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43560131 beliggende på Parallelvej 326 i 6960 Hvide Sande (RINGKØBING-SKJERN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Murerarbejde" (branchekode 439100). Hvide Sande Murerforretning ApS blev stiftet den 2022-10-06 og har dermed eksisteret i over 4 år. Med 16 ansatte klassificeres Hvide Sande Murerforretning ApS som en lille virksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 100.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Hvide Sande Murerforretning ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Hvide Sande Murerforretning ApS

Hvide Sande Murerforretning ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 1.648.225 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Hvide Sande Murerforretning ApS

Hvide Sande Murerforretning ApS har til huse i 6960 Hvide Sande og er registreret som Anpartsselskab inden for Murerarbejde. Virksomheden er etableret for 3 år siden og er dermed i en tidlig fase. 16 medarbejdere danner grundlaget for Hvide Sande Murerforretning ApSs daglige operationer. Med en egenkapital på 1.648.225 kr. har virksomheden et overbevisende kapitalgrundlag. Med et nettoresultat på 1.084.939 kr. leverer Hvide Sande Murerforretning ApS et overbevisende regnskab. For private kunder i Hvide Sande tilbyder Hvide Sande Murerforretning ApS en tryg og transparent proces, fra den første konsultation til det færdige murerarbejde, hvilket skaber stor kundetilfredshed og gentagne opgaver.

Erhvervsmiljø i Hvide Sande

Herudover Branchen for murerarbejde (branchekode 439100) omfatter virksomheder, der specialiserer sig i opførelse, reparation og vedligeholdelse af murværk i bygninger og anlæg. Dette inkluderer alt fra fundamenter, ydermure, indervægge, skorstene til facaderenovering og flisearbejde. Kerneaktiviteterne strækker sig fra traditionelt murerhåndværk med tegl, lecablokke og natursten til mere moderne teknikker Konkurrencesituationen i murerbranchen er præget af fragmentering, med et stort antal små og mellemstore virksomheder, samt en række selvstændige håndværkere. Den samlede markedsstørrelse er betydelig, som en integreret del af den bredere bygge- og anlægssektor, men vækstraten kan svinge med konjunkturerne. Konsolidering er ikke udbredt, selvom større projekter ofte kræver samarbejde mellem flere aktører. Entry barriers er moderate, primært bestående af krav til faglig uddannelse (svendebrev), s Erhvervsmæssigt er Hvide Sande karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder.

Operationelle signaler

Medarbejdertallet på 16 tyder på igangværende forretningsaktivitet. Hvide Sande Murerforretning ApS er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen med status NORMAL. Registrerede kontaktoplysninger demonstrerer en åben virksomhed. Den registrerede kapital er ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
1.084.939 kr.
Egenkapital
1.648.225 kr.
Aktiver
3.868.960 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028638287Hvide Sande Murerforretning ApSParallelvej 326, 6960, Hvide SandeMurerarbejde

Ofte stillede spørgsmål om Hvide Sande Murerforretning ApS

Hvilken branche tilhører Hvide Sande Murerforretning ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Murerarbejde" (kode: 439100).
Hvad er Hvide Sande Murerforretning ApSs seneste regnskab?
I 2025 aflagde Hvide Sande Murerforretning ApS sit seneste regnskab.
Hvad skal jeg overveje, når jeg vælger en murer som Hvide Sande Murerforretning ApS i Hvide Sande til mit projekt?
Når du vælger en murer som Hvide Sande Murerforretning ApS i Hvide Sande, er det vigtigt at overveje deres erfaring med lignende projekter, referencer fra tidligere kunder, faglige certifikater, samt deres evne til at levere et detaljeret tilbud og overholde aftalte tidsplaner og budgetter. God kommunikation er også afgørende.
Hvor mange ansatte har Hvide Sande Murerforretning ApS?
Ifølge CVR-registeret har Hvide Sande Murerforretning ApS 16 registrerede medarbejdere.
Er Hvide Sande Murerforretning ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Hvide Sande Murerforretning ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvilken type kunder betjener Hvide Sande Murerforretning ApS i Hvide Sande primært?
Hvide Sande Murerforretning ApS i Hvide Sande betjener en bred kundekreds, herunder private boligejere, der ønsker renovering eller tilbygning, samt erhvervskunder som entreprenørvirksomheder, boligforeninger og offentlige institutioner til større bygge- og vedligeholdelsesprojekter.
Hvad laver Hvide Sande Murerforretning ApS?
Hvide Sande Murerforretning ApS er registreret inden for branchen "Murerarbejde" med branchekode 439100. Virksomheden er etableret i Hvide Sande og er registreret som Anpartsselskab.
Hvor gammel er Hvide Sande Murerforretning ApS?
Hvide Sande Murerforretning ApS blev registreret for 3 år siden (startdato: 2022-10-06).
Er Hvide Sande Murerforretning ApS aktivt?
Ja, Hvide Sande Murerforretning ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for Hvide Sande Murerforretning ApS?
Hvide Sande Murerforretning ApS har CVR-nummer 43560131 og er registreret i Hvide Sande. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Hvide Sande Murerforretning ApS?
TAGE JUUL HOLDING ApS, ESA Holding, Hvide Sande ApS, Sild Holding ApS ejer Hvide Sande Murerforretning ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Murerarbejde

HMC Byg & Anlæg A/S

CVR 41456493 · Løgstør · 254 ansatte

ØENS MURERFIRMA A/S

CVR 18814633 · København S · 176 ansatte

HMC Byg & Anlæg driftsmateriel H&M A/S

CVR 13972486 · Løgstør · 138 ansatte

BANG NIELSEN ApS

CVR 25090012 · Jægerspris · 124 ansatte

MURERFIRMAET AXEL POULSEN A/S

CVR 74995217 · Vejen · 116 ansatte

HANSEN & ANDERSEN. NÆSTVED A/S

CVR 16930008 · Næstved · 95 ansatte

Murermester Allan M. Hansen ApS

CVR 45938956 · Esbjerg V · 1 ansatte

Rindom Murerforretning ApS

CVR 45938913 · Vissenbjerg · 3 ansatte

JBN SurfaceSolutions ApS

CVR 45935345 · Kolding

Murermester Storgaard Hansen ApS

CVR 45930785 · Skjern · 1 ansatte

Andre virksomheder i Hvide Sande

ESMARK FERIEHUSUDLEJNING A/S

CVR 26257409 · Boliganvisning

AHT 3 ApS

CVR 41091703 · Ikke-finansielle holdingselskaber

HSSB HOLDING ApS

CVR 30737253 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Seasight Solutions A/S

CVR 43330691 · Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr

A/S HVIDE SANDE SKIBS- OG BAADEBYGGERI

CVR 64600028 · Bygning af civile skibe og flydende materiel

DANWEST FERIEHUSUDLEJNING A/S

CVR 27183964 · Boliganvisning

RI3 GRUNDE ApS

CVR 34904642 · Investering for egen regning

PETER SØNDERGAARD HOLDING 11 ApS

CVR 34688613 · Anden finansiel formidling i.a.n.

OLE SØNDERGAARD HOLDING HVIDE SANDE ApS

CVR 34688540 · Anden finansiel formidling i.a.n.

M&J SPØRRING ApS

CVR 34580081 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Virksomheder i samme størrelse

SS Import & Eksport ApS

CVR 41514469 · Birkerød · 19 ansatte

Cura Pleje Nordsjælland ApS

CVR 33266413 · Albertslund · 13 ansatte

KIROPRAKTOR.COM ApS ODENSE

CVR 38899899 · Odense SØ · 11 ansatte

Cardstore Aarhus ApS

CVR 45930386 · Aarhus C · 8 ansatte

JYSK ANLÆG ApS

CVR 37994804 · Sæby · 8 ansatte

PSvagt og Event ApS

CVR 40077421 · Haderslev · 10 ansatte

Se Hvide Sande Murerforretning ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Hvide Sande

Se alle i branchen Murerarbejde

Kan du stole på Hvide Sande Murerforretning ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Hvide Sande Murerforretning ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Hvide Sande Murerforretning ApS i kontekst

Hvide Sande Murerforretning ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Murerarbejde, med hjemsted i Hvide Sande. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43560131, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Hvide Sande Murerforretning ApS opererer i branchen "Murerarbejde", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Murerarbejde for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Hvide Sande, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Hvide Sande for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Hvide Sande Murerforretning ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Hvide Sande Murerforretning ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.