Visitkort: JS 316 Holding ApS, CVR 44261669, Ikke-finansielle holdingselskaber, København NV, NORMAL
Visitkort for JS 316 Holding ApS (CVR 44261669) - genereret af CVRcheck.dk

JS 316 Holding ApS

CVR: 44261669 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Møntmestervej 25, 2400 København NV

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Møntmestervej 25, 2400 København NV
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-08-28 (3 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om JS 316 Holding ApS

JS 316 Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44261669 beliggende på Møntmestervej 25 i 2400 København NV (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). JS 316 Holding ApS blev stiftet den 2023-08-28 og har dermed eksisteret i over 3 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for JS 316 Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
58
Stabilitets-Score
Moderat
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af JS 316 Holding ApS

JS 316 Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 40.000 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af JS 316 Holding ApS

København NV er hjemsted for JS 316 Holding ApS, en virksomhed inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Med blot 2 års levetid er JS 316 Holding ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. Regnskabsdata er ikke offentligt tilgængelige for denne virksomhed. Som en integreret del af erhvervslivet i København NV, fungerer JS 316 Holding ApS som en paraply for flere forretningsenheder.

Erhvervsmiljø i København NV

I tillæg hertil Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Risikovurdering

Som en ung virksomhed (2 år) er der naturligt en højere risikoprofil. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
0 kr.
Resultat
0 kr.
Egenkapital
40.000 kr.
Aktiver
40.000 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029585047JS 316 Holding ApSMøntmestervej 25, 2400, København NVIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om JS 316 Holding ApS

Hvilke udfordringer står JS 316 Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står JS 316 Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvor holder JS 316 Holding ApS til?
Virksomheden er med domicil i København NV, KØBENHAVN.
Hvor gammel er JS 316 Holding ApS?
Med 2 års levetid har JS 316 Holding ApS opereret siden 2023-08-28.
Er JS 316 Holding ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er JS 316 Holding ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvordan bidrager JS 316 Holding ApS til økonomien i København NV?
Selvom JS 316 Holding ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i København NV ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad er JS 316 Holding ApSs seneste regnskab?
JS 316 Holding ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad er JS 316 Holding ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for JS 316 Holding ApS er 44261669, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er JS 316 Holding ApS aktivt?
Ja, JS 316 Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for JS 316 Holding ApS?
JS 316 Holding ApS har CVR-nummer 44261669 og er registreret i København NV. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer JS 316 Holding ApS?
Joakim Stendahl Andersen ejer JS 316 Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

PKR Holding ApS

CVR 46541588 · Silkeborg

Asmus Deleuran Holding Advokatanpartsselskab

CVR 46541324 · Frederiksberg

J. BIGUM INVEST APS

CVR 46541219 · Silkeborg

Maria Castillo Holding ApS

CVR 46541197 · Aarhus C

Andre virksomheder i København NV

VML MAP A/S

CVR 33971419 · Planlægning og design af reklamekampagner

Rainbow TopCo ApS

CVR 43193589 · Ikke-finansielle holdingselskaber

GLAD FONDEN

CVR 27610013 · Programskabelse, udgivelse og distribution af billedoptagelser

Iyuno A/S

CVR 65125218 · Reproduktion af indspillede medier

FremantleMedia Danmark A/S

CVR 28296819 · Programskabelse, udgivelse og distribution af billedoptagelser

DEN SPECIALPÆDAGOGISKE DAGBEHANDLINGSINSTITUTION SPUTNIK ApS

CVR 27438148 · Undervisning på specialskoler for børn med funktionsnedsættelser

Mads Engineering Holdings ApS

CVR 43439502 · Ikke-finansielle holdingselskaber

RERK Holding ApS

CVR 43434012 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Pop Mad ApS

CVR 43430246 · Servering af mad i restauranter og caféer

Elephant Health ApS

CVR 43429450 · Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik

Se JS 316 Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København NV

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på JS 316 Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med JS 316 Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

JS 316 Holding ApS i kontekst

JS 316 Holding ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i København NV. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44261669, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

JS 316 Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København NV, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København NV for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for JS 316 Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret JS 316 Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.