Visitkort: M.O.M. HOLDING ApS, CVR 30192605, Finansielle holdingselskaber, København S, NORMAL
Visitkort for M.O.M. HOLDING ApS (CVR 30192605) - genereret af CVRcheck.dk

M.O.M. HOLDING ApS

CVR: 30192605 NORMAL

Anpartsselskab · Finansielle holdingselskaber · Amagerfælledvej 106, 2300 København S

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Finansielle holdingselskaber
Adresse
Amagerfælledvej 106, 2300 København S
Selskabskapital
130.725 DKK
Stiftet
2007-01-01 (19 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om M.O.M. HOLDING ApS

M.O.M. HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 30192605 beliggende på Amagerfælledvej 106 i 2300 København S (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Finansielle holdingselskaber" (branchekode 642110). M.O.M. HOLDING ApS blev stiftet den 2007-01-01 og har dermed eksisteret i over 19 år. Selskabskapitalen er registreret til 130.725 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for M.O.M. HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af M.O.M. HOLDING ApS

M.O.M. HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 2.114.945 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af M.O.M. HOLDING ApS

Erhvervsvirksomheden M.O.M. HOLDING ApS holder til i København S, hvor den har aktiviteter inden for Finansielle holdingselskaber. M.O.M. HOLDING ApS har opereret i 19 år, hvilket peger på en vis stabilitet. Som holdingselskab offentliggør M.O.M. HOLDING ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. HOLDING ApS potentiale for at differentiere sig og skabe yderligere værdi. En af de primære risici for et holdingselskab som M.O.M.

Konkurrenceposition

Samtidig Virksomheder i branchen tilbyder ikke traditionelle 'produkter' eller 'ydelser' i handelmæssig forstand. Deres primære 'produkt' er passivt ejerskab og den dertilhørende strategiske og finansielle sty I branchens kontekst placerer M.O.M. HOLDING ApS sig som en virksomhed.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
1.862.800 kr.
Egenkapital
2.114.945 kr.
Aktiver
2.455.983 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1012909612M.O.M. HOLDING ApSAmagerfælledvej 106, 2300, København SFinansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om M.O.M. HOLDING ApS

Hvilke udfordringer står holdingselskaber som M.O.M. HOLDING ApS overfor?
Holdingselskaber som M.O.M. HOLDING ApS står over for udfordringer som markedsudsving, ændringer i skattelovgivningen, den generelle økonomiske usikkerhed og behovet for at tiltrække og fastholde kvalificeret ekspertise inden for finansiel og strategisk forvaltning. Regulatoriske krav og compliance er også vigtige aspekter.
Hvad er M.O.M. HOLDING ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for M.O.M. HOLDING ApS.
Hvor gammel er M.O.M. HOLDING ApS?
Med 19 års levetid har M.O.M. HOLDING ApS opereret siden 2007-01-01.
Er M.O.M. HOLDING ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er M.O.M. HOLDING ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvilken branche tilhører M.O.M. HOLDING ApS?
M.O.M. HOLDING ApS er registreret under branchen "Finansielle holdingselskaber" med branchekode 642110.
Hvad er M.O.M. HOLDING ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for M.O.M. HOLDING ApS er 30192605, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilke faktorer driver succes for holdingselskaber som M.O.M. HOLDING ApS?
Succes for holdingselskaber som M.O.M. HOLDING ApS drives især af evnen til at foretage strategiske investeringer, effektivt forvalte risici, optimere kapitalstrukturen og yde strategisk støtte til de underliggende operationelle selskaber. Langsigtet værdiskabelse og en robust governance-struktur er også afgørende.
Hvad laver M.O.M. HOLDING ApS?
M.O.M. HOLDING ApS er registreret inden for branchen "Finansielle holdingselskaber" med branchekode 642110. Virksomheden er med adresse i København S og er registreret som Anpartsselskab.
Er M.O.M. HOLDING ApS aktivt?
Ja, M.O.M. HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2007.
Hvad er CVR-nummeret for M.O.M. HOLDING ApS?
M.O.M. HOLDING ApS har CVR-nummer 30192605 og er registreret i København S. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer M.O.M. HOLDING ApS?
FCR Media Group ÖU, 1881 Group AS, Heise & Dumrath Medien GmbH & Co. KG ejer M.O.M. HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Finansielle holdingselskaber

140864 ApS

CVR 37391964 · Esbjerg · 28000 ansatte

INDUSTRIBO.DK ApS

CVR 35821791 · Hedensted · 3000 ansatte

Valby Familieholding Aps

CVR 41330880 · København V · 1335 ansatte

BMS Group A/S

CVR 39585065 · Aalborg SV · 749 ansatte

VINDERUP POULTRY ApS

CVR 34358028 · Vinderup · 645 ansatte

BCHG Holding A/S

CVR 38246712 · København S · 615 ansatte

LINDSKOV HANSEN ApS

CVR 42669814 · Hejls · 1 ansatte

Møller´s ApS

CVR 42665266 · Middelfart · 1 ansatte

Bo Damgaard Holding ApS

CVR 42662534 · Vejers Strand

Hansing Invest ApS

CVR 42647438 · Sønderborg

Andre virksomheder i København S

FLC Tunnel Group South I/S

CVR 37669792 · Anlæg af broer og tunneller

A.S. SCAN HOLDING A/S

CVR 33036175 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ELGIGANTEN A/S

CVR 17237977 · Detailhandel med elektriske husholdningsapparater

Q8 DANMARK A/S

CVR 61082913 · Detailhandel med motorbrændstoffer

AJ Vaccines A/S

CVR 37911143 · Fremstilling af farmaceutiske præparater

BCHG Holding A/S

CVR 38246712 · Finansielle holdingselskaber

NEC food event ApS

CVR 45941760 · Event catering

Boubous Investment ApS

CVR 45941663 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Scoutify ApS

CVR 45941515 · Anden udgivelse af software

PKG Advisory ApS

CVR 45941434 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Se M.O.M. HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København S

Se alle i branchen Finansielle holdingselskaber

Kan du stole på M.O.M. HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med M.O.M. HOLDING ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

M.O.M. HOLDING ApS i kontekst

M.O.M. HOLDING ApS er en etableret aktør med 19 års dokumenteret drift inden for branchen Finansielle holdingselskaber, med hjemsted i København S. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 30192605, stiftet i 2007. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

M.O.M. HOLDING ApS opererer i branchen "Finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København S, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København S for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for M.O.M. HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret M.O.M. HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.