Visitkort: Julachton Group ApS, CVR 44335050, Ikke-finansielle holdingselskaber, Ishøj, NORMAL
Visitkort for Julachton Group ApS (CVR 44335050) - genereret af CVRcheck.dk

Julachton Group ApS

CVR: 44335050 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Baldershøj 1, 2635 Ishøj

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Baldershøj 1, 2635 Ishøj
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-09-28 (3 år siden)
Kommune
ISHØJ
Region
Region Hovedstaden

Om Julachton Group ApS

Julachton Group ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44335050 beliggende på Baldershøj 1 i 2635 Ishøj (ISHØJ Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Julachton Group ApS blev stiftet den 2023-09-28 og har dermed eksisteret i over 3 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Julachton Group ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
13
Stabilitets-Score
Kritisk
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Julachton Group ApS

Julachton Group ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 13/100 (kritisk), med en egenkapital på -2.421.832 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Julachton Group ApS

Den Ishøj-baserede virksomhed Julachton Group ApS er klassificeret inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Med blot 2 års levetid er Julachton Group ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. Som holdingselskab offentliggør Julachton Group ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. En stærk governance-struktur er derfor afgørende. Som en integreret del af erhvervslivet i Ishøj, fungerer Julachton Group ApS som en paraply for flere forretningsenheder. Dette kan føre til suboptimale beslutninger, der påvirker koncernens samlede performance og omdømme.

Erhvervsmiljø i Ishøj

Yderligere Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Erhvervsmæssigt er Ishøj karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder.

Operationelle signaler

Uden registrerede medarbejdere kan virksomheden fungere som holdingselskab. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Den registrerede kapital er ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-150.751 kr.
Egenkapital
-2.421.832 kr.
Aktiver
380.119 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029691068Julachton Group ApSBaldershøj 1, 2635, IshøjIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Julachton Group ApS

Hvad er Julachton Group ApSs seneste regnskab?
Julachton Group ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvilke typer virksomheder ejer Julachton Group ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer Julachton Group ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af Julachton Group ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som Julachton Group ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som Julachton Group ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Er Julachton Group ApS en aktiv virksomhed?
Julachton Group ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor gammel er Julachton Group ApS?
Med 2 års levetid har Julachton Group ApS opereret siden 2023-09-28.
Hvilken branche tilhører Julachton Group ApS?
Ifølge CVR er Julachton Group ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvad laver Julachton Group ApS?
Julachton Group ApS virker inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Ishøj.
Hvad er Julachton Group ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Julachton Group ApS er 44335050, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er Julachton Group ApS aktivt?
Ja, Julachton Group ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for Julachton Group ApS?
Julachton Group ApS har CVR-nummer 44335050 og er registreret i Ishøj. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Julachton Group ApS?
ACHTON INVEST ApS, Katkas Holding ApS ejer Julachton Group ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

METROPOLITAN HOLDING ApS

CVR 87343510 · København S · 1 ansatte

JOOST HOLDING ApS

CVR 87266028 · København K

JOHANSEN OG HEIDEN FINANS ApS

CVR 87265110 · Bagsværd · 1 ansatte

S.E.O. HOLDING ApS

CVR 87248828 · Hadsund · 1 ansatte

Andre virksomheder i Ishøj

REMONDIS A/S

CVR 19010007 · Vejgodstransport

M.J. ERIKSSON AKTIESELSKAB

CVR 71432017 · Anlæg af veje og motorveje

AX VI INV5 Holding III ApS

CVR 42520195 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Orkla Care A/S

CVR 16173592 · Fremstilling af andre fødevarer i.a.n.

ZACHO-LIND A/S

CVR 10976588 · Anlæg af broer og tunneller

REMONDIS Danmark Holding ApS

CVR 39018942 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Grana ApS

CVR 46005295 · Køb og salg af egen fast ejendom

N.M Holding ApS

CVR 45993221 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Ferraro Pizza ApS

CVR 45975851 · Drift af øvrige spisesteder

Leimbeau ApS

CVR 45969479 · Detailhandel med tøj

Se Julachton Group ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Ishøj

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Julachton Group ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Julachton Group ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Julachton Group ApS i kontekst

Julachton Group ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Ishøj. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44335050, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Julachton Group ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Ishøj, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Ishøj for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Julachton Group ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Julachton Group ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.