Visitkort: Mogensfeldt ApS, CVR 38172069, Ikke-finansielle holdingselskaber, København S, NORMAL
Visitkort for Mogensfeldt ApS (CVR 38172069) - genereret af CVRcheck.dk

Mogensfeldt ApS

CVR: 38172069 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Thorshavnsgade 17, 2300 København S · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Thorshavnsgade 17, 2300 København S
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2016-11-10 (10 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om Mogensfeldt ApS

Mogensfeldt ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 38172069 beliggende på Thorshavnsgade 17 i 2300 København S (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Mogensfeldt ApS blev stiftet den 2016-11-10 og har dermed eksisteret i over 10 år. Med 1 ansatte klassificeres Mogensfeldt ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Mogensfeldt ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af Mogensfeldt ApS

Mogensfeldt ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 47.171 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Mogensfeldt ApS

Mogensfeldt ApS er en København S-baseret Anpartsselskab der leverer ydelser inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Virksomheden er relativt ung med 9 år bag sig, men har etableret sig i branchen. Arbejdsstyrken på 1 personer demonstrerer virksomhedens omfang. For Mogensfeldt ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Med 9 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi. En potentiel risiko for Mogensfeldt ApS ligger i afhængigheden af de underliggende datterselskabers succes. Som en integreret del af erhvervslivet i København S, fungerer Mogensfeldt ApS som en paraply for flere forretningsenheder.

Erhvervsmiljø i København S

I tillæg hertil Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Erhvervsmæssigt er København S karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder.

Operationelle signaler

Medarbejdertallet på 1 signalerer igangværende forretningsaktivitet. Mogensfeldt ApS er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen med status NORMAL. Mogensfeldt ApS har en indskudskapital på ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
66 kr.
Egenkapital
47.171 kr.
Aktiver
77.171 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1021913495Mogensfeldt ApSThorshavnsgade 17, 2300, København SIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Mogensfeldt ApS

Hvor mange ansatte har Mogensfeldt ApS?
Ifølge CVR-registeret har Mogensfeldt ApS 1 registrerede medarbejdere.
Hvilken branche tilhører Mogensfeldt ApS?
Ifølge CVR er Mogensfeldt ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvor gammel er Mogensfeldt ApS?
Virksomheden har eksisteret i 9 år siden den blev startet.
Hvor holder Mogensfeldt ApS til?
Mogensfeldt ApS har sit domicil i København S, med adressen Thorshavnsgade 17.
Hvilke typer virksomheder ejer Mogensfeldt ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer Mogensfeldt ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af Mogensfeldt ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvad er Mogensfeldt ApSs seneste regnskab?
Mogensfeldt ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad laver Mogensfeldt ApS?
Mogensfeldt ApS har forretning inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i København S.
Hvordan bidrager Mogensfeldt ApS til økonomien i København S?
Selvom Mogensfeldt ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i København S ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Er Mogensfeldt ApS aktivt?
Ja, Mogensfeldt ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2016.
Hvad er CVR-nummeret for Mogensfeldt ApS?
Mogensfeldt ApS har CVR-nummer 38172069 og er registreret i København S. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Mogensfeldt ApS?
Stig Holm Mogensfeldt ejer Mogensfeldt ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

TSCHERNING HOLDING A/S

CVR 84300519 · Hedehusene · 1 ansatte

GUNNER DAMSGAARD NIELSEN AUTOMOBILER ApS

CVR 84252514 · Herning · 1 ansatte

LEON NIELSEN INVEST ApS

CVR 83855010 · Rørvig · 1 ansatte

NOVP HOLDING A/S

CVR 83824719 · Herning · 4 ansatte

Andre virksomheder i København S

FLC Tunnel Group South I/S

CVR 37669792 · Anlæg af broer og tunneller

A.S. SCAN HOLDING A/S

CVR 33036175 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ELGIGANTEN A/S

CVR 17237977 · Detailhandel med elektriske husholdningsapparater

Q8 DANMARK A/S

CVR 61082913 · Detailhandel med motorbrændstoffer

AJ Vaccines A/S

CVR 37911143 · Fremstilling af farmaceutiske præparater

BCHG Holding A/S

CVR 38246712 · Finansielle holdingselskaber

City Coating ApS

CVR 46404599 · Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning

Manzini Andrea Holding ApS

CVR 46398637 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Flyt cph ApS

CVR 46393066 · Andre post- og kuréraktiviteter

Dar M ApS

CVR 46390776 · Anden teknisk rådgivning

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Mogensfeldt ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København S

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Mogensfeldt ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Mogensfeldt ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Mogensfeldt ApS i kontekst

Mogensfeldt ApS er en etableret aktør med 10 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i København S. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 38172069, stiftet i 2016. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Mogensfeldt ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København S, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København S for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Mogensfeldt ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Mogensfeldt ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.