Visitkort: Matthiesen Ejendomsservice ApS, CVR 40404686, Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom, København K, NORMAL
Visitkort for Matthiesen Ejendomsservice ApS (CVR 40404686) - genereret af CVRcheck.dk

Matthiesen Ejendomsservice ApS

CVR: 40404686 NORMAL

Anpartsselskab · Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom · Dronningens Tværgade 30, 1302 København K · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom
Adresse
Dronningens Tværgade 30, 1302 København K
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2019-04-01 (7 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Matthiesen Ejendomsservice ApS

Matthiesen Ejendomsservice ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 40404686 beliggende på Dronningens Tværgade 30 i 1302 København K (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom" (branchekode 811000). Matthiesen Ejendomsservice ApS blev stiftet den 2019-04-01 og har dermed eksisteret i over 7 år. Med 2 ansatte klassificeres Matthiesen Ejendomsservice ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Matthiesen Ejendomsservice ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
73
Stabilitets-Score
God
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Matthiesen Ejendomsservice ApS

Matthiesen Ejendomsservice ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 73/100 (god), med en egenkapital på 18.605 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Matthiesen Ejendomsservice ApS

Med base i København K opererer Matthiesen Ejendomsservice ApS som en virksomhed med fokus på Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom. De 7 år i markedet giver Matthiesen Ejendomsservice ApS en voksende erfaringsbase. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Med en omsætning på ikke offentliggjort bygger vi på tillid og langvarige relationer. Det kræver en stærk forretningsmodel og effektiv drift, selv med en omsætning på ikke offentliggjort, at bevare sin markedsposition og tiltrække kvalificeret arbejdskraft.

Forretningsindsigt

Herudover De typiske kunder i denne branche er primært B2B-segmentet, herunder erhvervsejendomme, boligforeninger (andelsboligforeninger, ejerforeninger), offentlige institutioner (kommuner, statslige styrelser), uddannelsesinstitutioner, sundhedssektoren og virksomheder med egne domiciler. Der er også et B2C Det er desuden værd at bemærke, at Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser, der typisk kan kategoriseres som 'soft services' og 'hard services'. Soft services inkluderer rengøring (daglig, periodisk, specialrengøring), vinduespudsning, have- og landskabspleje, snerydning, affaldshåndtering og viceværtsservice. H Branchen 'Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom' (branchekode 811000) omfatter virksomheder, der tilbyder en bred vifte af serviceydelser til understøttelse af ejendomsdrift. Kernen i branchen er at levere integrerede løsninger, der optimerer funktionaliteten, sikkerheden og æstetikken af en ejendom. Dette inkluderer typisk ejendomsservice, facility management, rengøring, vedligeholdelse af grønne områder, mindre håndværksopgaver, snerydning, viceværtsse En typisk virksomhed i branchen opererer med en flad til mellemstor organisationsstruktur, der ofte er opdelt i serviceområder (f.eks. rengøring, vedligehold, administration). Medarbejderprofilen er bred og inkluderer alt fra ufaglærte servicemedarbejdere (rengøringspersonale, gartnere) til faglærte

Risikovurdering

De 7 år giver Matthiesen Ejendomsservice ApS en moderat erfaringsbase. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
83.792 kr.
Egenkapital
18.605 kr.
Aktiver
168.246 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1024572400Matthiesen Ejendomsservice ApSDronningens Tværgade 30, 1302, København KLevering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom

Ofte stillede spørgsmål om Matthiesen Ejendomsservice ApS

Hvad er Matthiesen Ejendomsservice ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Matthiesen Ejendomsservice ApS.
Hvordan håndterer Matthiesen Ejendomsservice ApS akutte situationer og uforudsete hændelser?
Matthiesen Ejendomsservice ApS har etablerede procedurer for håndtering af akutte situationer. Vi tilbyder ofte en døgnservice eller hurtig respons for presserende opgaver, såsom vandskader eller strømafbrydelser. Vores mål er at minimere gener og skader for vores kunder i København K ved hurtig og effektiv intervention.
Hvad laver Matthiesen Ejendomsservice ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Matthiesen Ejendomsservice ApS sig med Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom fra København K.
Hvor gammel er Matthiesen Ejendomsservice ApS?
Virksomheden har eksisteret i 7 år siden den blev etableret.
Hvor mange ansatte har Matthiesen Ejendomsservice ApS?
Medarbejdertallet for Matthiesen Ejendomsservice ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvilken branche tilhører Matthiesen Ejendomsservice ApS?
Matthiesen Ejendomsservice ApS er registreret under branchen "Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom" med branchekode 811000.
Hvilken rolle spiller bæredygtighed i Matthiesen Ejendomsservice ApSs serviceleverance i København K?
Bæredygtighed er et voksende fokusområde for Matthiesen Ejendomsservice ApS. Vi stræber efter at integrere miljøvenlige løsninger, såsom brug af svanemærkede produkter, energieffektive metoder og optimeret affaldshåndtering. Vi rådgiver også gerne vores kunder i København K om, hvordan de kan gøre deres ejendom mere bæredygtig og energieffektiv.
Er Matthiesen Ejendomsservice ApS aktivt?
Ja, Matthiesen Ejendomsservice ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2019.
Hvad er CVR-nummeret for Matthiesen Ejendomsservice ApS?
Matthiesen Ejendomsservice ApS har CVR-nummer 40404686 og er registreret i København K. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Matthiesen Ejendomsservice ApS?
Ejerstrukturen for Matthiesen Ejendomsservice ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom

BIOFOS A/S

CVR 25601920 · København K · 178 ansatte

Officeguru A/S

CVR 33070691 · København Ø · 170 ansatte

BPA PRO TEAM ApS

CVR 33957157 · Aulum · 144 ansatte

Fohntech Denmark filial af Fohntech Ireland Limited

CVR 42780359 · København Ø · 131 ansatte

CC Facility A/S

CVR 25489136 · Glostrup · 120 ansatte

Profsyn ApS

CVR 43389882 · København K · 79 ansatte

MaMiX Aps

CVR 40795782 · Næstved

Norlin Wagyu ApS

CVR 40765093 · Kirke Hyllinge · 1 ansatte

sk renovering ApS

CVR 40740597 · Søborg

Asap Supply ApS

CVR 40739246 · Sakskøbing · 1 ansatte

Andre virksomheder i København K

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DAMCO A/S

CVR 30494350 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Maersk Logistics & Services International A/S

CVR 31476658 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · Anden finansiel formidling i.a.n.

BFL PropCo VI - Glostrup ApS

CVR 45973301 · Køb og salg af egen fast ejendom

BFL HoldCo VI - Glostrup ApS

CVR 45973069 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BFL HoldCo IV - Albertslund ApS

CVR 45972852 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Fivefour Engineering Services AB (Filial af)

CVR 45972623 · El-installation

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se Matthiesen Ejendomsservice ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København K

Se alle i branchen Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom

Kan du stole på Matthiesen Ejendomsservice ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Matthiesen Ejendomsservice ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Matthiesen Ejendomsservice ApS i kontekst

Matthiesen Ejendomsservice ApS er en aktiv virksomhed med 7 års markedshistorik inden for branchen Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom, med hjemsted i København K. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 40404686, stiftet i 2019. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Matthiesen Ejendomsservice ApS opererer i branchen "Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København K, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København K for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Matthiesen Ejendomsservice ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Matthiesen Ejendomsservice ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.