Visitkort: J Ryg Holding ApS, CVR 44724383, Ikke-finansielle holdingselskaber, Svendborg, NORMAL
Visitkort for J Ryg Holding ApS (CVR 44724383) - genereret af CVRcheck.dk

J Ryg Holding ApS

CVR: 44724383 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Bergmannsvænget 14, 5700 Svendborg

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Bergmannsvænget 14, 5700 Svendborg
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2024-03-22 (2 år siden)
Kommune
SVENDBORG
Region
Region Syddanmark

Om J Ryg Holding ApS

J Ryg Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44724383 beliggende på Bergmannsvænget 14 i 5700 Svendborg (SVENDBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). J Ryg Holding ApS blev stiftet den 2024-03-22 og har dermed eksisteret i over 2 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for J Ryg Holding ApS

75
Tillids-Score
God
58
Stabilitets-Score
Moderat
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af J Ryg Holding ApS

J Ryg Holding ApS opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 1.883.993 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af J Ryg Holding ApS

I Svendborg finder man J Ryg Holding ApS - en virksomhed med fokus på Ikke-finansielle holdingselskaber. Med blot 2 års levetid er J Ryg Holding ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. J Ryg Holding ApS har på nuværende tidspunkt ikke offentliggjort digitale årsrapporter. For J Ryg Holding ApS er der betydelige muligheder for vækst gennem strategiske opkøb og konsolidering. J Ryg Holding ApS i Svendborg er et eksempel på en veldrevet holdingstruktur, der gennem 2 år har skabt solide resultater. Med 2 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi.

Erhvervsmiljø i Svendborg

Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. I samme kontekst Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Operationelle signaler

Fraværet af registrerede medarbejdere tyder på en holdingstruktur eller freelance-operation. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-11.958 kr.
Egenkapital
1.883.993 kr.
Aktiver
1.975.612 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030216810J Ryg Holding ApSBergmannsvænget 14, 5700, SvendborgIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om J Ryg Holding ApS

Hvad er J Ryg Holding ApSs seneste regnskab?
J Ryg Holding ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor holder J Ryg Holding ApS til?
J Ryg Holding ApS har adresse på Bergmannsvænget 14, 5700 Svendborg.
Hvad er formålet med J Ryg Holding ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med J Ryg Holding ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvad er J Ryg Holding ApSs CVR-nummer?
J Ryg Holding ApSs CVR-nummer er 44724383. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvilke typer virksomheder ejer J Ryg Holding ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer J Ryg Holding ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af J Ryg Holding ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvilken branche tilhører J Ryg Holding ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvad laver J Ryg Holding ApS?
J Ryg Holding ApS har forretning inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Svendborg.
Er J Ryg Holding ApS en aktiv virksomhed?
J Ryg Holding ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er J Ryg Holding ApS aktivt?
Ja, J Ryg Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for J Ryg Holding ApS?
J Ryg Holding ApS har CVR-nummer 44724383 og er registreret i Svendborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer J Ryg Holding ApS?
Jakob Ryg ejer J Ryg Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Gefion Group Holdco III A/S

CVR 55660018 · København K

RN HOLDING A/S

CVR 55408416 · Kastrup · 4 ansatte

BELEMI ApS

CVR 55396213 · Greve · 1 ansatte

KBS HOLDING ApS

CVR 55226911 · Skødstrup

Andre virksomheder i Svendborg

TRYKSAGSOMDELINGEN FYN A/S

CVR 27167780 · Andre post- og kuréraktiviteter

SH GROUP A/S

CVR 12762704 · Installation af industrimaskiner og -udstyr

Belgravia Midco ApS

CVR 38995847 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Belgravia Topco ApS

CVR 38993976 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Belgravia Midco 2 ApS

CVR 40035451 · Ikke-finansielle holdingselskaber

VSTG Denmark Holding ApS

CVR 43695762 · Ikke-finansielle holdingselskaber

KHS2 ApS

CVR 44145685 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Storager Asset Group ApS

CVR 44134403 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TB Drilling Consultancy ApS

CVR 44104121 · Støtteaktiviteter i forbindelse med indvinding af råolie og naturgas

TB Drilling Holding ApS

CVR 44103990 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se J Ryg Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Svendborg

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på J Ryg Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med J Ryg Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

J Ryg Holding ApS i kontekst

J Ryg Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Svendborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44724383, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

J Ryg Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Svendborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Svendborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for J Ryg Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret J Ryg Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.