Visitkort: Kaj Pedersen, CVR 14207732, Avl af andet kvæg og bøfler, Viborg
Visitkort for Kaj Pedersen (CVR 14207732) - genereret af CVRcheck.dk

Kaj Pedersen

CVR: 14207732

Enkeltmandsvirksomhed · Avl af andet kvæg og bøfler · Sparkærvej 8, 8800 Viborg

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Enkeltmandsvirksomhed
Branche
Avl af andet kvæg og bøfler
Adresse
Sparkærvej 8, 8800 Viborg
Stiftet
2008-01-01 (36 år siden)
Kommune
VIBORG

Om Kaj Pedersen

Kaj Pedersen er en enkeltmandsvirksomhed med CVR-nummer 14207732 beliggende på Sparkærvej 8 i 8800 Viborg (VIBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Avl af andet kvæg og bøfler" (branchekode 014200). Kaj Pedersen blev stiftet den 1990-06-20 og har dermed eksisteret i over 36 år.

Scoreoverblik for Kaj Pedersen

30
Tillids-Score
Svag
15
Stabilitets-Score
Kritisk
0
Aktivitets-Score
Kritisk

Vurdering af Kaj Pedersen

Kaj Pedersen opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 15/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 0/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Kaj Pedersen

Branchen Avl af andet kvæg og bøfler tæller Kaj Pedersen blandt sine aktører i Viborg-området. Siden stiftelsen for 35 år siden har virksomheden navigeret adskillige konjunkturcyklusser. Offentlige regnskabstal er endnu ikke registreret for virksomheden. Desuden udgør skærpede miljø- og dyrevelfærdskrav en løbende udfordring, der kræver proaktiv tilpasning og investering. Kunder, der vælger Kaj Pedersen fra Viborg, får ikke blot et produkt, men også en garanti for dyrevelfærd og lokal forankring.

Erhvervsmiljø i Viborg

I forlængelse heraf Branchen 'Avl af andet kvæg og bøfler' (branchekode: 014200) dækker primært produktion og opdræt af kvæg, der ikke specifikt er malkekvæg, samt i mindre omfang bøfler, til primært kødproduktion, men også til avl, naturpleje og i visse tilfælde som trækdyr eller hobbydyr. Kerneaktiviteten omfatter avl, opfedning og salg af levende dyr i forskellige aldre – fra kalve og ungdyr til slagtefærdige dyr Erhvervsmæssigt er Viborg karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder. Markedet for avl af andet kvæg og bøfler i Danmark er relativt stabilt, men præget af flere dynamikker. Med 66 aktive virksomheder er branchen fragmenteret, dog med nogle større aktører, der sandsynligvis fungerer som leverandører til de mindre. Den samlede markedsstørrelse er betydelig, da kødforbrug fortsat er højt, men vækstraten kan være moderat, da forbrugerpræferencer ændrer sig mod mere bæredygtige og differentierede produkter. Entry barriers er moderate; det kræver kapital til jord, dyr

Operationelle signaler

Fraværet af registrerede medarbejdere tyder på en holdingstruktur eller freelance-operation.

Ofte stillede spørgsmål om Kaj Pedersen

Hvilke produkter kan jeg forvente fra Kaj Pedersen i Viborg?
Virksomheder i denne branche tilbyder typisk en række produkter, herunder slagteklare dyr til slagterier og direkte salg, avlsdyr (tyre, kvier) til andre landbrugere, samt i stigende grad udskåret kød direkte til forbrugere. Sortimentet afhænger af den enkelte virksomheds produktionsfokus og distributionskanaler.
Hvad er Kaj Pedersens CVR-nummer?
Kaj Pedersens CVR-nummer er 14207732. Virksomheden er registreret som Enkeltmandsvirksomhed.
Hvad laver Kaj Pedersen?
Som Enkeltmandsvirksomhed beskæftiger Kaj Pedersen sig med Avl af andet kvæg og bøfler fra Viborg.
Hvor holder Kaj Pedersen til?
Virksomheden er forankret i Viborg, VIBORG.
Hvad er Kaj Pedersens seneste regnskab?
Kaj Pedersen har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er Kaj Pedersen en aktiv virksomhed?
Kaj Pedersen har CVR-status "ukendt".
Hvilken branche tilhører Kaj Pedersen?
Ifølge CVR er Kaj Pedersen klassificeret under "Avl af andet kvæg og bøfler" (014200).
Kan jeg købe kød direkte fra Kaj Pedersen i Viborg?
Mange virksomheder tilbyder i dag direkte salg af kød til forbrugere, ofte via gårdbutikker, online bestilling eller etablerede distributionsnetværk. Det anbefales at kontakte den specifikke virksomhed, som Kaj Pedersen i Viborg, for at forhøre sig om deres salgskanaler og produktsortiment.
Er Kaj Pedersen aktivt?
Ja, Kaj Pedersen er en aktiv enkeltmandsvirksomhed registreret hos CVR siden 1990.
Hvad er CVR-nummeret for Kaj Pedersen?
Kaj Pedersen har CVR-nummer 14207732 og er registreret i Viborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Kaj Pedersen?
Ejerstrukturen for Kaj Pedersen er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Avl af andet kvæg og bøfler

Vitello Agro ApS

CVR 43452088 · Holstebro · 37 ansatte

AP Vitulo ApS

CVR 41461268 · Asaa · 14 ansatte

Oksegaarden ApS

CVR 40992316 · Holstebro · 8 ansatte

Guldager Highland Cattle ApS

CVR 41117060 · Esbjerg N · 6 ansatte

HOLSBRINK ApS

CVR 32281044 · Haderslev · 6 ansatte

Dolmer Agro ApS

CVR 42014737 · Grenaa · 5 ansatte

Andre virksomheder i Viborg

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Dalgas A/S

CVR 27623549 · Støtteaktiviteter i forbindelse med skovbrug

Evida Holding A/S

CVR 37926671 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Brøndum Family Invest ApS

CVR 40824820 · Ikke-finansielle holdingselskaber

F&H Group A/S

CVR 10325838 · Engroshandel med andre husholdningsartikler i.a.n.

Evida Service A/S

CVR 40318941 · Distribution af gas

SHLB Invest ApS

CVR 42711284 · Anden udlejning af boliger

Taxikørsel 011 ApS

CVR 42710644 · Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør

Bjarke Busk Holding ApS

CVR 42708720 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CAVAS HOLDING ApS

CVR 42697230 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se Kaj Pedersen på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Viborg

Se alle i branchen Avl af andet kvæg og bøfler

Kan du stole på Kaj Pedersen?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Kaj Pedersen?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Kaj Pedersen i kontekst

Kaj Pedersen er en registreret virksomhed inden for branchen Avl af andet kvæg og bøfler, med hjemsted i Viborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 14207732, stiftet i 1990. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Kaj Pedersen opererer i branchen "Avl af andet kvæg og bøfler", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Avl af andet kvæg og bøfler for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Viborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Viborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Kaj Pedersen reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Kaj Pedersen på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.