Visitkort: LM Patent, CVR 26664098, Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker, Odense C
Visitkort for LM Patent (CVR 26664098) - genereret af CVRcheck.dk

LM Patent

CVR: 26664098

Enkeltmandsvirksomhed · Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker · Thorkildsgade 17, 5000 Odense C · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Enkeltmandsvirksomhed
Branche
Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker
Adresse
Thorkildsgade 17, 5000 Odense C
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Stiftet
2022-12-21 (24 år siden)
Kommune
ODENSE

Om LM Patent

LM Patent er en enkeltmandsvirksomhed med CVR-nummer 26664098 beliggende på Thorkildsgade 17 i 5000 Odense C (ODENSE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker" (branchekode 774000). LM Patent blev stiftet den 2002-06-24 og har dermed eksisteret i over 24 år. Med 2 ansatte klassificeres LM Patent som en mikrovirksomhed efter EU's definition.

Scoreoverblik for LM Patent

30
Tillids-Score
Svag
23
Stabilitets-Score
Svag
20
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af LM Patent

LM Patent opnår en tillids-score på 30/100, hvilket indikerer svag troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 23/100 (svag). Aktivitets-scoren er 20/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af LM Patent

LM Patent er blandt de virksomheder i Odense C, der opererer inden for Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker. De 23 års drift har givet LM Patent en modnet position i branchen. Virksomheden tæller 2 medarbejdere i segmentet ANTAL_2_4. Offentlige regnskabstal er endnu ikke registreret for virksomheden. Med 23 års erfaring er virksomheden godt positioneret til at identificere og udnytte nye trends inden for immaterielle rettigheder, herunder licensering af grønne teknologier og digitale forretningsmodeller. Et centralt risikoelement for virksomheder i denne branche er behovet for konstant at overvåge og beskytte de licenserede rettigheder.

Konkurrenceposition

Som supplement Virksomheder i branchen tilbyder en række specialiserede produkter og ydelser, der centrerer sig om licensiering og leasing af immaterielle rettigheder. Det primære produkt er selve brugsretten til pa Som en mikrovirksomhed har LM Patent sin egen position i branchens konkurrencelandskab.

Erhvervsmiljø i Odense C

I tillæg hertil Branchen 'Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker' (branchekode 774000) omfatter virksomheder, der specialiserer sig i at licensere og udleje forskellige former for immaterielle rettigheder. Dette inkluderer typisk patenter, varemærker, designrettigheder, knowhow, handelshemmeligheder, og andre former for industriel ejendomsret. Ker Branchen Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker er en integreret del af den danske økonomi. Konkurrencesituationen i branchen er præget af en blanding af specialiserede aktører og større, mere diversificerede virksomheder. Markedsstørrelsen er svær at kvantificere præcist, men den er i vækst, drevet af den stigende erkendelse af immaterielle aktivers værdi og behovet for at optimere deres anvendelse. Vækstraten forventes at fortsætte i 2025-2026, især inden for teknologitunge sektorer. Branchen er relativt fragmenteret, med mange mindre aktører, men der ses en tendens til konsolidering

Risikovurdering

Levetiden på 23 år placerer LM Patent blandt de mere etablerede virksomheder. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Ofte stillede spørgsmål om LM Patent

Hvad er den primære forretningsmodel for LM Patent i Odense C?
Den primære forretningsmodel for virksomheder som LM Patent er at licensere intellektuelle ejendomsrettigheder, såsom patenter, varemærker og designrettigheder, til tredjeparter mod et vederlag. Dette muliggør for kunder at anvende specifikke immaterielle aktiver uden selv at skulle investere i udvikling eller fuldt ejerskab.
Hvilken branche tilhører LM Patent?
Virksomheden opererer i branchen "Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker" (kode: 774000).
Er LM Patent en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er LM Patents status "ukendt".
Hvilke faktorer driver væksten i branchen for leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder for virksomheder som LM Patent i Odense C?
Væksten drives af den stigende anerkendelse af immaterielle aktivers værdi, behovet for at accelerere innovation, og ønsket om at udnytte eksisterende teknologier effektivt. Globalisering og digitalisering bidrager også til et øget behov for at licensere rettigheder på tværs af markeder.
Hvor gammel er LM Patent?
LM Patent blev startet for 23 år siden (startdato: 2022-12-21).
Hvad er LM Patents seneste regnskab?
LM Patent har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor holder LM Patent til?
LM Patent har sit domicil i Odense C, med adressen Thorkildsgade 17.
Hvad laver LM Patent?
LM Patent er engageret inden for Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker (branchekode 774000) fra sin base i Odense C.
Er LM Patent aktivt?
Ja, LM Patent er en aktiv enkeltmandsvirksomhed registreret hos CVR siden 2002.
Hvad er CVR-nummeret for LM Patent?
LM Patent har CVR-nummer 26664098 og er registreret i Odense C. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer LM Patent?
Ejerstrukturen for LM Patent er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker

SANOVO CAPITAL A/S

CVR 35518746 · Odense SØ · 656 ansatte

AH Group Holding ApS

CVR 40476725 · Hillerød · 105 ansatte

JOHN WILEY & SONS A/S

CVR 24207854 · København K · 24 ansatte

MASTER INTERNATIONAL A/S

CVR 10028086 · Birkerød · 16 ansatte

GROWN UP LICENSES ApS

CVR 29225079 · Aarhus C · 11 ansatte

Scaleup Finance Group ApS

CVR 41920084 · København S · 10 ansatte

Jacob Plejdrup Studio ApS

CVR 38038125 · Vejle Øst · 2 ansatte

dk3 aesthetics ApS

CVR 38038087 · Vejle Øst

G. J. Holding ApS

CVR 37848069 · Hornslet

Copenhagen Bioengineering ApS

CVR 37640549 · Hårlev · 1 ansatte

Andre virksomheder i Odense C

CURRY HOLDING ApS

CVR 31371627 · Ikke-finansielle holdingselskaber

THORNICO HOLDING A/S

CVR 35258000 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Havnegade Capital ApS

CVR 37463744 · Gennemløbsholdingselskaber

CHINA EGG PRODUCTS ApS

CVR 25529677 · Investering for egen regning

Ovodan Europe A/S

CVR 39051613 · Investering for egen regning

DANISH OVO INVESTMENT ApS

CVR 27758347 · Investering for egen regning

Danvikar ApS

CVR 46179595 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

Brødrene Schach ApS

CVR 46164547 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

camadsen rådgivning ApS

CVR 46161408 · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder

VRK Denmark ApS

CVR 46158237 · Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se LM Patent på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Odense C

Se alle i branchen Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker

Kan du stole på LM Patent?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med LM Patent?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

LM Patent i kontekst

LM Patent er en registreret virksomhed inden for branchen Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker, med hjemsted i Odense C. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 26664098, stiftet i 2002. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

LM Patent opererer i branchen "Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Odense C, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Odense C for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for LM Patent reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret LM Patent på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.