Visitkort: MB Holding Struer ApS, CVR 42513962, Ikke-finansielle holdingselskaber, Struer, NORMAL
Visitkort for MB Holding Struer ApS (CVR 42513962) - genereret af CVRcheck.dk

MB Holding Struer ApS

CVR: 42513962 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Ringgade 6, 7600 Struer

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Ringgade 6, 7600 Struer
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2021-05-07 (5 år siden)
Kommune
STRUER
Region
Region Midtjylland

Om MB Holding Struer ApS

MB Holding Struer ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 42513962 beliggende på Ringgade 6 i 7600 Struer (STRUER Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). MB Holding Struer ApS blev stiftet den 2021-05-07 og har dermed eksisteret i over 5 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for MB Holding Struer ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af MB Holding Struer ApS

MB Holding Struer ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 504.558 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af MB Holding Struer ApS

Som en virksomhed i Struer udgør en aktør i MB Holding Struer ApS den danske Ikke-finansielle holdingselskaber-sektor. Siden stiftelsen for 5 år siden er virksomheden vokset ud af opstartsfasen. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for MB Holding Struer ApS. En stærk governance-struktur er derfor afgørende. Desuden kan ændringer i skattelovgivningen medføre administrative byrder og påvirke den økonomiske optimering. Selvom virksomheden har uoplyst antal ansatte, er dens indflydelse på de underliggende operationelle virksomheder betydelig, og den bidrager til at skabe en stærk og stabil forretningsplatform.

Erhvervsmiljø i Struer

MB Holding Struer ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. Det er desuden værd at bemærke, at Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Operationelle signaler

Uden registrerede medarbejdere kan virksomheden fungere som holdingselskab. MB Holding Struer ApS er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen med status NORMAL. Den registrerede kapital er ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
66.228 kr.
Egenkapital
504.558 kr.
Aktiver
679.887 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1027317304MB Holding Struer ApSRinggade 6, 7600, StruerIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om MB Holding Struer ApS

Hvilken branche tilhører MB Holding Struer ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvordan bidrager MB Holding Struer ApS til økonomien i Struer?
Selvom MB Holding Struer ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Struer ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad er MB Holding Struer ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for MB Holding Struer ApS.
Er MB Holding Struer ApS en aktiv virksomhed?
MB Holding Struer ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvordan måles succes for MB Holding Struer ApS?
Succes for MB Holding Struer ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvad laver MB Holding Struer ApS?
MB Holding Struer ApS er registreret inden for branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120. Virksomheden er etableret i Struer og er registreret som Anpartsselskab.
Hvor mange ansatte har MB Holding Struer ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for MB Holding Struer ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Er MB Holding Struer ApS aktivt?
Ja, MB Holding Struer ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2021.
Hvad er CVR-nummeret for MB Holding Struer ApS?
MB Holding Struer ApS har CVR-nummer 42513962 og er registreret i Struer. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer MB Holding Struer ApS?
Mads Gotfred Bendix Pedersen ejer MB Holding Struer ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Lybech Familie ApS

CVR 46344987 · Aalborg

Mikkel Schiller Soelberg Holding ApS

CVR 46341791 · Jægerspris

N.P.A. S Sorø af 2026 ApS

CVR 46341422 · Sorø

Monty Holding ApS

CVR 46341104 · Assens

Andre virksomheder i Struer

BANG & OLUFSEN A/S

CVR 41257911 · Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik

Phillips-Medisize Holdings A/S

CVR 37705497 · Industrielt design og modedesign

Sparrows Denmark ApS

CVR 39143127 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CHOKOLAND A/S

CVR 21633119 · Engroshandel med sukker, chokolade og sukkervarer

MUNKEBO HOLDING, STRUER A/S

CVR 21766674 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Asmus Munkebo Holding ApS

CVR 42090700 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Se MB Holding Struer ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Struer

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på MB Holding Struer ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med MB Holding Struer ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

MB Holding Struer ApS i kontekst

MB Holding Struer ApS er en aktiv virksomhed med 5 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Struer. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 42513962, stiftet i 2021. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

MB Holding Struer ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Struer, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Struer for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for MB Holding Struer ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret MB Holding Struer ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.