Visitkort: JK INVEST DANMARK ApS, CVR 43566571, Ikke-finansielle holdingselskaber, Fredericia, NORMAL
Visitkort for JK INVEST DANMARK ApS (CVR 43566571) - genereret af CVRcheck.dk

JK INVEST DANMARK ApS

CVR: 43566571 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Hvidkjærsvej 11, 7000 Fredericia

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Hvidkjærsvej 11, 7000 Fredericia
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2022-10-05 (4 år siden)
Kommune
FREDERICIA
Region
Region Syddanmark

Om JK INVEST DANMARK ApS

JK INVEST DANMARK ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43566571 beliggende på Hvidkjærsvej 11 i 7000 Fredericia (FREDERICIA Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). JK INVEST DANMARK ApS blev stiftet den 2022-10-05 og har dermed eksisteret i over 4 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for JK INVEST DANMARK ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
48
Stabilitets-Score
Moderat
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af JK INVEST DANMARK ApS

JK INVEST DANMARK ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 48/100 (moderat), med en egenkapital på 12.872 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af JK INVEST DANMARK ApS

JK INVEST DANMARK ApS er blandt de virksomheder i Fredericia, der har aktiviteter inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Som en ung virksomhed (3 år) befinder JK INVEST DANMARK ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Desuden kan ændringer i skattelovgivningen medføre administrative byrder og påvirke den økonomiske optimering. Deres strategiske tilgang til investeringer og porteføljeforvaltning muliggør effektiv ressourceallokering og risikostyring, hvilket bidrager til en stærk økonomisk performance på tværs af koncernen. For JK INVEST DANMARK ApS er en nøglerisiko den potentielle mangel på operationel kontrol i datterselskaberne, især hvis holdingselskabet har en passiv investeringsstrategi.

Erhvervsmiljø i Fredericia

Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. I forlængelse heraf Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Risikovurdering

Med kun 3 år på bagen er JK INVEST DANMARK ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-25.778 kr.
Egenkapital
12.872 kr.
Aktiver
65.872 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028645879JK INVEST DANMARK ApSHvidkjærsvej 11, 7000, FredericiaIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om JK INVEST DANMARK ApS

Hvor mange ansatte har JK INVEST DANMARK ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for JK INVEST DANMARK ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som JK INVEST DANMARK ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som JK INVEST DANMARK ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Hvor holder JK INVEST DANMARK ApS til?
JK INVEST DANMARK ApS har sit domicil i Fredericia, med adressen Hvidkjærsvej 11.
Hvor gammel er JK INVEST DANMARK ApS?
Virksomheden har eksisteret i 3 år siden den blev stiftet.
Er JK INVEST DANMARK ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er JK INVEST DANMARK ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er formålet med JK INVEST DANMARK ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med JK INVEST DANMARK ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvad er JK INVEST DANMARK ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for JK INVEST DANMARK ApS.
Er JK INVEST DANMARK ApS aktivt?
Ja, JK INVEST DANMARK ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for JK INVEST DANMARK ApS?
JK INVEST DANMARK ApS har CVR-nummer 43566571 og er registreret i Fredericia. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer JK INVEST DANMARK ApS?
Jonas Elmegaard Krause ejer JK INVEST DANMARK ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Slædehunden Holding ApS

CVR 46554353 · Børkop

AuRose Holding ApS

CVR 46553950 · København S

Varkon Holding ApS

CVR 46553861 · Odder

MSAdvokatholding ApS

CVR 46553446 · Odense C

Andre virksomheder i Fredericia

Ørsted nr. 1 2021 A/S

CVR 42917494 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Ørsted nr. 8 2021 A/S

CVR 42917443 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Ørsted New Bio Solutions Holding A/S

CVR 32319017 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Renescience A/S

CVR 31846803 · Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik

Ørsted nr. 7 2021 A/S

CVR 42917389 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Ørsted Wind Power Denmark A/S

CVR 31846846 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Nordhusene Skovlunden ApS

CVR 43790706 · Køb og salg af egen fast ejendom

KMS Holding ApS

CVR 43775391 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MoLwe Holding ApS

CVR 43775332 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Bruun Inventions ApS

CVR 43751336 · Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n.

Se JK INVEST DANMARK ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Fredericia

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på JK INVEST DANMARK ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med JK INVEST DANMARK ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

JK INVEST DANMARK ApS i kontekst

JK INVEST DANMARK ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Fredericia. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43566571, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

JK INVEST DANMARK ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Fredericia, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Fredericia for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for JK INVEST DANMARK ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret JK INVEST DANMARK ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.