Visitkort: JesperA Holding ApS, CVR 43737104, Ikke-finansielle holdingselskaber, Skødstrup, NORMAL
Visitkort for JesperA Holding ApS (CVR 43737104) - genereret af CVRcheck.dk

JesperA Holding ApS

CVR: 43737104 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Tronkærgårdsvej 6, 8541 Skødstrup

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Tronkærgårdsvej 6, 8541 Skødstrup
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2022-11-23 (4 år siden)
Kommune
AARHUS
Region
Region Midtjylland

Om JesperA Holding ApS

JesperA Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43737104 beliggende på Tronkærgårdsvej 6 i 8541 Skødstrup (AARHUS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). JesperA Holding ApS blev stiftet den 2022-11-23 og har dermed eksisteret i over 4 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for JesperA Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
78
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af JesperA Holding ApS

JesperA Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 78/100 (god), med en egenkapital på 3.110.265 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af JesperA Holding ApS

Inden for Ikke-finansielle holdingselskaber finder vi JesperA Holding ApS, en virksomhed med hjemsted i Skødstrup. Som en ung virksomhed (3 år) befinder JesperA Holding ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Som holdingselskab offentliggør JesperA Holding ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. Selvom virksomheden har uoplyst antal ansatte, er dens indflydelse på de underliggende operationelle virksomheder betydelig, og den bidrager til at skabe en stærk og stabil forretningsplatform.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Risikovurdering

Med kun 3 år på bagen er JesperA Holding ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
287.775 kr.
Egenkapital
3.110.265 kr.
Aktiver
3.130.918 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028873677JesperA Holding ApSTronkærgårdsvej 6, 8541, SkødstrupIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om JesperA Holding ApS

Hvor mange ansatte har JesperA Holding ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for JesperA Holding ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvilken branche tilhører JesperA Holding ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvor gammel er JesperA Holding ApS?
Virksomheden har eksisteret i 3 år siden den blev oprettet.
Hvad er formålet med JesperA Holding ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med JesperA Holding ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Er JesperA Holding ApS en aktiv virksomhed?
JesperA Holding ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvad er JesperA Holding ApSs seneste regnskab?
JesperA Holding ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvilke typer virksomheder ejer JesperA Holding ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer JesperA Holding ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af JesperA Holding ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Er JesperA Holding ApS aktivt?
Ja, JesperA Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for JesperA Holding ApS?
JesperA Holding ApS har CVR-nummer 43737104 og er registreret i Skødstrup. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer JesperA Holding ApS?
Jesper Hovge Andersen ejer JesperA Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

BUX HOLDING ApS

CVR 81193215 · Horsens · 1 ansatte

AH ApS

CVR 80939116 · Hørsholm · 4 ansatte

DETOGEN A/S

CVR 80805918 · Rødovre

LAUS HOLDING A/S

CVR 80628528 · Horsens · 1 ansatte

Andre virksomheder i Skødstrup

CARLETTI A/S

CVR 89563518 · Fremstilling af kakao, chokolade og sukkervarer

AROS MALER ENTREPRISE A/S

CVR 35479465 · Maleraktiviteter

CONNECTED WIND SERVICES DANMARK A/S

CVR 10097924 · Reparation og vedligeholdelse af elektrisk udstyr

PHILIP DAVIDSEN HOLDING ApS

CVR 29805210 · Køb og salg af egen fast ejendom

FLEXO WASH HOLDING ApS

CVR 21968978 · Ikke-finansielle holdingselskaber

FLEXO WASH ApS

CVR 15383348 · Fremstilling af andre maskiner til specielle formål i.a.n.

BAULIN Innovation ApS

CVR 44989980 · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik

Agile Insights ApS

CVR 44921863 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Farmlake Holding ApS

CVR 44871165 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MaMaMe ApS

CVR 44822814 · Detailhandel med boligtekstiler, belysnings- og husholdningsartikler i.a.n.

Se JesperA Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Skødstrup

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på JesperA Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med JesperA Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

JesperA Holding ApS i kontekst

JesperA Holding ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Skødstrup. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43737104, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

JesperA Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Skødstrup, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Skødstrup for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for JesperA Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret JesperA Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.