Visitkort: Legis 365 ApS, CVR 20644893, Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter, Silkeborg, NORMAL
Visitkort for Legis 365 ApS (CVR 20644893) - genereret af CVRcheck.dk

Legis 365 ApS

CVR: 20644893 NORMAL

Anpartsselskab · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter · Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg · 4 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter
Adresse
Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg
Ansatte
4 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
1998-02-02 (28 år siden)
Kommune
SILKEBORG
Region
Region Midtjylland

E-mail: ivision@ivision.dk

Telefon: 87208700

Om Legis 365 ApS

Legis 365 ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 20644893 beliggende på Vejlsøvej 51 i 8600 Silkeborg (SILKEBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter" (branchekode 622000). Legis 365 ApS blev stiftet den 1998-02-02 og har dermed eksisteret i over 28 år. Med 4 ansatte klassificeres Legis 365 ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 3 produktionsenheder registreret.

Scoreoverblik for Legis 365 ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Legis 365 ApS

Legis 365 ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 5.544.971 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Legis 365 ApS

Branchen Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter tæller Legis 365 ApS blandt sine aktører i Silkeborg-området. Med 28 års historie har Legis 365 ApS opbygget betydelig erfaring og stærke relationer i branchen. Virksomheden beskæftiger 4 medarbejdere i segmentet ANTAL_2_4. For virksomheder inden for Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter afhænger regnskabspligten af selskabsform og størrelse. En potentiel risiko for Legis 365 ApS er den intense konkurrence og det konstante behov for at opdatere kompetencer i en hurtigt skiftende IT-branche.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen er ofte en mindre eller mellemstor virksomhed med 5-50 ansatte, der specialiserer sig inden for et eller flere IT-områder. Mange er etableret af erfarne IT-professionelle, der har set et hul i markedet. Virksomhederne er typisk projektorienterede og har en flad organisationsstruktur, der favoriserer agilitet og hurtig beslutningstagning. Omsætningen kan variere betydeligt, men for en mellemstor konsulentvirksomhed kan den ligge i et interval fra 5-50 millioner DKK årligt, afhængig af specialisering og kundebase. Virksomhederne opererer ofte med en høj grad af kundekontakt og bygger langvarige relationer baseret på tillid og ekspertise. Legis 365 ApSs størrelse som en mikrovirksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Erhvervsmiljø i Silkeborg

Legis 365 ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Herudover Branchen 'Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter' (branchekode 622000) omfatter virksomheder, der leverer specialiseret ekspertise og operationel support inden for informationsteknologi (IT). Dette spænder vidt fra strategisk rådgivning om digital transformation, IT-sikkerhed og cloud-adoption til praktisk implementering, drift og vedligeholdelse af IT-systemer og infrastru

Risikovurdering

Med 28 års levetid har virksomheden peger på evnen til at overleve i markedet. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
5.419.971 kr.
Egenkapital
5.544.971 kr.
Aktiver
8.660.253 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (3)

P-nummerNavnAdresseBranche
1006199500APOLLON IT RÅDGIVNING ApS22, 9999, UkendtUoplyst
1004457747Legis 365 ApSVejlsøvej 51, 8600, SilkeborgComputerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter
1007193994APOLLON IT RÅDGIVNING ApSViborgvej 22, 8600, SilkeborgUoplyst

Ofte stillede spørgsmål om Legis 365 ApS

Hvor mange ansatte har Legis 365 ApS?
Legis 365 ApS har i sin organisation 4 medarbejdere (interval: ANTAL_2_4).
Hvad er Legis 365 ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Legis 365 ApS er 20644893, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Kan Legis 365 ApS hjælpe med IT-sikkerhed og databeskyttelse?
Ja, IT-sikkerhed og databeskyttelse er kernekompetencer hos Legis 365 ApS. Vi tilbyder [indsæt specifikke sikkerhedsydelser, f.eks. risikovurdering, implementering af sikkerhedsløsninger, GDPR-rådgivning, penetrationstest] for at beskytte dine IT-aktiver og sikre compliance.
Hvor holder Legis 365 ApS til?
Legis 365 ApS har sit domicil i Silkeborg, med adressen Vejlsøvej 51.
Er Legis 365 ApS en aktiv virksomhed?
Legis 365 ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvad er Legis 365 ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Legis 365 ApS.
Hvilke typer kunder servicerer Legis 365 ApS typisk?
Legis 365 ApS servicerer en bred vifte af kunder, herunder [indsæt kundetyper, f.eks. SMV'er, større virksomheder, offentlige institutioner] inden for [indsæt brancher, f.eks. finans, sundhed, produktion], der søger specialiseret IT-ekspertise.
Hvilken branche tilhører Legis 365 ApS?
Legis 365 ApS er registreret under branchen "Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter" med branchekode 622000.
Er Legis 365 ApS aktivt?
Ja, Legis 365 ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 1998.
Hvad er CVR-nummeret for Legis 365 ApS?
Legis 365 ApS har CVR-nummer 20644893 og er registreret i Silkeborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Legis 365 ApS?
VISMA DANMARK HOLDING A/S ejer Legis 365 ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

COLUMBUS A/S

CVR 13228345 · Ballerup · 1495 ansatte

Netcompany A/S

CVR 14814833 · København K · 1371 ansatte

Aeven A/S

CVR 43432133 · Ballerup · 850 ansatte

DXC Technology Danmark A/S

CVR 15231599 · Valby · 839 ansatte

JN DATA A/S

CVR 26404657 · Silkeborg · 702 ansatte

Netcompany Banking Services A/S

CVR 45388689 · København K · 530 ansatte

axs4all ApS

CVR 44638827 · Mesinge

Bitboxer ApS

CVR 44637839 · Smørum · 1 ansatte

Ejvind Hald ApS

CVR 44637103 · København K · 4 ansatte

Datalytic ApS

CVR 44636840 · Slagelse · 1 ansatte

Andre virksomheder i Silkeborg

ANPARTSSELSKABET ASX AF 28. AUGUST 2014

CVR 36076194 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Norlys a.m.b.a.

CVR 26382645 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MICHAEL G. HOLDING ApS

CVR 30906802 · Ikke-finansielle holdingselskaber

AU2MATE INTERNATIONAL ApS

CVR 32945619 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MBL Holding 2025 ApS

CVR 45857778 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MBL Denmark 2020 A/S

CVR 41642068 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Ejendomsselskabet Ravnsborg Holding ApS

CVR 43849522 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Bylov Holding ApS

CVR 43847538 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BjarneAarup Invest ApS

CVR 43839373 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Flyvholm Invest ApS

CVR 43834800 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Rodfast ApS

CVR 43782975 · København Ø · 4 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Incedendo ApS

CVR 39165422 · Stenløse · 2 ansatte

M & M Service ApS

CVR 45899055 · Ikast · 4 ansatte

Se Legis 365 ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Silkeborg

Se alle i branchen Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Kan du stole på Legis 365 ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Legis 365 ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Legis 365 ApS i kontekst

Legis 365 ApS er en etableret aktør med 28 års dokumenteret drift inden for branchen Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter, med hjemsted i Silkeborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 20644893, stiftet i 1998. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Legis 365 ApS opererer i branchen "Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Silkeborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Silkeborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Legis 365 ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Legis 365 ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.