Visitkort: KLOM Holding ApS, CVR 42151467, Ikke-finansielle holdingselskaber, Dronninglund, NORMAL
Visitkort for KLOM Holding ApS (CVR 42151467) - genereret af CVRcheck.dk

KLOM Holding ApS

CVR: 42151467 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Ålborgvej 622, 9330 Dronninglund

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Ålborgvej 622, 9330 Dronninglund
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2021-02-22 (5 år siden)
Kommune
Brønderslev
Region
Region Nordjylland

Om KLOM Holding ApS

KLOM Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 42151467 beliggende på Ålborgvej 622 i 9330 Dronninglund (Brønderslev Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). KLOM Holding ApS blev stiftet den 2021-02-22 og har dermed eksisteret i over 5 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for KLOM Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af KLOM Holding ApS

KLOM Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 3.860.978 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af KLOM Holding ApS

KLOM Holding ApS er med adresse i Dronninglund og har sin primære aktivitet inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. De 5 år i markedet giver KLOM Holding ApS en voksende erfaringsbase. For KLOM Holding ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Med uoplyst antal ansatte og en omsætning på ikke offentliggjort demonstrerer KLOM Holding ApS en betydelig evne til at skabe synergi. Fokus på bæredygtighed og digitalisering i datterselskaberne kan også åbne nye markeder og forbedre konkurrenceevnen.

Erhvervsmiljø i Dronninglund

Det skal også nævnes, at Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Operationelle signaler

Uden registrerede medarbejdere kan virksomheden fungere som holdingselskab. Den aktive CVR-status bekræfter, at KLOM Holding ApS er i drift. Den registrerede kapital er ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
2.218.449 kr.
Egenkapital
3.860.978 kr.
Aktiver
5.666.619 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1026835123KLOM Holding ApSÅlborgvej 622, 9330, DronninglundIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om KLOM Holding ApS

Hvad laver KLOM Holding ApS?
KLOM Holding ApS beskæftiger sig inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Dronninglund.
Hvad er formålet med KLOM Holding ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med KLOM Holding ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvad er KLOM Holding ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for KLOM Holding ApS er 42151467, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor holder KLOM Holding ApS til?
Virksomheden er med domicil i Dronninglund, Brønderslev.
Hvor mange ansatte har KLOM Holding ApS?
Medarbejdertallet for KLOM Holding ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvilke typer virksomheder ejer KLOM Holding ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer KLOM Holding ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af KLOM Holding ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Er KLOM Holding ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er KLOM Holding ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvilken branche tilhører KLOM Holding ApS?
KLOM Holding ApS er registreret under branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120.
Er KLOM Holding ApS aktivt?
Ja, KLOM Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2021.
Hvad er CVR-nummeret for KLOM Holding ApS?
KLOM Holding ApS har CVR-nummer 42151467 og er registreret i Dronninglund. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer KLOM Holding ApS?
Kjeld Lindstrøm Voetmann ejer KLOM Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Arkitekt & Boligrenovering ApS

CVR 46625684 · København NV

MY Purple Holding ApS

CVR 46625676 · Valby

Cabrimo Finans ApS

CVR 46625242 · Slagelse

T-FAABORG HOLDING APS

CVR 46625110 · Aabenraa

Andre virksomheder i Dronninglund

NORDEX HOLDING A/S

CVR 13414092 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DRONNINGLUND INVEST ApS

CVR 77875816 · Ikke-finansielle holdingselskaber

NØRAGER MEJERI A/S

CVR 11567673 · Fremstilling af mejeriprodukter

NORDEX FOOD A/S

CVR 16994006 · Engroshandel med mejeriprodukter, æg samt spiselige olier og fedtstoffer

DRONNINGLUND HOTEL ApS

CVR 12974035 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

KARTZ ApS

CVR 21113670 · Udlejning af erhvervsejendomme

Se KLOM Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Dronninglund

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på KLOM Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med KLOM Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

KLOM Holding ApS i kontekst

KLOM Holding ApS er en aktiv virksomhed med 5 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Dronninglund. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 42151467, stiftet i 2021. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

KLOM Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Dronninglund, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Dronninglund for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for KLOM Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret KLOM Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.