Visitkort: JTA Invest ApS, CVR 45141772, Ikke-finansielle holdingselskaber, Charlottenlund, NORMAL
Visitkort for JTA Invest ApS (CVR 45141772) - genereret af CVRcheck.dk

JTA Invest ApS

CVR: 45141772 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Ingeborgvej 25, 2920 Charlottenlund

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Ingeborgvej 25, 2920 Charlottenlund
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2024-10-09 (2 år siden)
Kommune
GENTOFTE
Region
Region Hovedstaden

Telefon: 60702101

Om JTA Invest ApS

JTA Invest ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45141772 beliggende på Ingeborgvej 25 i 2920 Charlottenlund (GENTOFTE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). JTA Invest ApS blev stiftet den 2024-10-09 og har dermed eksisteret i over 2 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for JTA Invest ApS

90
Tillids-Score
Fremragende
78
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af JTA Invest ApS

JTA Invest ApS opnår en tillids-score på 90/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 78/100 (god), med en egenkapital på 230.621 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af JTA Invest ApS

Med base i Charlottenlund driver virksomhed JTA Invest ApS som en virksomhed der arbejder med Ikke-finansielle holdingselskaber. Som en ung virksomhed (1 år) befinder JTA Invest ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. En særlig mulighed for JTA Invest ApS ligger i at udnytte den akkumulerede kapital til yderligere investeringer i nye teknologier eller markeder. En stærk governance-struktur er derfor afgørende.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Risikovurdering

Med kun 1 år på bagen er JTA Invest ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
190.621 kr.
Egenkapital
230.621 kr.
Aktiver
510.164 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030749290JTA Invest ApSIngeborgvej 25, 2920, CharlottenlundIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om JTA Invest ApS

Hvilke typer virksomheder ejer JTA Invest ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer JTA Invest ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af JTA Invest ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvad er JTA Invest ApSs CVR-nummer?
JTA Invest ApSs CVR-nummer er 45141772. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Er JTA Invest ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er JTA Invest ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er JTA Invest ApSs seneste regnskab?
JTA Invest ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvilken branche tilhører JTA Invest ApS?
Ifølge CVR er JTA Invest ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvordan måles succes for JTA Invest ApS?
Succes for JTA Invest ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvad laver JTA Invest ApS?
JTA Invest ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er placeret i Charlottenlund og er registreret som Anpartsselskab.
Hvor holder JTA Invest ApS til?
JTA Invest ApS har adresse på Ingeborgvej 25, 2920 Charlottenlund.
Er JTA Invest ApS aktivt?
Ja, JTA Invest ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for JTA Invest ApS?
JTA Invest ApS har CVR-nummer 45141772 og er registreret i Charlottenlund. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer JTA Invest ApS?
Jakob Tvilling Ahrengot ejer JTA Invest ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Willaume Holding ApS

CVR 46498070 · Valby

Di Pierro Holding ApS

CVR 46497961 · Kastrup

Francesco Barletta Holding ApS

CVR 46497953 · Kastrup

Danilo Barletta Holding ApS

CVR 46497945 · Kastrup

Andre virksomheder i Charlottenlund

G.R. HOLDING ApS

CVR 34710104 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Sejer-Holding ApS

CVR 32262473 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BKGCA900 A/S

CVR 43705849 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TMJ Investment A/S

CVR 43298283 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Bisca Investment A/S

CVR 44584263 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Hans Hellstrøm Henningsen Holding ApS

CVR 40730885 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Hallbach Holding ApS

CVR 43058827 · Ikke-finansielle holdingselskaber

C.R. Familieholding ApS

CVR 43058150 · Ikke-finansielle holdingselskaber

LS Digital ApS

CVR 43055399 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

G.R. Familieholding ApS

CVR 43049496 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se JTA Invest ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Charlottenlund

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på JTA Invest ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med JTA Invest ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

JTA Invest ApS i kontekst

JTA Invest ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Charlottenlund. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45141772, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

JTA Invest ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Charlottenlund, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Charlottenlund for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for JTA Invest ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret JTA Invest ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.